3 kroki do idealnej pielęgnacji [sekret urody Azjatek]

Azjatki znają ten rytuał od zawsze. Europejki podpatrzyły i zaczęły testować ich sposób nakładania kosmetyków.

pielęgnacja azjatek fot. Shutterstock.com

Piękną i wiecznie młodą cerę Azjatki zawdzięczają nie tylko genom, ochronie przed słońcem i bogatej w zdrowe tłuszcze i antyoksydanty diecie. Promienna skóra to również efekt codziennych, pielęgnacyjnych rytuałów. Azjatki nie nakładają grubej warstwy jednego kremu, ale kilka kosmetyków naraz, w odpowiedniej kolejności.

„Layerowanie”, czyli warstwowe wmasowywanie różnych preparatów, lepiej odżywia skórę i dłużej utrzymuje ją w dobrej kondycji. Dlaczego? „Trudno wyprodukować jeden kosmetyk, który zawierałby wszystkie potrzebne naszej skórze składniki” – mówi WH dr Ewa Skulska, dermatolożka i fanka warstwowej pielęgnacji. Według niej, jeśli skóra codziennie otrzyma np. potrzebny jej retinol, serum i właściwy krem, będzie lepiej odżywiona i zregenerowana. Ważne jednak, by nie stosować składników o wysokich stężeniach na własną rękę, bo mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Lepiej zapytać specjalistę, czego potrzebuje Twoja skóra, a potem stworzyć listę odpowiednich preparatów.

Krok 1 - Serum

„Najpierw dobrze oczyść skórę mleczkiem lub płynem micelarnym i tonikiem” – mówi Sergiusz Osmański, makijażysta Sephory. Potem nałóż preparat, który ma najbardziej płynną konsystencję – zwykle jest to serum, którego drobnocząsteczkowa postać nie dałaby rady przedostać się do skóry przez warstwę innego kosmetyku. Odczekaj pół minuty, aż całkiem się wchłonie.

Krok 2 - Antyoksydant

Nałóż cienką warstwę drugiego preparatu – w zależności od tego, co podpowie specjalista, może to być krem z retinolem lub odżywcza ampułka – i poczekaj minutę, by składniki dobrze się przeniknęły. Retinol ma delikatnie złuszczać, więc nie powinien być nakładany jako pierwszy, bo może podrażniać. Gdy skóra będzie sucha, przejdź do kroku ostatniego.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy kremy antysmogowe działają?

Krok 3 - Krem globalny

Przed snem nakładaj cienką warstwę mocno odżywczego kremu. Zwykle zawiera on algi, peptydy i ma lekko tłustą konsystencję. Rano krem globalny powinnaś zastąpić kremem z filtrem UV. Głównym celem nałożenia najcięższego preparatu na końcu jest „zamknięcie” przez niego wszystkich składników odżywczych w skórze. Ostatnia warstwa dosłownie wpycha serum i antyoksydant do wewnętrznych warstw skóry na zasadzie osmozy.

ZOBACZ TEŻ: Pielęgnacja twarzy - 9 urodowych eliksirów

Zobacz również:
REKLAMA