6 popularnych mitów na temat pielęgnacji włosów

Zamiast uczyć się na błędach, wyeliminuj je od razu. Szkoda czasu na kombinowanie, gdy odpowiedzi na włosowe bolączki masz w zasięgu wzroku. Wspólnie z autorką bloga www.blondhaircare pomożemy Ci przebrnąć przez lawinę mitów, które psują Twoją relację z kosmykami.

Pielęgnacja włosów fot. shutterstock.com

1. Regularnie podcinane włosy rosną szybciej

Fałsz

To jeden z najczęściej powielanych mitów związanych z pielęgnacją kosmyków. Wynika on w dużej mierze z błędnego rozumowania. Wraz ze wzrostem końcówki włosów osłabiają się i stają się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie zakończenia włosów mogą się łamać i optycznie skracać ich długość. W skrócie: co urośnie u nasady, złamie się na końcu. Regularne podcinanie włosów – mniej więcej co 3-4 miesiące – rozprawia się z tym problemem. Świeżo ścięte kosmyki są grubsze, zdrowsze i bardziej elastyczne. Dzięki temu zachowują swoją formę między strzyżeniami i dużo łatwiej nam zauważyć ich przyrost.

2. Szampon należy rozcieńczyć przed użyciem

Prawda

To jedna z pierwszych zasad pielęgnacji włosów, której uczą się włosomaniaczki . Szampony dostępne w drogeriach to gęste koncentraty, które przed zaaplikowaniem na skórę głowy należy rozcieńczyć i wstępnie spienić. Takie działanie pomaga dokładniej domyć wszelkie zanieczyszczenia, nie obciąża włosów i nie wymaga mocnego pocierania, które może kosmyki uszkodzić. „Rozcieńczony szampon jest również dużo bardziej wydajny” – mówi Natalia Pawłowska, autorka bloga www.blondhaircare com.

ZOBACZ TEŻ: Zabiegi na włosy, z których warto skorzystać

3. Codzienne mycie niszczy włosy

Prawda i fałsz

W tym przypadku sprawa nie jest tak jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób je myjemy, jak się z nimi obchodzimy po myciu oraz jakich produktów używamy. „Codzienne mycie faktycznie może szkodzić, jeśli będzie niedostosowane do rodzaju włosów i skóry głowy. Przykładowo: gdy włosy są zniszczone, a my zaserwujemy im codzienną kąpiel wyłącznie przy użyciu mocnego szamponu, następnie wypłuczemy je w gorącej wodzie, wytrzemy ręcznikiem i wysuszymy suszarką, taki rytuał pielęgnacyjny przyniesie więcej szkody niż pożytku” – mówi nasza ekspertka.

Jeżeli czujesz potrzebę, aby myć włosy codziennie, stosuj szampon oparty na delikatnych detergentach i dobieraj go do stanu skóry głowy, a nie włosów. Możesz zapoznać się również z metodą „no-poo”, czyli techniką mycia włosów odżywką.

„Jeśli Twoje włosy szybko tracą świeżość, warto również zastanowić się nad przyczyną nadmiernego przetłuszczania włosów i postarać się wyeliminować problem” – radzi Natalia Pawłowska

4. Droższe kosmetyki działają na włosy lepiej

Fałsz

„Tu nie ma reguły – wszystko zależy od składu i tego, czy kosmetyk jest dostosowany do rodzaju naszych włosów oraz ich potrzeb” – mówi Pawłowska.

Cena kosmetyku nie jest wcale gwarantem jego skuteczności, a jedynie efektem dobrej strategii reklamowej. W pierwszej kolejności, zamiast na metkę z ceną, zerkaj na skład produktu.

Dowiedz się, jakie składniki najlepiej sprawdzą się w przypadku Twoich włosów. Zwróć uwagę na ich porowatość, skręt, grubość i indywidualne preferencje. Używaj różnych produktów i obserwuj, na które reagują lepiej, a na które nieco gorzej. Perełki możesz znaleźć i wśród tanich, i wśród drogich marek.

5. Zniszczone końcówki da się odbudować

Fałsz

Główną przyczyną rozdwajania końcówek są uszkodzenia mechaniczne powstałe między innymi w wyniku pocierania włosów, np. podczas pienienia szamponu na głowie lub wycierania włosów ręcznikiem po myciu, lub w związku z częstym modelowaniem pasem na ciepło. Wbrew temu, co sugerują wizualizacje z reklam odżywek i masek, włosa, który się rozdwoił, w żadnym wypadku nie jest w stanie skleić nawet najdroższy kosmetyk. Z tym rodzajem uszkodzenia rozprawić mogą się jedynie nożyczki.

„Podcięcie, a następnie wypielęgnowanie włosów przyniesie spektakularne efekty. Warto regularnie sięgać po oleje, maskę i serum na końcówki, a także chronić pasma przed zniszczeniami” – tłumaczy Pawłowska.

Postaraj się ograniczyć również stylizację na gorąco, a jeśli musisz użyć suszarki lub lokówki, zawsze stosuj produkty termoochronne.

6. Płukanie włosów octem sprawia, że są bardziej błyszczące

Prawda

Wykonywanie płukanek octowych to dobra praktyka, szczególnie jeśli Twoim włosom brakuje blasku. Płyn o kwaśnym odczynie domyka łuski włosów, co przekłada się m.in. na ich wygładzenie i ograniczenie plątania. Ale efekty płukanek z octu nie ograniczają się jedynie do wydobycia z włosów blasku. Dodatkowym działaniem jest wypłukiwanie nagromadzonych minerałów, które zbierają się we włosach na przestrzeni czasu. Do wykonania płukanki wykorzystaj ocet jabłkowy – jest dużo delikatniejszy od spirytusowego, więc nie przesuszy kosmyków.

„Wykonuj ją na koniec mycia. W misce wymieszaj 1 łyżkę octu z 1 litrem wody, włóż do niej włosy, a następnie odciśnij z nadmiaru płynu i wysusz.” – radzi autorka bloga.

ZOBACZ TEŻ: Kultowe fryzury Jennifer Aniston

Zobacz również:
REKLAMA