Zacznijmy od początku, czyli od bazy. To taki wielofunkcyjny produkt, który pomoże Ci przedłużyć trwałość makijażu, a także skoryguje niedoskonałości. Kiedyś był to produkt używany wyłącznie przez profesjonalistów, dzisiaj to podstawa codziennego makijażu.
Rodzaje baz pod makijaż
Baza silikonowa – to właśnie ona wygrywa w rankingu „najlepsza trwałość”. Tworzy gładką, nieprzepuszczalną warstwę na twarzy, która ją wygładza. „Dzięki temu podkład równomiernie się rozprowadza, ponieważ zwiększona jest jego przyczepność, dlatego utrzymuje się na znacznie dłużej na skórze” – tłumaczy Daniel Nowak, wizażysta.
Sprawdzi się znakomicie podczas ważnych wyjść, wesel, sesji zdjęciowych itd.
Baza pielęgnująca – w tym wypadku łączymy trwałość z pielęgnacją. Tego typu baza zawiera składniki aktywne, które działają nawilżająco, regenerująco oraz ochronnie. Są to m.in. produkty z filtrem SPF.
„Mamy także mieszanki, np. Krem CC, którego również możemy użyć jako bazę. Najpierw nakładamy krem CC, aby wyrównać koloryt, podkład automatycznie zyskuje na kryciu, ale nie obciąża nam skóry” – dodaje Daniel.
Baza rozświetlająca – jak sama nazwa wskazuje, produkt, który ma za zadanie rozświetlić nam skórę. Dzięki niemu wyglądamy rześko i promiennie. „To baza, po którą moje klientki sięgają najczęściej” – mówi nasz wizażysta.
Trik na przygotowanie bazy rozświetlającej: łączymy krem nawilżający z odrobioną rozświetlacza w płynie. Mieszamy to ze sobą, nakładamy na twarz i mamy gotową bazę rozświetlającą.
Baza matująca – typowo do cery tłustej i mieszanej. Kobiety o cerze suchej powinny raczej jej unikać, aby nie wysuszyć skóry jeszcze bardziej. Dla Pań o suchej skórze rekomendujemy bazy rozświetlające i pielęgnujące.
Nasz ekspert poleca ją również dla mężczyzn. „W przypadku ślubu, żeby Pan młody nie świecił się na zdjęciach. Baza jest kompletnie przezroczysta, więc nie będzie zauważalna, a może się trzymać spokojnie przez nawet dwanaście godzin”.
ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać idealny podkład?
Bazy korygujące
„Bazy korygujące działają na zasadzie koła barw, czyli podczas analizy kolorystycznej jeden będzie wykluczał drugi” – Daniel Nowak. Jeśli zerkniesz na zdjęcie, zauważysz, że np. kolor zielony umiejscowiony jest naprzeciwko czerwonego. O czym to świadczy? Oznacza to, że jeśli borykasz się z zaczerwienieniami na twarzy, najlepszą bazą dla ciebie będzie ta o zielonym zabarwieniu. Kolor zielony zniweluje czerwone plamki, tym samym wyrównując koloryt Twojej cery. Oprócz bazy zielonej znajdziesz także bazę:
Różową – polecana jest do cer dojrzałych poszarzałych, czy dla palaczy, ponieważ ona delikatnie zaróżowi skórę i dzięki temu ożywi koloryt cery.
Żółtą – przeznaczona jest dla osób, które zmagają się z przebarwieniami w odcieniu fioletowym. Kolor żółty pochłonie pigment fioletowy w zabarwieniu skóry.
Brzoskwiniową – Jest jedną z niewielu baz, które można używać samodzielnie – to znaczy bez nakładania na nią podkładu. W związku z tym, że ma brzoskwiniowy kolor, wyrówna nam koloryt, ale nie będzie to wyglądało źle, jak np. w przypadku bazy zielonej.
„Pamiętajmy, że baza to tylko pierwszy krok w naszym makijażu. Nie kończymy makijażu na aplikacji zielonej, bazy, ponieważ nasza skóra będzie delikatnie zielonkawa i nie będzie wyglądało to dobrze. Zwykle nie stosujemy baz samodzielnie. Wyjątkiem są bazy brzoskwiniowe i rozświetlające” – podkreśla Daniel.
Komentarze