Mózg: fakty i mity [TEST]

Na temat mózgu krąży mnóstwo mitów. Sprawdź, czy pamiętasz, jak działają Twoje szare komórki.

Fakty i mity o mózgu fot. Shutterstock.com

1. Za kreatywność odpowiada...

A. Lewa półkula

B. Prawa półkula

C. Cały mózg

C To popularny mit, że dzielimy się na kreatywnych prawopółkulowców i logicznych lewopółkulowców. Dzięki obrazowaniu mózgu metodą fMRI wiemy, że nie istnieje żaden konkretny obszar odpowiadający za kreatywność – ani w lewej, ani w prawej. Mózg pracuje jako całość i dopiero współpraca obu półkul z integrującą funkcją kory przedczo- łowej robi robotę.

2. Mózgi kobiet i mężczyzn się różnią.

A. Prawda

B. Fałsz

A Anatomicznie tak. Kobiety mają większy hipokamp, a mężczyźni większe ciało migdałowate. Mężczyźni mają większe mózgi, a u kobiet kora mózgowa jest grubsza i silniej pofałdowana. Podczas wykonywania niektórych zadań u mężczyzn i u kobiet pracują nieco inne regiony mózgu, ale wcale z tego nie wynika, że jakiś mózg jest sprawniejszy.

3. Ludzie wykorzystują mózg w...

A. 100%

B. 50%

C. 10%

C Obrazowanie aktywności mózgu pokazuje nam, że chociaż w niektórych momentach pewne rejony mózgu mogą być bardziej aktywne, to jednak żadne jego partie nigdy nie są bezczynne.

4. Ile procent tlenu zużywa mózg?

A. 3%

B. 20%

C. 75%

B Według uczonych z University of Rochester, chociaż mózg stanowi zaledwie 2% masy ciała, zużywa aż 20% tlenu. To dlatego każda przerwa w dostawach tlenu (np. duszenie albo udar) powoduje utratę przytomności.

ZOBACZ TEŻ: Trening oddechowy [wideo]

5. Za agresję odpowiada...

A. ”Gadzi mózg”

B. Pień mózgu

C. Ciało migdałowate

C Prymitywny tzw. gadzi mózg to kolejny mit. Tak naprawdę za emocje odpowiada głównie część układu limbicznego – ciało migdałowate, które kształtuje emocje, porównując przeszłe doświadczenia z bieżącymi wrażeniami.

6. Gdy zasypiasz, mózg...

A. Odpoczywa

B. Ciężko pracuje

C. Jest jak na haju

B i C Gdy Ty zasypiasz, Twoje ciało odpoczywa i regeneruje się, ale mózg ciężko pracuje. Podczas snu zachodzi w nim wiele procesów, między innymi konsolidacja pamięci – to w czasie snu mózg dokonuje selekcji, które z informacji zachować na dłużej, a które usunąć jako niepotrzebne. Jednocześnie w fazie REM pojawiają się marzenia senne, w których nie obowiązują prawa fizyki ani następstwo czasu, więc mózg rzeczywiście jest trochę jak na haju.

7. Najłatwiej się ocknąć...

A. W fazie REM

B. W fazie nREM

C. Po godzinie snu

C Gdy zasypiasz, przechodzisz przez trzy stadia (1, 2, 3) fazy non REM, następnie wchodzisz w fazę REM (to wtedy Ci się śnią sny), a potem znów przez fazy non REM, tylko w odwrotnej kolejności. Taki cykl trwa około 90 minut i najłatwiej jest Ci się obudzić, gdy jesteś w stadium 1 fazy nREM, czyli śpisz płytko.

8. Alkohol...

A. Poprawia sprawność mózgu

B. Zabija szare komórki

C. Poprawia humor

B i C Ale nie bójcie się: kieliszek czerwonego wina na pewno poprawia humor, jednak nawet przeholowanie od czasu do czasu z trunkiem nie spowoduje masowego wymierania neuronów. Niestety, prawda jest taka, że nieumiarkowane, regularne picie zaburza zdolność zapamiętywania i świadomej kontroli, przez co faktycznie powoduje na dłuższą metę uszkodzenia struktur mózgu.

SPRAWDŹ: Co Ty wiesz o alkoholu? [QUIZ]

9. Mózg rozwija się do...

A. Do 18. roku życia

B. Do 30. roku życia

C. Do starości

C Z wiekiem faktycznie tempo przetwarzania informacji słabnie, ale mózg to rekompensuje rozległą siecią połączeń. Zdrowy mózg nawet w starszym wieku jest plastyczny i wciąż zdolny do tworzenia nowych sieci. Zajmuje to trochę więcej czasu, bo każdą nową informację mózg musi włączyć do istniejącej struktury, a wcześniej sprawdzić, czy to ma sens. Ale nieustanny trening mózgu odmładza.

10. O czym świadczy wielozadaniowość?

A. Nie ma czegoś takiego

B. O braku koncentracji

C. O wysokim IQ

A Kora przedczołowa nie pozwala nam na świadome zajmowanie się wieloma rzeczami naraz. To, co bierzemy za mulititasking, to szybkie przerzucanie się od zadania do zadania, na czym cierpi efektywność.

Twój wynik

0-3 Czarna magia

Wygląda na to, że działanie Twojego głównego procesora jest czarną magią. Potrafisz go używać, ale masz tylko mgliste pojęcie, jak działa i czego tak naprawdę potrzebuje. Na szczęście nie trzeba być informatykiem, żeby korzystać z komputera.

4-7 Amatorka

Najwyraźniej masz w sobie wystarczająco dużo ciekawości, żeby poczytać o tym, jak to w ogóle jest możliwe, że możemy odczytywać znaczenia z szeregów szlaczków zwanych pismem.

8-10 Ekspertka

Dysponujesz narzędziem, które potrafi badać samo siebie, i potrafisz z niego korzystać nie tylko do rozwiązywania problemów zewnętrznych, ale również w celu zadbania o jego sprawność. Gratulujemy.

ZOBACZ TEŻ: Mózg człowieka: czy potrafi oszukiwać?

Zobacz również:
REKLAMA