Co Ty wiesz o życiu wewnętrznym? [QUIZ]

Chodzi o te drobne stworki, które zamieszkują ludzki organizm, a naukowcy dopiero niedawno docenili ich doniosłą rolę w naszym życiu.

Życie wewnętrzne fot.shutterstock.com

1. Mikrobiota i mikro flora to dwie różne rzeczy.

A. prawda

B. fałsz

B - Mikroflora to starsze określenie, od którego się odchodzi, ponieważ organizmy kolonizujące nasz organizm to również grzyby, archeony, wirusy czy eukaryoty.

2. Komórek bakteryjnych jest w naszym ciele więcej niż komórek ludzkich.

A. prawda

B. fałsz

A - Mikroby w ciele są tak małe, że stanowią tylko około 2-3% masy ciała, mimo przewagi liczebnej komórek. Co ciekawe, mikrobiota zawiera ponad 3 miliony genów, co czyni ją 150 razy bardziej zróżnicowaną genetycznie niż organizm ludzki.

ZOBACZ TEŻ: Co Ty w ogóle wiesz o okresie?

3. Mikrobiota służy głównie do trawienia.

A. prawda

B. fałsz

B - Mikrobiota wpływa na metabolizm, odporność, zachowanie i zdrowie. Wpływa na równowagę energetyczną, rozwój mózgu i funkcje poznawcze. Badania wskazują na powiązania z takimi chorobami, jak astma, autyzm, nowotwory, cukrzyca i inne.

4. Kał może leczyć.

A. prawda

B. fałsz

A - Jedną z metod modyfikacji mikrobioty jelitowej jest przeszczep kału od zdrowej osoby, zwany dla niepoznaki transferem mikrobioty (FMT). Metoda jest zaakceptowana przez klasyczną medycynę i służy leczeniu antybiotykoodpornej biegunki.

5. Nie da się zbadać mikrobioty.

A. prawda

B. fałsz

B - Da się: wystarczy próbka kału i wiele laboratoriów świadczy taką usługę. Koszt to od 400 zł do 1500 zł, w zależności od dokładności badania. Wynik może pomóc Twojemu lekarzowi postawić właściwą diagnozę.

6. Mikrobiotę dziedziczę po matce.

A. prawda

B. fałsz

A - To do pewnego stopnia prawda i prawdą jest też, że skład mikrobioty jest indywidualny – jak odcisk palca. Natomiast część mikrobioty zmienia się w ciągu życia i wpływ na to mają infekcje, styl życia oraz zmiany w diecie.

SPRAWDŹ: Gdy ból brzucha nie daje normalnie żyć

Wynik

0-2 Słabo

Jedno warto pamiętać: na zdrową mikrobiotę zapracujesz zwiększeniem aktywności, błonnika w diecie oraz unikaniem antybiotyków.

3-4 Nieźle

Czy wiesz, że wybierając probiotyki, warto sięgać po takie szczepy, jak Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis czy Bifidobacterium longum?

5-6 Super

Ale mimo to warto trzymać rękę na pulsie, bo co kilka miesięcy pojawiają się nowe odkrycia na temat mikrobioty i tego, jak się przekłada na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

ZOBACZ TEŻ: 6 naturalnych suplementów na jelita

REKLAMA