6 kroków, które pozwolą Ci zachować gładką i jędrną skórę

W dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że aby właściwie pielęgnować skórę, potrzebujemy naukowego tytułu. Ale spokojnie, podstawą jest systematyczność i proste codzienne nawyki. Oto one.

Shutterstock

Krok 1. Oczyszczanie

Czysta skóra jest niezbędnym elementem urodowej rutyny, ponieważ pozwala efektywnie działać wszystkim nakładanym na nią preparatom. Właściwe oczyszczanie wzmacnia barierę ochronną skóry, która wygląda na zdrowszą i bardziej promienną. Zwiększa też zdolność komórek skórnych do absorpcji wilgoci. Oprócz żelu, użyj szczotki sonicznej, która delikatnie, ale bardzo dokładnie usunie z powierzchni skóry łój oraz zabrudzenia. Dobierz do niej płyny do mycia twarzy które przystosują się do Twojego naturalnego rytmu i uwzględnią zmiany potrzeb skóry w ciągu 24-godzinnego cyklu – rano pobudzą skórę, zaś wieczorem przygotują ją do odpoczynku. Wypróbuj szczoteczkę Foreo Luna wraz z Płynem do mycia twarzy na dzień i Płynem do mycia twarzy na noc. Możesz też użyć innego żelu. Ważniejsza od marki kosmetyku jest systematyczność w jego stosowaniu.

ZOBACZ TEŻ: Wypryski na plecach, dekolcie i ramionach - jak się ich pozbyć

Krok 2. Serum anty-aging

Zadaniem tego preparatu jest przyspieszenie naturalnych, fizjologicznych procesów odnowy komórek, ułatwienie biosyntezy białek, odżywienie i dotlenienie skóry. Te najlepsze zawierają antyoksydanty (szukaj w składzie witaminy C, E czy wyciągu z zielonej herbaty) lub peptydy (łańcuchy aminokwasów, które stymulują produkcję kolagenu w skórze). Wystarczy kilka kropel serum wklepanych w oczyszczoną skórę twarzy, by dodać jej energii i świeżości.

Krok 3. Nawilżanie

Gdy komórki skóry tracą wodę, zaczynają wysychać, nadając cerze szary, nierówny koloryt oraz wiotką, a nawet pomarszczoną teksturę. Co więcej, udowodniono, że wolne rodniki szybciej przenikają przez suchą skórę, co ułatwia im atakowanie włókien kolagenu oraz elastyny. Efektu nie da się ukryć: to obwisła skóra. Szukaj produktów z zawartością humektantów (np. gliceryna, panthenol, aloes), które wyłapują nawilżenie z powietrza, oraz emolientów (np. olejki) wygładzających przestrzenie międzykomórkowe.

Krok 4. Filtr przeciwsłoneczny

Nawet gdy nałożyłaś już krem do twarzy lub podkład z filtrem SPF, nie jesteś bezpieczna, przebywając na zewnątrz więcej niż godzinę.

Krok 5. Retinoid

Skóra traci sprężystość, gdy elastyna i kolagen – białka włókniste, które ją podtrzymują – zaczynają zanikać. Elastyny nie da się uratować, jednak produkty na bazie retinoidów (pochodna witaminy A) mogą pobudzić produkcję kolagenu. Z badań „Archives of Dermatology” z 2007 r. wynika, że ludzie, którzy nakładali na skórę krem z retinolem przez 6 miesięcy, zauważyli redukcję zmarszczek o 22%. Poproś dermatologa o receptę na retinoid o nazwie tretinoina – superbohatera w walce ze zmarszczkami.

Krok 6. Sen

Podczas snu wydziela się hormon wzrostu biorący udział w regeneracji skóry. Inny hormon – melatonina – spowalnia proces starzenia i jest przeciwutleniaczem. „Niedosypiająca skóra starzeje się szybciej. Staje się szara, nieodżywiona, źle ukrwiona – mówi dr Danuta Nowicka, dermatolog. – Brak snu sprawia, że silniej działają wolne rodniki i toksyny, hamując regenerację komórek. Pojawiają się zmiany zapalne, grudki, krosty. Skóra jest podrażniona i może się łuszczyć. Przez kilka tygodni niedosypiania fundujemy sobie kilka dodatkowych lat”.

ZOBACZ TEŻ: Peptydy w kosmetykach - jak działają i gdzie ich szukać

Zobacz również:
REKLAMA