Biżuteria: jak ją czyścić i przechowywać?

Biżuteria, jak zresztą wszystkie inne akcesoria, czasem się brudzi. Naturalnym jest, że nasz ulubiony pierścionek po pewnym czasie straci połysk i nie będzie już wyglądał tak dobrze jak kiedyś. Na szczęście nie oznacza to, że  musisz się go pozbyć. Wystarczy dobrze o niego zadbać i tyle. Podpowiadamy jak przechowywać oraz czyścić złotą i srebrną biżuterię.

Shutterstock

Jak wyczyścić złotą biżuterię? 

Płyn do mycia naczyń 

Do naczynia z ciepłą wodą dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń i wymieszaj. Do płynu z wodą wrzuć złoty przedmiot i zostaw na piętnaście minut. Następnie delikatnie wyczyść obiekt miękką szczoteczką do zębów, opłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj, również miękką, ściereczką. Pamiętaj, że złoto jest bardzo miękkim metalem, dlatego należy się z nim obchodzić w delikatny sposób. 

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia 

Zwilż kosmetyczny wacik i wysyp na niego trochę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Poczekaj aż zacznie się delikatnie pienić i przetrzyj nim biżuterię. Następnie należy przedmiot wypłukać, wytrzeć i gotowe.  

Ocet i cytryna

Oba produkty świetnie sprawdzą się podczas mycia wielu produktów, o czym pisałyśmy już w artykule o przedświątecznym sprzątaniu. W przypadku złotej biżuterii mycie octem lub przekrojoną cytryną będą równie skuteczne. Po przetarciu odstaw biżuterię na kilka godzin i dopiero po tym czasie ją opłukaj. 

Jasne piwo 

Jasne piwo także może nam posłużyć jako „biżuteryjny detergent”. Namocz w nim ściereczkę i wypoleruj biżuterię. Następnie przetrzyj ją czystą, wilgotną ściereczką. Później wytrzyj na sucho.  

ZOBACZ TEŻ: Okulary parują nad maseczką? Znamy sposoby

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? 

Sól kuchenna i folia aluminiowa 

Najbardziej znanym sposobem na czyszczenie srebra jest folia aluminiowa oraz roztwór ciepłej wody z solą kuchenną (5 łyżeczek soli na litr wody). Dno naczynia wyłóż folią aluminiową, wlej do niego roztwór soli z wodą, wrzuć do niego srebrne przedmioty i odstaw na kilka godzin. Uwaga! Naczynie nie może być metalowe. Wyciągnij przedmioty i umyj je w ciepłej wodzie z mydłem, aby zmyć osad soli. 

Pasta do zębów 

Najważniejsze, żeby nie była wybielająca, ponieważ jej właściwości mogą spowodować odbarwienie naszej biżuterii. Zwróć także uwagę na zawartość sodu w paście, której użyjesz. Im mniej, tym bezpieczniej. Nałóż pastę na ściereczkę i delikatnie myj swoje srebro, opłukuj pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Sok z cytryny 

Sok z cytryny sprawdzi się nie tylko przy czyszczeniu złota, ale również srebra. W tym przypadku nie mieszamy go z octem. Wystarczy szmatkę zamoczyć w soku z cytryny i tym polerować biżuterię. 

Wódka 

Był alkohol w przypadku złota, to mamy alkohol przy srebrze. Tym razem dużo mocniejszy, ponieważ srebro możemy czyścić wódką. Jednak zanim do tego przejdziesz, dokładnie umyj biżuterię wodą z mydłem. Dopiero później zrób swoim błyskotkom kąpiel – pozostaw na kilka godzin. Jeśli nie masz wódki, możesz wykorzystać colę lub spirytus. 

Jak przechowywać biżuterię? 

Nie tylko regularne czyszczenie przyczynia się do estetycznego wyglądu naszych skarbów. Bardzo istotny jest sposób, w jaki przechowujemy naszą biżuterię. Zarówno złote, jak i srebrne dodatki nie lubią wilgoci ani dużej ilości światła, dlatego przechowywanie jej w wilgotnej łazience nie będzie najlepszym pomysłem. 

Niektóre pudełeczka, w których kupujemy dodatki, zawierają specjalne materiały, które dodatkowo chronią konkretny typ biżuterii, np. zapobiegają matowieniu, dlatego warto je zachować, szczególnie w przypadku srebrnej biżuterii. Srebro chronimy także przed kontaktem z powietrzem i światłem, aby zapobiec szybkiemu utlenianiu. Kolejnym rozwiązaniem na przechowywanie biżuterii jest skrzyneczka lub kuferek. Jeśli zdecydujesz się na tę formę przechowywania akcesoriów, pamiętaj, że każdy jej element potrzebuje swojej przestrzeni. Nigdy nie wrzucaj wszystkiego luzem. Posegregowane akcesoria nie będą się rysowały ani plątały. Możesz wykorzystać do tego materiałowe woreczki, specjalne przegrody lub pojemniczki, które umieścisz w eleganckim kuferku. Dodatkowym plusem będzie miękka tkanina wypełniająca szkatułkę. Atłas czy welur świetnie chronią biżuterię przed zarysowaniami. Uważaj na diamenty, które również mogą zarysować Twoje srebro i złoto. Trzymaj je w osobnych woreczkach lub pudełeczkach. 

Stojaki natomiast sprawdzą się przy sztucznej biżuterii i koralach. Unikaj wieszania naszyjników, które mają stałą okrągłą formę, ponieważ po pewnym czasie mogą ulec odkształceniu.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego starsze kobiety wybierają młodszych partnerów?

REKLAMA