1. Oczyszczanie
Dlaczego to takie ważne?
Nie zapominaj o demakijażu – tak, wiemy, że już to mówiłyśmy, ale sorry... Będziemy to powtarzać do znudzenia, bo niektórym z nas zdarza się o tym zapominać.
„Dokładne usunięcie makijażu przed snem to podstawowy i najważniejszy krok w kierunku pięknej, pełnej blasku skóry. Zalegające na twarzy brud, kurz i kosmetyki zatykają pory i zaburzają funkcje skóry, która nie ma szans na nocną, prawidłową regenerację” – przypomina dermatolog Danuta Nowicka.
Produkt do demakijażu & peeling
Choć oba kosmetyki przeznaczone są do oczyszczania skóry, to jeden nie zastąpi drugiego. Pierwszy ma zmyć makijaż, natomiast usunięcie zrogowaciałego naskórka, czyli martwych komórek skóry (ułatwi to wnikanie w głąb substancji odżywczych, witamin i kwasów tłuszczowych zawartych w kosmetykach), to zadanie drugiego – stosuj go nie częściej niż raz w tygodniu.
Jaki produkt do demakijażu wybrać? „Najważniejsze, aby składniki i formuła dobrane były odpowiednio do potrzeb skóry. Żele najlepiej sprawdzają się w przypadku skór tłustych i trądzikowych. Natomiast dla skór suchych i skłonnych do podrażnień najlepsza jest konsystencja mleczka” – podpowiada ekspertka i dodaje, że z peelingiem mamy taką samą sytuację – również powinien być dopasowany do rodzaju i problemów skóry. Te mechaniczne solidnie ścierają, a wykonując delikatny masaż, dodatkowo pobudzisz krążenie. W składzie zazwyczaj znajdują się: sól, cukier, kryształki i łupiny orzechów – w przypadku tych ostatnich trzeba bardzo uważać: są ostre, więc u wrażliwców mogą powodować podrażnienia i uszkadzać barierę hydrolipidową skóry. Sprawdzaj uważnie składy peelingów: zrezygnuj z tych zawierających plastikowe mikrogranulki, które działają agresywnie na skórę, ale też są niekorzystne dla środowiska (trafiają do kanalizacji, a następnie oczyszczalni ścieków. Niestety, są zbyt małe, aby zostały wyłapane przez filtry, więc finalnie trafiają do rzek, mórz i oceanów, gdzie stają się pożywieniem dla ryb i innych stworzeń morskich). Dla skór cienkich, wrażliwych, suchych naczynkowych i trądzikowych lepsze będą delikatne peelingi enzymatyczne.
Sprawdziłyśmy na sobie:
- NUTRICENTIALS, To Be Clear Pure Cleansing Gel (114,99 zł; nuskin.com)
- KIRÉ SKIN, Kryształowy peeling do twarzy zioła & jabłko (59 zł; kireskin.pl)
- SYLVECO, Enzymatyczny peeling do twarzy (32 zł; sylveco.pl)
ZOBACZ TEŻ: Wypadanie włosów. Co zrobić, gdy włosy lecą z głowy?
2. Ochrona przed słońcem
Dlaczego to takie ważne?
Promienie słoneczne uszkadzają DNA skóry, powodując nie tylko jej przedwczesne starzenie się, ale przede wszystkim ryzyko raka. Wysoki filtr chroni też przed powstawaniem przebarwień i innych niedoskonałości. Dlatego krem z filtrem należy stosować przez cały rok.
Klasyczny SPF & lekki krem z filtrem
Latem podczas plażowania czy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu krem do opalania z wysokim filtrem SPF 50 to konieczność. „Najlepiej nakładać kremy, które są stworzone na bazie mieszanki filtrów chemicznych i fizycznych. Są zdecydowanie skuteczniejsze w ochronie skóry niż kosmetyki, mające w składzie tylko jedną grupę filtrów. Będą chronić przed promieniowaniem UVA i UVB. Grubą warstwę kremu należy wklepywać zawsze 30 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać tę czynność co 2-3 godziny, a także po wyjściu z wody” – podkreśla dr Nowicka i przypo- mina o nakładaniu kremu z filtrem także wiosną, jesienią i zimą. W tym przypadku nie musi to być krem do opalania. Na co dzień pod makijaż wystarczy wklepać krem na dzień, który zawiera SPF (nie mniejszy niż 30-50). Ma lżejszą konsystencję, więc nie będziesz czuć tłustej warstwy i efektu maski. Pamiętaj jednak, że jego głównym zadaniem jest pielęgnacja skóry (nawilżenie, ujędrnienie), a ochrona przed słońcem to dodatkowy benefit. Jeśli więc planujesz dłuższą ekspozycję na słońcu, np. na stoku, wracamy do wersji klasycznej.
Sprawdziłyśmy na sobie:
- BIODERMA, Photoderm MAX Crème SPF 50+ (63 zł; bioderma.pl/apteki)
- FENTY SKIN, Hydra Vizor Invisible Moisturizer SPF 30 Sunscreen (155 zł; sephora.pl)
3. Nawilżanie
Dlaczego to takie ważne?
„Na odwodnienie skóry największy wpływ mają suche powietrze (to w samolotach, klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach), niewłaściwa pielęgnacja i zbyt intensywne ćwiczenia. Dlatego przede wszystkim pamiętaj o regularnym nawadnianiu skóry od środka: 1,5 litra płynów dziennie to absolutne minimum. Oprócz tego skóra odwodniona potrzebuje dobrze nawilżających kosmetyków. Aplikowane codziennie rano i wieczorem będą wspomagać działanie naturalnych mechanizmów wiążących wodę w skórze. Wybieraj te z kwasem hialuronowym i składnikami wzmacniającymi barierę ochronną skóry” – zaznacza Danuta Nowicka.
Żel, lotion & krem
Tutaj również wybór konsystencji zależy przede wszystkim od potrzeb i rodzaju skóry. Żelowe nie zawierają olejów, są lekkie i raczej przeznaczone do skór z niedoskonałościami – tłustych oraz trądzikowych. Lotiony czy emulsje są idealną opcją dla skór normalnych, świetnie sprawdzają się także pod makijaż. Natomiast kremy mają najbogatszy skład, zawierają wiążące wodę humektanty oraz zapobiegające odparowaniu wody emolienty – dzięki temu skóra jest lepiej i dłużej nawilżona.
Sprawdziłyśmy na sobie:
- REN CLEAN SKINCARE, Flash Hydro Boost, Emulsja nawilżająca (205 zł; sephora.pl)
- CLARINS, Hydra-Essentiel, Bogaty krem nawilżający dla skóry bardzo suchej (199 zł; clarins.pl)
- CLINIQUE, Dramatically DifferentTM Hydrating Clearing Jelly Anti-Imperfections (140 zł baza + 49 zł wkład; clinique.com.pl)
ZOBACZ TEŻ: 4 maskary, które odżywiają i wzmacniają rzęsy