Alkohol szkodzi skórze i figurze

Wiedziałaś, że już nawet niewielka dawka alkoholu może się niekorzystnie odbić na Twojej urodzie? I wcale nie mamy na myśli tylko i wyłącznie podkrążonych oczu dnia następnego. 

Shutterstock.com
Baw się ostrożnie

W czasie karnawału częściej sięgamy po kolorowe drinki, wino czy mocniejsze trunki. I nie oszukujmy się, często na kropelce alkoholu się nie kończy. Ból głowy następnego dnia, to tylko jeden ze skutków ubocznych. Cierpi też nasza skóra twarzy i przybywa nam kilogramów tu i ówdzie.

To zła wiadomość, bo z badań wynika, że kobiety piją coraz częściej i coraz więcej. Tak, to dotyczy też Was, Drogie czytelniczki. Na naszym Facebooku przepytaliśmy 1342 dziewczyny i okazało się, że aż 60% z nas wie z osobistego doświadczenia, jak to jest obudzić się rano i nic nie pamiętać. 

W takiej sytuacji podkrążone oczy, czy wyschnięta skóra to akurat najmniejszy problem, ale przecież upijanie się do utraty pamięci zdarza się jedynie sporadycznie. Częściej wypijamy kilka kieliszków. Nie myśląc o konsekwencjach dla urody. Zobacz, co na temat alkoholu i skóry ma nasza ekspertka dr n.med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog.

 

Alkohol niszczy skórę

Dr Nowicka zapewnia, że nasza skóra cierpi z każdym kolejnym łykiem alkoholu. „Traci bardzo dużo wody, przez co staje się przesuszona a do tego rozszerzają się naczynia krwionośne, które prześwitują przez skórę tworząc mało efektowny rumień” – zaznacza.

Alkohol to puste kalorie

Niestety przy braku ruchu spożywanie alkoholu całkowicie się odkłada w postaci tłuszczu. „Jeden gram czystego alkoholu to 6 kcal. Dzienna ilość, przy której możemy czuć się bezpiecznie, to 20 g czystego alkoholu dla kobiet i 30-40 g dla mężczyzn. Łatwo to obliczyć: lampka wina 12% – 17 g, 0,5 l piwa 4,5% – 12 g, 50 ml wódki 40% - 6 g” - wylicza dr Marek Szołtysik, dietetyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Co robić, aby nie wyrządzić sobie krzywdy

Wiemy, że trudno sobie wyobrazić karnawałową czy sylwestrową noc bez kolorowych drinków, szampana i tańców do późna. Wcale nie zamierzamy z tego całkowicie rezygnować ani namawiać Was do całkowitej abstynencji. Na szczęście znamy patenty, którą uchronią nas i Was przed destrukcyjnymi skutkami napojów z procentami.

  • Jak zadbać o skórę twarzy?
    Kilka godzin przed imprezą zafunduj jej solidne nawilżenie. „Nałóż maskę nawilżającą a pod imprezowy makijaż zaaplikuj serum, które zapobiegnie utracie wody. Po imprezie, bez względu w jakim stanie będziesz, obowiązkowo zmyj makijaż i nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego. Najlepiej takiego, który będzie zawierał odżywiające skórę witaminy C i E” – podpowiada dr Danuta Nowicka.
  • Jak pić aby nie przytyć?
    „Niestety, nikt nie wymyślił nic lepszego niż umiar” - zapewnia dietetyk Marek Szołtysik. No dobra, to wiadomo. W praktyce najlepszym sposobem jest coś w rodzaju pokuty - po ciężkiej nocy, gdy już dojdziesz do siebie, przebiegnij się kilka kilometrów albo zrób tabatę. 


O uzupełnieniu płynów nie musimy przypominać, prawda?

Zobacz również:
REKLAMA