4 sposoby na piękne i zdrowe zęby

Piękny uśmiech odejmuje lat. Jeśli na długo chciałabyś zachować zdrowe, białe zęby, powinnaś odpowiednio o nie zadbać. Przyjrzeliśmy się najczęstszym problemom dentystycznym, takim jak przebarwienia na zębach, zapalenie dziąseł oraz paradontoza i sprawdziliśmy, jak je rozwiązać.

zęby fot. Getty Images
fot. Getty Images

Gdy poznajemy kogoś nowego, jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę, są zęby. Posiadaczki jasnych i zadbanych zębów wydają się nie tylko młodsze, ale - jak pokazują badania - również bardziej pewne siebie. Przyjrzeliśmy się najczęstszym problemom z zębami i zapytaliśmy, jak możemy rozwiązywać je same oraz na co możemy liczyć w gabinetach stomatologicznych.

Ucieczka dziąseł

Jeżeli zaczynasz odnosić wrażenie, że dziąsła opadają i zaczynają odsłaniać tę część zębów, która do tej pory była przykryta (szyjka zębowa), a do tego krwawisz w czasie mycia zębów, to może być początek choroby przyzębia i zapalenia dziąseł. Jeśli zaniedbasz sprawę, możesz stracić więcej niż piękny, zdrowy i młodzieńczy uśmiech.

Rozwiązanie

Mocno zaniedbane dziąsła mogą prowadzić do tego, że zęby zaczną się ruszać, przesuwać, a nawet wypadać. „Wizyta u dentysty jest konieczna” – mówi dr Łukasz Wojszwiłło, stomatolg z kliniki Dental Corner. Zanim trafisz na fotel, zainwestuj w szczoteczkę z miękkich włókien.

Bardzo dobre są też elektryczne lub soniczne, które „wymiatają” nieczystości, nie uszkadzając dziąseł i nie niszcząc szkliwa. Oprócz tego warto masować dziąsła. Te na dole w górę, a dolne w przeciwnym kierunku. Zahamujesz ich cofanie.

Zobacz także, dlaczego nitkowanie zębów jest ważne dla pięknego uśmiechu i poznaj fakty i mity dotyczące wybielania zębów.

kawa, napoje fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Przebarwienia

Plamy na zębach czy zmiana ich naturalnego koloru mogą wynikać zarówno z diety, jak i chorób. Wino, kawa, herbata, soki (np. buraczany) powodują, że tworzy się osad, który zmienia odcień zębów. Plamy mogą być wywołane np. terapią hormonalną.

Rozwiązanie

Szczotkuj zęby pastą wybielającą.Jeśli to nie pomoże usunąć osadu, możesz wybielić zęby w gabinecie. „Są dwie metody: domowa (nakładkowa) i gabinetowa (przy użyciu np. lasera)” – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Stomatolog pobierze wycisk szczęki i wykona silikonową nakładkę. Pod jego kontrolą będziesz stosować odpowiedni żel wybielający (ok. 500 zł). Drugi sposób to zabieg laserem lub lampą (ok. 1000 zł). W obu przypadkach efekt utrzymuje się przez ok.2 lata.

zęby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ścieranie się zębów

„Gdy pacjent skarży się na zgrzytanie zębami, bóle głowy, karku czy pleców, możemy podejrzewać, że cierpi na chorobę okluzyjną (zgrzytanie) lub bruksizm (zaciskanie zębów, głównie pod wypływem stresu)” – mówi dr Wojszwiłło. Zęby mogą się ścierać, zmniejszając swoją wielkość, również pod wpływem wad zgryzu.

Rozwiązanie

Zanim trafisz do stomatologa, warto zrobić badanie krwi, ponieważ bruksizm może być również wywołany niedoborem niektórych minerałów, np. magnezu.

W gabinecie lekarz powinien zrobić zdjęcie szczęki, by ustalić przyczynę zaciskania lub zgrzytania zębów i podjąć decyzję, czy wystarczy Ci tzw. szyna protruzyjna (ok. 1000 zł), która zniweluje zaciskanie zębów, czy też konieczna będzie wizyta u ortodonty, który postara się wyeliminować wadę zgryzu odpowiednim aparatem.

ból fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Paradontoza

Hamburgery, frytki i ciastka - taka dieta przyspiesza rozwój płytki nazębnej.„Brak warzyw w menu sprawia, że dochodzi do awitaminozy i niedoborów w gospodarce mineralnej” – tłumaczy dr Wojszwiłło. Taka sytuacja może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, co nieraz zwiastuje paradontozę.

Jeśli zaniedbasz zęby na tym etapie, stan zapalny rozprzestrzeni się w głąb przyzębia, doprowadzając z czasem nawet do zaniku dziąseł i kości. Najbardziej narażeni na tę chorobę są palacze i kobiety w ciąży, u których wrażliwość dziąseł wynika ze zmian hormonalnych. W grupie ryzyka są także chorzy na cukrzycę i inne choroby metaboliczne.

Rozwiązanie

Zacznij od zmian na talerzu. „Dieta odkwaszająca organizm oraz suplementacja witaminą C, a ponadto płukanie jamy ustnej płynami bakteriobójczymi opóźnią niekorzystne zmiany w jamie ustnej” – mówi WH dr Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa.

W gabinecie lekarz zaproponuje Ci prawdopodobnie poddziąsłowy skaling, który usuwa złogi kamienia wraz z biofilmem (od 250 zł). W trudnych przypadkach wykonuje się tzw. diagnostykę mikrobiologiczną PET. Na fotelu dentystycznym pobiera się próbki płytki bakteryjnej. „Dzięki temu można przeanalizować patogeny i opracować indywidualny plan leczenia” – zaznacza dr Gnach-Olejniczak.

Na podstawie antybiogramu dobiera się antybiotyk, który będzie najskuteczniejszy w walce z bakteriami (koszt terapii od 300 zł). Jednak osobą, która może zrobić dla Twoich zębów najwięcej, jesteś Ty sama. Dobra dieta, pasta, używanie nici i systematyczne usuwanie kamienia długo pozwolą Ci zachować piękny uśmiech.

jabłka i marchewki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Sposoby na białe zęby

Zapobieganie przebarwieniom jest skuteczniejsze niż wybielanie zębów. Poznaj kilka prostych sztuczek.

Pij przez rurkę

Pijąc napoje (również kawę i herbatę) przez rurkę, ograniczasz ich kontakt z zębami, co chroni je przed powstawaniem osadu.

Jedz świeże warzywa

Podgryzaj warzywa i owoce. Marchew czy jabłka ścierają osad i wzmagają produkcję śliny, która pomaga go usuwać.

Pij wodę

Popijaj wodę niegazowaną między posiłkami. To najszybszy sposób, by spłukać z zębów pozostałości jedzenia i innych napojów.

WH 12/2015

Zobacz również:
REKLAMA