5 sposobów na wrastające włoski

Poznaj 5 prostych sposobów na gładką i piękną skórę po goleniu.

wrośnięte włoski fot. Shutterstock.com

Jeśli kiedykolwiek miałaś do czynienia z wrastającymi włoskami, wiesz, jak uporczywa i irytująca potrafi być to dolegliwość. Włoski najczęściej wrastają w okolicach bikini, pach oraz łydek, powodując  powstawanie bolesnych wyprysków, zaczerwienień, a nawet blizn.

Dobrą wiadomością jest fakt, że istnieje wiele sposobów radzenia sobie z wrastającymi włoskami.

Dlaczego włoski wrastają?

Do wrastania włosków dochodzi po depilacji – bez względu na to, jaką metodą się ją wykonuje. Przyczyniają się do tego martwe komórki skóry, które blokują mieszki włosowe z zewnątrz i uniemożliwiają wzrost nowych lub ściętych włosków. 

Inną przyczyną może być kręcona struktura włosów. Świeżo zgolone włoski mogą zawijać się w nieodpowiednim kierunku i rosnąć do wewnątrz.

Warto wiedzieć, że wrastanie włosków nie jest jedynie kwestią estetyczną. Mogą one prowadzić do powstawania blizn oraz przebarwień w obszarach dotkniętych problemem. W skrajnych przypadkach wystąpić mogą również infekcje skórne (zapalenie mieszków włosowych), a nawet torbiele. 

Jeżeli w newralgicznych miejscach nie występują żadne niepokojące objawy, można zostawić je w spokoju i poczekać aż same wrócą do normy.  Nie ingerując, możesz zmniejszyć ryzyko pogorszenia stanu skóry. Jeśli jednak są one bolesne lub pojawi się stan zapalny, należy podjąć leczenie. Bolesne zmiany należy pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu lub dermatologowi. Najprawdopodobniej zostaną przepisane Ci odpowiednie leki, które złagodzą dyskomfort i przyspieszą rekonwalescencję.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się wyprysków z pośladków?

Jak pielęgnować skórę z wrastającymi włoskami

1. Złuszczaj

Stosowanie ziarnistych peelingów to jeden z najlepszych sposobów usuwania wrastających włosków. Wspomagają one mechanizm wymiany komórek i pomagają usuwać martwy naskórek, co bezpośrednio przekłada się na regenerację miejsc, w których wrosły włoski.

2. Używaj kosmetyków z kwasem salicylowym

Wypróbuj peeling z kwasem salicylowym. Składnik ten pomoże odblokować zatkane mieszki i sprawi, że w przyszłości skóra będzie bardziej podatna na przepuszczanie wzrastających włosków. Dodatkowo, kwas salicylowy jest świetnym składnikiem przeciwzapalnym, więc wspomoże regenerację podrażnionych partii i zapobieże rozwojowi bakterii.

3. Szczotkuj na sucho

Szczotkowanie ciała jest świetnym remedium na wiele problemów skórnych. Pomaga m.in. walczyć z cellulitem, ujędrniać skórę i niwelować tzw. efekt truskawkowych nóg (więcej przeczytasz o nim tutaj). Body brushing świetnie radzi sobie również w problemem wrastających włosków. Regularnie peelingując i szczotkując ciało pobudzisz wymianę komórek, jednocześnie usuwając martwy naskórek oraz sebum, które mogą przyczyniać się do wrastania.

4. Stosuj ciepłe kompresy

Okładanie partii objętych problemem zadziała jak poczciwa parówka, którą niegdyś stosowało się do otwierania porów na twarzy, by skóra lepiej przyjęła substancje zawarte w kosmetykach. Ciepłe okłady pomogą udrożnić mieszki włosowe i przyczynią się do naturalnego wzrostu włosa.

5. Rozważ depilację laserową

Unikanie golenia to najlepszy sposób na zapobieganie wrastaniu włosków. Dlatego świetną alternatywą dla domowych zabiegów depilacyjnych jest depilacja laserowa. Ta metoda zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu niemal do zera, ponieważ podczas wykonania zabiegu włoski usuwane są w całości, a nie tylko na powierzchni skóry. W dłuższej perspektywie, depilacja laserowa może być również bardziej opłacalna.

ZOBACZ TEŻ: Truskawkowe nogi - 13 patentów, jak uniknąć strawberry legs

REKLAMA