Co powoduje zmarszczki? Poznaj 9 złych nawyków

Twoje codzienne nawyki mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Zobacz, które przyzwyczajenia przyspieszają proces starzenia się skóry i wyeliminuj je jak najszybciej, by móc cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej.

uroda, lustro, twarz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zmarszczki to nieodłączna część procesu  starzenia się i… samego życia. Chociaż wiemy, że wraz z wiekiem należy się ich spodziewać, pojawianie się niektórych nie ma nic wspólnego z  metryką. Ich tworzenie się stymuluje również cały szereg naszych niemądrych nawyków - Twoje zadanie: pozbyć się ich najszybciej, jak to tylko możliwe, aby skóra dłużej zachowała gładkość, jędrność i elastyczność.

1. Palenie papierosów

Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości: papierosy to najczęstsza przyczyna pojawiania się tych niechcianych bruzd na twarzy, szyi i dekolcie. „Przeprowadzone na bliźniaczkach badania potwierdziły ten powszechnie znany fakt  – mówi dermatolog i chirurg kosmetyczny Joel Schlessinger. – Więc jak najszybciej rzuć palenie, a pozbędziesz się zmarszczek!”

2. Twoja dieta

Nie bez kozery mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Jeśli chcesz, by Twoja skóra była młoda i zdrowa, musisz pamiętać że jesteś tym, co jesz.  Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie wpływa nie tylko na Twoją wagę – może też sprawić, że wyglądasz na starszą, niż jesteś.

„Poprzez  szkodliwy proces, zwany glikacją białek, cząsteczki cukru łączą się z proteinami zawartymi w Twojej skórze (włączając w to kolagen), co sprawia, że staje się ona zesztywniała i zniekształcona – tłumaczy gastrolog Roshini Rajapaksa. – To wpływa na spadek elastyczności skóry, ale także zmienia kontur twarzy, wywołuje obrzęki pod oczami i drobne zmarszczki. Cukier rafinowany i inne proste węglowodany sprawiają, że poziom insuliny w Twoim organizmie wzrasta jak szalony, co z kolei może wywoływać stan zapalny. Wówczas produkowane są enzymy, które trawią kolagen i elastynę, a to kończy się obwisłą skórą i zmarszczkami”. Rzuć więc cukry proste, a Twoja skóra Ci podziękuje.

3. Picie alkoholu

„Każdy rodzaj alkoholu odwadnia Twoją skórą” – wyjaśnia James C. Marotta, chirurg plastyczny twarzy. Oznacza to, że po nocnym piciu wysokoprocentowych napojów, Twoja twarz będzie wyglądała na spuchniętą i mniej świeżą z rana. Z czasem skóra  straci elastyczność i z powodu niedostatecznego nawilżenia wytworzą się bruzdy.

Poza tym alkohol może mieć bardzo negatywny wpływ na poziom witaminy A, która jest dla Twojej skóry i ciała niezwykle ważnym antyoksydantem. Jest także niezbędna do regeneracji nowych komórek. Poza tym witamina A jest ogromnie istotna w procesie tworzenia się kolagenu. „Niższy poziom kolagenu, to utrata elastyczności twarzy – wyjaśnia Marotta. – A właśnie te dwie rzeczy utrzymują Twoją cerę jędrną, napiętą i wyglądającą młodo”.

guma do żucia, kobieta YuriyZhuravov / shutterstock.com
fot. YuriyZhuravov 2015/shutterstock.com

4. Żucie gumy

"Żucie gumy powoduje zmarszczkę, którą można dość często zaobserwować pod dolną wargą” – mówi Schlessinger. – Co więcej nawyk ten może przyczyniać się do powstawania innych problemów w strukturze ust”. W imię zachowania dobrego wyglądu Twojej skóry lepiej przestań żuć gumę - o świeży zapach z ust możesz zadbać miętowymi pastylkami bez cukru.

5. Niezmywanie makijażu

Jeśli kładziesz się spać w makijażu, sama prosisz się o zmarszczki. Zarówno makijaż, jak i zanieczyszczenia środowiskowe, które gromadzisz na swojej Twarzy w ciągu dnia, przenikają przez pory, niszcząc kolagen i elastynę. Może to przyspieszyć proces starzenia się i zostawić na Twojej twarzy kurze łapki i inne zmarszczki. By temu zapobiec, starannie oczyść i nawilż twarz każdego wieczoru, zanim położysz się do łóżka.

fot. gpointstudio 2015/shutterstock.com fot. gpointstudio 2015/shutterstock.com
fot. gpointstudio 2015/shutterstock.com

6. Wyciskanie pryszczy

Przestań wyciskać natrętne pryszcze i poczekaj, aż same pojawią się na powierzchni skóry lub użyj naturalnych produktów, by się ich pozbyć. Za każdym razem, gdy znęcasz się nad swoją twarzą, możesz wywołać podrażnienia, blizny, a nawet zmarszczki.

7. Rozciąganie twarzy podczas nakładania makijażu

Uważaj, ta praktyka wywołuje zmarszczki. Podczas nakładania makijażu nie rozciągaj twarzy jak placka na pizzę. Chodzi raczej o to, by nią delikatnie ruszać. “Powinnaś robić makijaż tak, jakbyś była obserwowana przez kogoś. Nie rozdziawiaj szeroko ust i nie unoś przesadnie brwi, by nałożyć tusz do rzęs – radzi makijażystka Donna Kelly. – Nie naciągaj też na wszystkie strony swojej powieki, żeby pomalować się eyelinerem”.

uroda, kosmetyki, krem, twarz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

8. Pomijanie kremów z filtrami UV

Wszystkie dobrze wiemy, że nigdy nie wolno nam zapominać o kremie z filtrem UV. Jednak  często, gdy spędzamy dzień na zewnątrz, po prostu o tym zapominamy. Niestety nawet spędzenie 5 minut na słońcu  może prowadzić do spadku poziomu kolagenu, co kończy się powstaniem bruzd.

„Żeby nie narażać się na szkodliwe działanie promieni słonecznych, smaruj się kremem z filtrem UV codziennie, czy słońce, czy deszcz. Wybierz krem z SPF 30, który zawiera tlenek cynku lub tlenek tytanu” – mówi Debra Jaliman, nowojorska dermatolog i autorka „Skin Rules”, książki o tym, jak osiągnąć piękną cerę.

9. Spanie na brzuchu

Jeśli regularnie śpisz z twarzą w poduszce, możesz nabawić się zmarszczek. „Lepiej wybierz delikatną, satynową poszewkę, która będzie ześlizgiwać się po Twojej twarzy” – mówi Jaliman. Inną opcją jest też spanie na plecach.

WH

Zobacz również:
REKLAMA