REKLAMA

Co szkodzi włosom?

Błyszczące i piękne włosy to marzenie każdej z nas. Aby je jednak spełnić, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Co jednak, gdy dbanie o włosy nie daje efektów? Co robisz źle?

uroda, pielęgnacja włosów, kąpiel, prysznic, szampon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Nierozczesywanie przed myciem

Niestety, włosy są najsłabsze, kiedy są mokre, a mokre włosy są najbardziej podatne na plątanie. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć poplątania mokrych strąków, dokładnie wyszczotkuj włosy przed myciem.

Jeśli jednak lubisz czesać się pod prysznicem, po prostu nałóż odżywkę na mokre końce – w ten sposób bez problemu rozplączesz włosy za pomocą palców. Następnie, zanim spłuczesz odżywkę, rozczesz włosy przy użyciu grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Efekt gładkiej tafli murowany!

2. Czesanie włosów tylko na końcach

Cóż, pewnie słyszałaś, że zbyt częste czesanie może prowadzić do łamania się włosów. Wtedy ratunkiem są naturalne tłuszcze produkowane przez naszą głowę – ale jak mają ochronić włosy, kiedy czeszesz same końce?

Pamiętaj o tym, by masować skórę głowy drewnianą szczotką, aby stymulować krążenie i pobudzać wzrost włosów. Czesz włosy od skalpu, aż po same końce – to doda im naturalnego blasku!

3. Codzienne mycie włosów

Większość włosów nic nie zyskuje na codziennym myciu (nie zaprzeczamy, że są niektóre problematyczne czupryny tego jednak potrzebują). Częste oczyszczanie skóry głowy także pozbawia skalp naturalnych olejków, pozostawiając włosy bez blasku i życia.

Z pewnością, najbardziej inwazyjne jest codzienne mycie włosów, ale jeśli nie używasz tony produktów do stylizacji, zamiast mycia postaw tylko na opłukanie włosów wodą i użycie lekkiej odżywki nadającej objętość. Poza tym są suche szampony, które świetnie przedłużają świeżość włosów bez konieczności mycia.

4. Przypadkowe stosowanie odżywki do włosów

Choć mówi się, że powinno odżywiać się tylko końcówki (inaczej odżywka może obciążyć naszą fryzurę), to w rzeczywistości dziewczyny, które mają cienkie włosy szczególnie szczodrze powinny kłaść odzywkę, nawet u nasady głowy.

Chodzi o to, że cienkie włosy są podatniejsze na uszkodzenia,  a tym, co je chroni jest właśnie odżywka. Jednak z drugiej strony, nadmierne odżywianie włosów to popularny błąd, który popełnia każda z nas. Dlatego, aby zachować równowagę, używaj tyle odzywki, ile potrzeba na rozplątanie kosmyków, a intensywne odżywianie niechaj będzie cotygodniowym rytuałem.

No i nieważne, jakim masz patent na odżywianie włosów (każda z nas robi to inaczej i używa innych produktów), zadbaj tylko o to, by spłukiwać włosy dużą ilością wody i używać od czasu do czasu szamponów oczyszczających, które zmyją pozostałości innych kosmetyków.

REKLAMA

REKLAMA

fot. Sarah Silver fot. Sarah Silver
fot. Sarah Silver

5. Intensywne suszenie ręcznikiem

Wiele produktów do stylizacji włosów dedykowanych jest dla włosów  "osuszonych ręcznikiem". Jednak w rzeczywistości nie ma gorszej zbrodni dla włosów, niż tarcie ich grubym ręcznikiem frotte.

Pocieranie takim chropowatym materiałem mierzwi i łamie strukturę włosa, przez co fryzura wygląda na napuszoną. Sprawdzony patent? Osusz włosy delikatnie ręcznikiem, a następnie wyciśnij z nich nadmiar wody. Choć to sprawi, że więcej czasu zajmie Ci oczekiwanie aż włosy dojdą do siebie, będziesz mogła się dłużej cieszyć ich zdrowym wyglądem. Dobrym sposobem jest także zastąpienie ręcznika delikatniejszym materiałem, np. starą bawełnianą koszulką.

6. Pomijanie termoochrony

Wszystkie wiemy, że wysoka temperatura potrafi wyrządzić nie lada szkody naszej fryzurze. Ale jeśli nie możesz żyć bez suszenia włosów na szczotce, kręcenia  loków czy prostowania kosmyków zawsze, ale to zawsze sięgaj po kosmetyki termoochronne. To one osłaniają kosmyki i zamykają łuski włosa.

Dodatkowo, przed modelowaniem włosów, np. na szczotce, pozostaw mokre włosy do podeschnięcia (do momentu, aż będą lekko wilgotne), a następnie susząc ustaw strumień na ciepły, a nie gorący, by zminimalizować ryzyko zniszczenia włosa.

REKLAMA

lokówka, włosy, fryzjer fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Traktowanie wilgotnych włosów wysoką temperaturą

Wilgotne włosy i gorące narzędzia od stylizacji to wyjątkowo nietrafiona para. Lokówki i prostownice mogą po prostu spalić łuski włosowe wilgotnych kosmyków, prowadząc do osłabienia i zniszczenia włosów.

Włosy powinny być całkowicie suche, zanim sięgniemy po narzędzia do stylizacji na gorąco. Nawet, jeśli bardzo się spieszysz, zastanów się na czym Ci bardziej zależy – na długotrwale zdrowych włosach, czy jednorazowym efekcie?

8. Używanie lakieru do włosów przed stylizowaniem

Czy kiedykolwiek, po zastosowaniu lakieru, słyszałaś dziwne skwierczenie, kiedy suszyłaś lub prostowałaś włosy? Taki dźwięk wydają Twoje włosy, którym szkodzisz połączeniem lakieru i modelowania na ciepło. Dlaczego? Alkohol zawarty w lakierach zapala się pod wpływem ciepła, często wyrządzając nieodwracalne szkody Twoim włosom.

Nie wyobrażasz sobie stylizacji bez lakieru? To jasne, ale pamiętaj, by zawsze używać go PO zakończeniu całego procesu modelowania.

REKLAMA

REKLAMA

uroda, włosy, kobieta, twarz, lustro coka / shutterstock.com
fot. coka 2015/shutterstock.com

9. Żywiołowe tapirowanie włosów

Wiadomo, spektakularny efekt push-up na włosach daje wyłącznie tapirowanie – to naprawdę powszechnie znany trik.

Ale zbyt częste traktowanie włosów w ten sposób może doprowadzić do zniszczenia łusek włosowych, a w dalszej konsekwencji, do łamania się włosów. Dla podobnego efektu, wypróbuj spray'u nadającego objętości (w każdej drogerii znajdziesz przynajmniej kilka rodzajów) - następnie podsusz włosy, a uzyskasz efekt puszystych i nieklejących się włosów.

10. Wiara, że rozdwojone końce są do naprawienia

Dziewczyny, brutalna prawda jest taka, że żaden produkt nie przywróci do zdrowia rozdwojonych końcówek. Jedynym remedium na rozdwojone końcówki jest po pierwsze - zapobieganie, czyli mycie wtedy, kiedy jest to konieczne, delikatne wycieranie, rezygnowanie z narzędzi do stylizacji na ciepło, a po drugie – regularne podcinanie.

Jeśli chcesz optycznie zminimalizować efekt rozdwojonych końców, sięgnij po produkty z woskiem pszczelim lub olejem arganowym, by wygładzić chropowate końce. Oczywiście, ingerencja nożyczek i tak będzie nieuchronna!

Tekst: Renee Loux, Zuzanna Kuciel

WH

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA