Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?

Trądzik to zmora nastolatek i aktualnie także kobiet po trzydziestce. Gdy nie jest odpowiednio leczony, pozostawia na skórze twarzy nieestetyczne blizny i przebarwienia. Oto sposoby, jak sobie z nim radzić i odzyskać gładką, pełną blasku skórę.

 

Usuwanie blizn po trądziku fot. shutterstock.com

Z trądzikiem zmaga się wiele nastolatków, ale jest on też coraz bardziej popularną dolegliwością w przypadku dorosłych. U młodzieży przyczyną zazwyczaj jest podłoże hormonalne, a w przypadku dorosłych trądzik spowodowany jest na skutek rogowacenia gruczołów  łojowych, na skutek czego tworzą się wypryski. Do przyczyn powodujących trądzik w wieku dorosłym zalicza się także stres, zanieczyszczenia powietrza i nieodpowiednia dieta. Trądzik, zwłaszcza ten wieku dorosłego, jest schorzeniem coraz bardziej powszechnym: szacuje się, że zmaga się z nim blisko 30% Europejek. Bez względu na rodzaj trądziku, silne zmiany zapalne pozostawiają po sobie ślad, w postaci tzw. blizn zanikowych i przebarwień.

Trądzik, zwłaszcza ten wieku dorosłego, jest schorzeniem coraz bardziej powszechnym: szacuje się, że zmaga się z nim blisko 30% Europejek. Bez względu na rodzaj trądziku, silne zmiany zapalne pozostawiają po sobie ślad, w postaci tzw. blizn zanikowych i przebarwień.

Spis treści

Jak powstają blizny potrądzikowe?

"Blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Blizny po trądziku dotyczą skóry właściwej  ich charakterystyczną cechą jest  wklęsła postać – są to niewielkie dziurki w skórze – która jest efektem zbyt małej produkcji włókien kolagenowych w ranie po trądziku. Bliznom potrądzikowym towarzyszą zwykle przebarwienia, w postaci ciemniejszych miejsc po wyprysku" - wyjaśnia dr hab. n. med.
Danuta Nowicka, specjalista dermatolog. 

I dodaje, że zarówno wklęsła blizna zanikowa, jak i przebarwienia są poważnym problemem, ale nie takim, którego nie można wyleczyć. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja domowa. Są też skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Spore znaczenie ma zbilansowana dieta, bogata w witaminy, zwłaszcza A i minerały a uboga w tłuszcze, sól i cukier. Bardzo ważne jest aby dieta była przeciwzapalna. Czyli taka, w której dominują produkty o wysokim indeksie glikemicznym, stymuluje nadmierną produkcję insuliny. Z kolei podwyższona insulina bierze udział w nadprodukcji sebum i wpływa na wzmożone wydzielanie hormonów androgenowych, a te nasilają zmiany zapalne oraz prowadzą do występowania zaskórników, a nawet zmian ropnych na skórze. Nie można zapominać także o nawilżaniu skóry od środka i wypijaniu dziennie min. 1,5 litra wody.

"Leczenie blizn i przebarwień potrądzikowych musi być dostosowane do typu zmian, miejsca ich występowania oraz ilości. Na najłagodniejsze zmiany wystarczą kosmetyki na bazie konkretnych składników. W przypadku mocniejszych zmian pomocne będę zabiegi medycyny estetycznej. W obu przypadkach blizn po trądziku nie można leczyć na własną rękę. Leczenie należy skonsultować z lekarzem dermatologiem" - zaznacza dr Nowicka.

ZOBACZ TEŻ: Co jeść, żeby trądzik się zmniejszył?

Leczenie blizn i przebarwień potrądzikowych musi być dostosowane do typu zmian, miejsca ich występowania oraz ilości. 

Domowe sposoby na blizny po trądzik

Jeżeli mamy niewielkie blizny po trądziku czy przebarwienia, ich leczenie możemy rozpocząć od domowej kuracji na bazie kosmetyków dostępnych bez recepty czy mocniejszych maści na receptę z kwasami czy retinoidami. W przypadku domowej walki z bliznami po trądziku, najpierw warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan blizn i przebarwień oraz dobierze preparat z odpowiednim składem.

Poniższe składniki są pomocne w walce z bliznami i przebarwieniami po trądziku:

 • kwas salicylowy – Rozpuszcza się w tłuszczach i dobrze przenika przez warstwę sebum, dzięki czemu skutecznie odblokowuje pory oraz zmniejsza zaskórniki. Potrafi też niwelować opuchnięcia oraz drobne blizny.
 • retinoidy – nie myl ich z retinolem. Te pierwsze to nazwa całej rodziny pochodnych witaminy A we wszystkich jej postaciach. Jedną z nich jest właśnie retinol. Retinoidy stosowane miejscowo blokują stany zapalne, zmniejszają zmiany potrądzikowe i przyspieszają regenerację komórek.
 • retinol - czyli witamina A, to jeden z najlepiej przebadanych składników produktów do pielęgnacji i choć nie jest to nowość na rynku kosmetycznym, to cały czas trzyma poziom i nie ustępuje miejsca innym. Skutecznie radzi sobie z pierwszymi zmarszczkami, likwiduje przebarwienia słoneczne i potrądzikowe oraz widoczność blizn po trądziku. Sprawia, że skóra odzyskuje blask.
 • kwas glikolowy - alfa-hydroksykwasy (AHA) mają najsilniejsze działanie złuszczające (działają na wierzchnią warstwę skóry), a efekty widoczne są już po kilku aplikacjach. Jednym z najpopularniejszych z tej grupy jest kwas glikolowy - ma szerokie spektrum działania ale mocno penetruje skórę i doskonale radzi sobie z bliznami.
 • nadtlenek benzoilu – dobrze złuszcza oczyszcza pory, jest także skuteczny w wybielaniu i rozjaśniania przebarwień potrądzikowych. Nie może być stosowany jednocześnie z witaminami A i C, bo dezaktywuje ich działanie. W kuracji leczenia blizn trądzikowych zalecane jest stosowanie nadtlenku benzoilu na noc.
 • kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, hamuje wydzielanie sebum i delikatnie złuszcza naskórek, oczyszczając pory i usuwając przebarwienia potrądzikowe. Preparaty zawierające kwas azelainowy mają dobrą tolerancją i zazwyczaj nie wywołują mocnych podrażnień. Związek ten jest doskonałą alternatywą dla osób z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi u których nie można stosować retinoidów czy nadtlenku benzoilu.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak ukryć pryszcze?

Zabiegi dermatologiczne na blizny po trądziku

"Niestety domowa kuracja na blizny i przebarwienia nie zawsze wystarczy. Wtedy z pomocą przychodzą profesjonalne, gabinetowe zabiegi, które znacznie poprawiają stan skóry. Należy jednak pamiętać, aby na taki zabieg udać się do dermatologa, który ma wiedzę i doświadczenie i zaleci odpowiedni zabieg dopasowany do potrzeb skóry i mocy blizn potrądzikowych i przebarwień skóry" - zapewnia dermatolog Danuta Nowicka.

Do najpopularniejszych zabiegów w walce z bliznami i przebarwieniami po trądziku należą:

 • peelingi chemiczne - polegają na dobraniu odpowiedniego kwasu, który w kontrolowany sposób uszkodzi skórę. Peeling działa nie tylko na naskórek, ale także skórę właściwą. Po złuszczeniu skóra staje się wygładzona, oczyszczona z łoju, a ujścia gruczołów łojowych ulegają zwężeniu.
 • mikrodermabrazja - zabieg, ten usuwa martwą warstwę naskórka. Jest to jeden z łagodniejszych zabiegów, przeznaczony do usuwania niewielkich blizn i przebarwień potrądzikowych. Sprawdza się także w przypadku skór wrażliwych.
 • dermabrazja – w tym przypadku ścierany jest naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem a po nakładany jest na twarz opatrunek. Po tym zabiegu twarz może być lekko opuchnięta, mogą pojawić się zaczerwienienia i siniaki. Rekonwalescencja zajmuje kilka tygodni.
 • laser frakcyjny ablacyjny – polega na wnikaniu wiązki lasera w głąb skóry, która jest pochłaniana przez wodę znajdującą się w komórkach. Woda zostaje podgrzana, wskutek czego ulega wyparowaniu, a komórki zostają uszkodzone. Tym samym rozpoczyna się proces naprawczy skóry. Kuracja ta wymaga dłuższej rekonwalescencji, ale mniejszej ilości powtórzeń niż w przypadku lasera nieablacyjnego.
 • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – w tym samym czasie dochodzi do mikronakłuwania i podgrzewania skóry za pomocą fal radiowych. Działa więc na wszystkie warstwy skóry Głowica urządzenia zakończona jest nakładką wyposażoną w kilkadziesiąt mikroigieł, które po wkłuciu podgrzewane są do temperatury 45-60 stopni Celsjusza. Dzięki temu uruchomione zostają jej naturalne procesy naprawcze.

Im trądzik przebiega łagodniej, tym mniej widoczne blizny i przebarwienia pozostawi po sobie w przyszłości. Aby tak się stało, od samego początku walki z trądzikiem należy być pod opieką dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie trądziku.

Czy bliznom po trądziku da się zapobiec?

"Owszem, im trądzik przebiega łagodniej, tym mniej widoczne blizny i przebarwienia pozostawi po sobie w przyszłości. Aby tak się stało, od samego początku walki z trądzikiem należy być pod opieką dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie trądziku. Krost i wyprysków nie można rozdrapywać, wyciskać ani opalać. Konieczna jest też regularna, odpowiednio dobrana pielęgnacja twarzy i stosowanie kremów z wysokim filtrem" - podpowiada dr Danuta Nowicka.


Ekspertka

DR HAB. N. MED. DANUTA NOWICKA
specjalista dermatolog
Autorka podręczników z kosmetologii. Twórczyni i właścicielka marki Dr Novicka.

 

Zobacz również:
REKLAMA