1. Witamina C
Odmładzający mocarz: zwalcza wolne rodniki, stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Hamuje też produkcję melaniny, przez co rozjaśnia skórę i wspomaga usuwanie przebarwień. Problemem jest jednak jej niestabilność i nierozpuszczalność w tłuszczach, utrudniająca przedostanie się składnika przez warstwę naskórka do żywych komórek, na które działa. Najskuteczniejsza z dostępnych na rynku forma witaminy C – tetraizopalmitynian askorbylu – już przy stężeniach 1-3% dociera jednak tam, gdzie powinna.
Sprawdź: Kosmetyki z witaminą C, olejem z nasion chia i miodem - nakarm swoją skórę
2. Resweratrol
Związek z grupy polifenoli obecny w największych ilościach w owocach czerwonych winogron, a tym samym również w gatunkowych czerwonych winach gronowych. Stosowany zewnętrznie w kosmetykach działa na poziomie komórkowym skóry, uodparniając ją na stres, chroniąc białka kolagenu i elastyny przed szkodliwym działaniem cukrów i zwalczając wolne rodniki – po prostu przeciwdziała starzeniu. Optymalna ilość o zaobserwowanym efektywnym działaniu to ok. 6% resweratrolu w produkcie.
3. Kwas hialuronowy
Podstawową właściwością kwasu hialuronowego (w preparatach pod postacią hialuronianu sodu) jest jego zdolność do wiązania wody – jedna cząsteczka HA może związać nawet 200 cząsteczek wody. I to jest to działanie „nawilżające”. Żywą tkankę, skórę możemy nawilżyć tylko wewnętrznie (dlatego tak istotne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody). Natomiast HA umożliwi zatrzymanie tej wody w skórze. Ten wielkocząsteczkowy tworzy na jej powierzchni warstwę zapobiegającą odparowaniu wody, zaś niskocząsteczkowy wnika w naskórek, uszczelnia go, a tym samym nawilża.
ZOBACZ: Kosmetyki z retinolem - jak je stosować? [różne problemy]
4. Retinol
Pierwotna forma witaminy A odmładza na dwa sposoby. Dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu retinolu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana, co już po kilku tygodniach odsłania bardziej promienną cerę. Następnie retinol oddziałuje na głębsze warstwy skóry, poprawiając jej funkcjonowanie. Po kilku miesiącach skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, znikają drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne spłycają się.
5. Peptydy
Peptydy występują w ludzkim organizmie naturalnie. Wytwarzane na ich wzór odpowiedniki syntetyczne są udoskonaloną wersją – działają kierunkowo, stymulując określony proces w skórze. Polipeptydy np. wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, chroniąc ją przed wpływem czynników zewnętrznych (idealne dla wrażliwców). Neuropeptydy zaś rozluźniają starsze komórki, naśladując botoks, sprawdzą się więc przy skórze dojrzałej.
6. Retinaldehyd
Retinaldehyd jest aldehydową formą witaminy A. Składnik ten ma słabsze działanie niż retinoidy (leki przepisane przez dermatologa), jednak sposób jego działania jest podobny – właściwy dla osób walczących z trądzikiem, jak i dla osób chcących zapobiec zmarszczkom. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, działając tym samym przeciwzmarszczkowo. Poprawia wygląd skóry: cera staje się mniej ziemista i nabiera zdrowego koloru. Poprawia także nawilżenie – dzięki stymulacji do produkcji kwasu hialuronowego. Wygładza skórę i redukuje zrogowaciałą warstwę naskórka.
7. Kwas ferulowy
Kwas ferulowy to silny przeciwutleniacz, który zapobiega starzeniu się skóry, zachodzącemu pod wpływem działających na nią niekorzystnych czynników. Jego działanie polega przede wszystkim na ochronie DNA komórek przez eliminowanie reaktywnych form tlenu oraz „zmiataniu” wolnych rodników.
8. Kwasy AHA
Najważniejsze kwasy to kwas glikolowy i salicylowy. Kwas glikolowy złuszcza, a także stymuluje komórki skóry – fibroblasty – do produkcji kolagenu i mukopolisacharydów, poprawia jakość włókien sprężystych, zwiększa grubość skóry o blisko 25%. Kwas salicylowy z kolei powoduje, że naskórek złuszcza się w tempie, w jakim odbywało się to, gdy byłyśmy młodsze.
ZOBACZ TEŻ: Co się kryje w kremie - jak sprawdzać skład kosmetyków