Bedhead: opanuj sztukę fryzury od niechcenia

Fryzura, jakbyś przed chwilą wstała z łóżka (czyli właśnie bedhead), wymaga nadania włosom tekstury. Dzięki temu zyskasz niepowtarzalny, świeży look. Zobacz, jak zrobić warkocze, koki i kucyki w wersji bedhead.

fot. DFree 2014/shutterstock.com fot. DFree 2014/shutterstock.com
fot. DFree 2014/shutterstock.com

Gdy bedhead stały się popularne, brano je trochę zbyt dosłownie: niechlujne i matowe – właściwie nadawały się tylko na wieczór w klubie. Ale w nowej, odświeżonej, letniej wersji ta fryzura nabiera lekkości i romantyzmu. Możesz ją nosić nawet do pracy. Nabrałaś ochoty na trochę luzu? Zacznij od stworzenia bazowej tekstury dostosowanej do Twojego typu włosów, a później zaszalej z którąś z trzech fryzur: koczkiem, końskim ogonem albo warkoczem.

 

Tekstura dla Twoich włosów

„Produkty, które oferują lekkie utrwalenie i delikatny połysk, pomogą ułożyć Twoje włosy w miękkie, niesforne fale” – mówi stylista fryzur Krzysztof Kulesza. Radzi, jak to zrobić w kilku krokach.

Proste włosy

1. Na wilgotne włosy nałóż spray do stylizacji z solą morską (np. Surf Spray, Bumble and Bumble, 125 zł). Osiągniesz efekt włosów jak po wyjściu z morza. Zaaplikuj go na dobrze odsączone włosy, dzięki czemu będzie miał mocniejsze i bardziej wyraziste działanie.

2. Susząc je i zagniatając, przytrzymuj kilka sekund każdą partię włosów. Najlepszy, pozornie niekontrolowany kształt uzyskasz, podpinając wsuwkami lekko zrolowane, nieregularnie wybrane i wysuszone na 90% pasma na wysokości korony głowy.

3. Wyciągnij wsuwki i roztrzep włosy, jednocześnie aplikując na nie puder strukturyzujący. Nadaje charakter i plastyczną formę fryzurze. (Texture Dust, L'Oréal Professionnel, 68 zł).

Falowane włosy

1. Na jeszcze wilgotne włosy nałóż odżywkę przeciwko puszeniu, żeby uniknąć zaniedbanej fryzury i ułatwić rozczesywanie (wypróbuj Goldwell, Detangling Spray-Conditioner, 65 zł).

2. Pochyl głowę i zacznij suszyć włosy, jednocześnie przeczesując je płaską szczotką z naturalnym włosiem. Nie staraj się ich dokładnie naciągać – możesz przekręcać szczotkę wokół własnej osi, dzięki czemu zachowasz ich sprężystość.

3. Na koniec wyprostuj się i unoś duże partie włosów. Drugą ręką staraj się delikatnie je natapirować, zjeżdżając po nich z zaciśniętymi palcami w dół. Spryskaj woskiem w sprayu, który mocno utrwala fryzurę i nadaje jedwabiste wykończenie (Matrix, Spray wosk, 45,50 zł).

Kręcone włosy

1. Nałóż na wilgotne włosy piankę w żelu (wypróbuj KMS California, Wave Foam, 85 zł), dzięki której będą bardzo elastyczne i przestaną się puszyć.

2. Przede wszystkim susz włosy, nie przegrzewając ich! Przeczesuj płaską szczotką, ale w taki sposób, by je wyprostować.

3. Teraz możesz użyć lokówki, nawijając włosy szerokimi partiami. Pamiętaj: przedziałki pionowe dają loki przylegające do głowy, przedziałki poziome pozwolą na uzyskanie większej czupryny.

4. Na koniec spryskaj fryzurę nabłyszczaczem - najlepiej chroniącym przed promieniowaniem UV (np. Douglas Hair, Style & Shine, 45 zł). Dodatkowy blask zapewni przedmuchanie włosów zimnym powietrzem.

Fryzury na luzie

Gdy już uzyskasz odpowiednią teksturę, wypróbuj któryś z tych looków.

Warkocz

Podtapiruj włosy, by dodać im objętości. Po obu stronach głowy – na wysokości skroni – wydziel grube pasma włosów, nie włączając w nie grzywki. Zacznij zaplatać dobieranego kłosa. Kosmyki dobieraj z całości boków, ale niezbyt dokładnie. Pamiętaj o wysuwaniu z już wykonanych splotów poszczególnych pasm, by lekko rozluźnić plecionkę. Gotowy warkocz zabezpiecz gumką. Spryskaj fryzurę suchym szamponem, który wzmocni efekt tekstury.

Koński ogon

Pochyl głowę i przerzuć wszystkie włosy w kierunku twarzy, przeczesz szczotką, złap dłonią powstały kucyk. Wróć do wyprostowanej pozycji i złap kucyk gumką. Teraz tylko unieś włosy na czubku głowy, wysuwając delikatnie partie z kucyka. Koński ogon możesz dodatkowo podtapirować palcami. Gumkę ukryj, owijając ją kosmykiem włosów. Zabezpiecz wsuwką.

Koczek

Zacznij zgodnie z instrukcją do końskiego ogona. Gdy już złapiesz włosy w kitkę, użyj wypełniacza w kształcie pączka wiedeńskiego: wystarczy przepleść koniec kucyka przez otwór w wypełniaczu i zrolować na nim włosy, aż koczek dotknie głowy. Wypełniacz naturalnie zostanie zakryty włosami. Dodatkowo umocnij fryzurę wsuwkami. Dla podkreślenia oczekiwanego efektu bedhead wysuń z koczka kilka niesfornych kosmyków.

Gdy znudzi Ci się niesforny look, wypróbuj inne rodzaje fryzur. Dowiedz się, jak zrobić loki i jak zrobić fale.

Tekst: Patrycja Jakimiak

WH 04/2014

Zobacz również:
REKLAMA