1. Ile czasu dziennie spędzasz aktywnie?
A. więcej niż pół godziny
B. mniej niż pół godziny
Pół godziny albo więcej umiarkowanej aktywności przez 6 dni w tygodniu to zalecana norma.
2. Czy umiesz zrobić pełną pompkę?
A. tak
B. nie
Pompka z dotknięciem klatką piersiową podłogi jest wyznacznikiem sprawności. Nie umiesz? Ćwicz z rękami na podwyższeniu.
3. Ile kroków robisz dziennie?
A. więcej niż 10 tysięcy
B. nie wiem, ale chyba mniej
Więcej niż 10 tysięcy kroków dziennie zwiększa naszą sprawność o 1/4. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, włącz aplikację krokomierza w telefonie.
4. Winda czy schody?
A. zawsze schody
B. to zależy od piętra
To proste ćwiczenie, a tak często lekceważone. Regularne wybieranie schodów zwiększa siłę i wytrzymałość, podnosi pojemność płuc, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, obwód talii, obniża ciśnienie i zły cholesterol. Wystarczy?
5. Ile wytrzymasz, stojąc na jednej nodze z zamkniętymi oczami, bez machania rękami?
A. dłużej niż 20 sekund
B. krócej niż 20 sekund
Umiejętność stania w tej pozycji świadczy o dobrej kondycji mięśni głębokich. Stabilizacja korpusu ułatwia życie i chroni przed kontuzjami.
6. Ile razy w ciągu minuty staniesz i usiądziesz na krześle?
A. więcej niż 45
B. mniej niż 45
Szwajcarscy naukowcy ustalili, że dla kobiety około 30. roku życia wynik 45 świadczy o wysokiej sprawności, a to przekłada się oczywiście na dłuższe i zdrowsze życie.
Wynik
5-6 Super
Widać, że regularnie ćwiczysz. Ale czy pamiętasz o rozciąganiu? Streczing sprawia, że mięśnie stają się rozluźnione i lepiej ukrwione, zwiększa się ruchomość stawów i zyskuje sylwetka.
3-4 Nieźle
Jeśli ledwo dajesz radę w codziennej gonitwie, może warto jednak poświęcić dwie godziny w tygodniu na jogę? Według specjalistów to najlepszy uniwersalny zestaw ćwiczeń dla 30-latek.
0-2 Słabo
Rozumiemy, że dało Ci to do myślenia? Zanim jednak zabierzesz się za budowanie kondycji, radzimy zrobić sobie ogólne badania lekarskie.
ZOBACZ TEŻ: Psycholog, czy psychiatra - do kogo się wybrać?