8 sposobów na piękne dłonie i paznokcie

Zastanawiasz się, jak wzmocnić paznokcie i jak dbać o dłonie? Wcieranie w nie kremu przeciwzmarszczkowego to tylko jeden z naszych prostych, ale jednocześnie skutecznych patentów na piękne dłonie i zdrowe paznokcie. Poznaj pozostałe.

paznokcie fot. shutterstock
fot. shutterstock

Odstaw zwykłe mydło

„Tradycyjne zasadowe mydło wysusza skórę, ponieważ wymywa z naskórka lipidowe spoiwo, które jest ważnym elementem ochrony skóry przez odwodnieniem” – mówi dermatolog. Zastąp je bardzo delikatnym mydłem do rąk, chroniącym barierę lipidową skóry – Dermedic Emolient (25 zł).

Uważaj na zmiany temperatury

Wkładanie rąk na zmianę do gorącej i zimnej wody wysusza skórę i powoduje pękanie naczynek, co skutkuje zaczerwienionymi, szorstkimi dłońmi. Jeśli więc myjesz naczynia w ciepłej wodzie, płucz je w tej samej temperaturze.

Uwierz w olejek

„Gdy odbudowy wymaga także warstwa lipidowa naskórka, trzeba ją odpowiednio natłuścić, by zabezpieczyć ją przed czynnikami drażniącymi” – mówi Danka Błotna, manikiurzystka, mistrzyni Polski Nail Design, edukatorka marki Essie.

Pamiętaj o kremie z filtrem

Ręce są narażone na zmarszczki tak samo, jak twarz. Przed wyjściem na zewnątrz używaj zawsze kremu z filtrem, np. Phenomé Protestive SPF 30 (119 zł). „Aplikację kremu trzeba powtarzać co 2-3 godziny i bezwzględnie po umyciu dłoni” – zaleca dermatolog. Żeby rozjaśnić już istniejące plamki, użyj kremu do rąk Bioderma White Objective (50 zł), który zawiera kwas glikolowy, delikatnie usuwający nadmiar melaniny ze skóry

Uważaj na skórki

Nie wycinaj samodzielnie skórek! „Lepiej je odsunąć za pomocą specjalnego patyczka. Wystarczy zanurzyć dłonie na kilka minut w ciepłej wodzie, żeby zmiękczyć skórki, po czym delikatnie je odsunąć” – radzi manikiurzystka. Na koniec odżyw skórki oliwką Essie apricot cuticule oil (45 zł).

Nawilżaj po zdezynfekowaniu

Mało kto pamięta o nawilżeniu rąk po użyciu płynu odkażającego, a to ważna czynność. Płyny dezynfekujące działają jak zasadowe mydło: wysuszają, wymywając z naskórka lipidowe spoiwo. „Po odkażeniu nie należy pozostawiać rąk wilgotnych, ale od razu dokładnie je osuszyć, a następnie nawilżyć kremem” – radzi Danka Błotna.

Zadziałaj retinolem

Wypróbuj przeciwzmarszczkowy krem do twarzy... na dłoniach – wybierz ten z retinolem, a poprawi elastyczność skóry. Nakładaj go na noc na wierzch dłoni, a w dzień chroń ręce kremem z filtrem. „Retinol zwiększa wrażliwość skóry na słońce” – ostrzega dr Agnieszka Bliżanowska.

Nałóż maskę parafinową

Wygładź dłonie maską parafinową Eveline SOS (3 zł), nałóż plastikowe rękawiczki i owiń ciepłym ręcznikiem. „Pod wpływem ciepła pory skóry otwierają się. Dzięki temu skóra lepiej i szybciej przyswaja składniki wykorzystywane w kosmetykach” – mówi Danka Błotna.

Zbliża się okres,w  którym zwracamy szczególną uwagę na stopy i nie zapominamy o pedicurze. Zobacz, jak mieć stopy bez skazy przez cały rok. Poznaj też nasze sposoby na zdrowe, białe zęby i olśniewaj uśmiechem na okrągło.

WH 05/2014

Zobacz również:
REKLAMA