8 zaskakujących faktów dotyczących brwi

Pewnie nie jest Ci obca regulacja brwi, ich depilacja i inne zabiegi upiększające. Ale czy wiesz, do czego brwi tak właściwie służą? Poznaj 8 dziwnych, ale pouczających faktów o brwiach.

Wiele z nas spędziło mnóstwo czasu (i wydało górę pieniędzy!), dbając o swoje brwi – od woskowania, przez skubanie i nitkowanie, aż po ich wypełnianie i podkreślanie. A jednak większość z nas nie wie nawet, dlaczego na naszych czołach znajdują się te dwie łukowate linie włosów. Do czego one tak właściwie służą? I co mówi o nas kształt i ułożenie naszych brwi?

Nie zastanawiaj się już dłużej, tylko czytaj dalej, by poznać 8 zabawnych i dziwnych faktów o brwiach. Już nigdy nie będziesz patrzyła na swoje w ten sam sposób!

1. Istnieją po to, by pomóc nam widzieć

Prawdziwa funkcja brwi (oczywiście oprócz upiększania naszych twarzy!) polega na zapobieganiu przedostaniu się wilgoci do oczu, np. kiedy pada deszcz, albo kiedy się pocimy. Ich łukowaty kształt kieruje płyny w stronę boczną twarzy, zabezpieczając w ten sposób oczy.

2. Jest w nich mnóstwo włosów

Według Bosley, firmy zajmującej się przeszczepianiem włosów, brew przeciętnego człowieka składa się z około 250 włosków. Ale niektóre badania donoszą, że osoby, które nigdy nie skubały swoich brwi, mogą mieć w nich w sumie aż 1100 włosków!

Uważaj, by nie wyskubać swoich brwi zbyt mocno. Z tym łatwo przesadzić, a cienkie brwi też nie wyglądają zbyt dobrze. Jeśli jednak już Ci się to zdarzy, sprawdź, jak temu zaradzić i poznaj inne porady kosmetyczne na urodowe usterki.

3. Długość ich życia jest określona

Średnia żywotność brwi to 4 miesiące, jeśli bierzemy pod uwagę czas potrzebny na to, by każdy z włosków naturalnie wypadł i został zastąpiony przez nowy.

4. Są kluczowe dla rozpoznawania twarzy

Badanie przeprowadzone przez MIT wykazało, że ludziom trudniej jest rozpoznać twarze znajomych osób, gdy widzą ich zdjęcia z usuniętymi brwiami. Dlatego autorzy badania wyciągnęli z niego następujący wniosek: brwi mogą mieć większe znaczenie przy rozpoznawaniu twarzy niż same oczy.

5. Możesz je kontrolować głosem. Tak jakby.

Brwi pomagają Ci wyrażać emocje, ale są też połączone z Twoim głosem: im wyższy jest ton Twojego głosu, tym wyżej podnosisz brwi, i vice versa. Ale to nie wszystko. Gdy na Twojej twarzy pojawia się nieświadoma, niepodlegająca Twojej kontroli ekspresja (jak na przykład wtedy, gdy jesteś zaskoczona), brwi układają się symetrycznie do siebie. Natomiast w odwrotnej sytuacji, gdy Twoja mimika jest intencjonalna (np. podejrzliwość lub ciekawość), brwi marszczą się asymetrycznie.

6. Są ewolucyjną przewagą ludzi nad innymi gatunkami

Wiele ssaków posiada brwi, które są elementem ich mimiki twarzy, ale ludzie są jedynym gatunkiem, u którego brwi otacza naga skóra – co, najwyraźniej, jest naszą ewolucyjną przewagą, ponieważ nasz wyraz twarzy jest łatwiejszy do zauważenia i zinterpretowania przez innych członków naszego gatunku.

7. Nie my pierwsze je upiększamy

Gdy wyskubujemy i podkreślamy nasze brwi, kontynuujemy długą już historię zabiegów upiększających twarz (w tym brwi). Każda kultura i okres historyczny charakteryzowały się innym sposobem kształtowania brwi: we Florencji, w czasach renesansu, ludzie całkowicie golili brwi, podczas gdy elita kolonialna w XVIII-wiecznej Ameryce preferowała ich powiększanie poprzez doklejanie skóry szarej myszy (fuj!).

8. Mówią więcej na Twój temat, niż Ci się zdaje

Zgodnie z książką „Czytanie z twarzy. Poznaj myśli i charakter rozmówcy” autorstwa Maca Fulfera typ Twoich brwi określa, kim jesteś. Zakrzywione brwi wskazują na kogoś, kto jest zorientowany na ludzi, a do zrozumienia problemu potrzebuje przykładów z prawdziwego życia. Proste brwi natomiast sugerują, że ich posiadacz jest bardziej bezpośredni, rzeczowy i logiczny oraz skupiony na technicznych szczegółach. "Brwi ułożone pod kątem charakteryzują kogoś, kto lubi mieć rację i dąży do utrzymania poczucia kontroli bez względu na sytuację" – mówi Fulfer, .

Teraz, gdy już wiesz wszystko na temat brwi, możesz zająć się idealnym makijażem oczu, krok po kroku. Dowiedz się też, jak zrobić sobie grube brwi à la Cara Delevingne.

Tekst: Natasha Burton

WH

Zobacz również:
REKLAMA