Redakcja

Piotr Pflegel
Piotr Pflegel
Redaktor działu zdrowie

Artykuły autora

Bliźnięta Zdrowie 24 listopada 2022, 13:45

Bliźniaki - takie same na starcie

Gdyby nie bliźniaki jednojajowe, wiedzielibyśmy dziś znacznie mniej o tym, na ile nasze życie jest wyznaczone przez geny, a na ile przez nasze wybory.

rak szyjki macicy Zdrowie 19 czerwca 2022, 23:53

Rak szyjki macicy – jak się przed nim ustrzec

Niewykluczone, że rak szyjki macicy za jakiś czas zniknie z listy chorób, które zabijają kobiety, bo już dzisiaj potrafimy mu zapobiegać ze skutecznością prawie 100 procent. Pytanie tylko: czy Ty zapobiegasz zakażeniu?

geny Zdrowie 12 czerwca 2022, 22:46

Geny a środowisko – co ma wpływ na to, czy zachorujemy?

To prawda, że nie masz wpływu na to, jakie geny dostaniesz od rodziców. Ale już od Ciebie zależy, czy je sobie zepsujesz, czy nie.

podkręć czułość zmysłów Zdrowie 27 grudnia 2021, 14:39

Podkręć czułość zmysłów

Twoje kolejne telefony widzą coraz lepiej, słyszą coraz lepiej, lepiej się orientują w przestrzeni. A Ty? Co możesz zrobić, żeby zwiększyć czułość swoich zmysłów i czerpać jeszcze więcej przyjemności z życia?

Rak piersi Zdrowie 15 listopada 2021, 11:53

Piersiochron - jak zredukować ryzyko zachorowania na raka piersi?

Wprawdzie nie ma sposobu na całkowite zabezpieczenie się przed rakiem piersi, ale można przynajmniej nie ułatwiać mu zadania. Jakie są czynniki ryzyka i co można zrobić, żeby je zmniejszyć.

nootropiki Zdrowie 24 września 2021, 09:45

Nootropiki: 7 substancji, które wspomagają pracę mózgu

Nootropiki, czyli substancje wspomagające pracę mózgu, naprawdę istnieją. Nie zamienią Cię w Einsteina, ale pomogą, gdy chcesz przygotować się do egzaminu czy do ważnej prezentacji.

Fakty i mity o mózgu Testy i quizy 22 września 2021, 10:31

Mózg: fakty i mity [TEST]

Na temat mózgu krąży mnóstwo mitów. Sprawdź, czy pamiętasz, jak działają Twoje szare komórki.

migrena Zdrowie 4 września 2021, 14:34

Sposób na migrenę - jedz więcej ryb

pareidolia Zdrowie 29 lipca 2021, 23:37

Dlaczego widzimy twarze tam, gdzie ich nie ma?

Zdolność błyskawicznej oceny, czy to wróg czy przyjaciel, była bezcenna z punktu widzenia przetrwania. Jednak ten odruch szybkiego wykrywania twarzy każe nam doszukiwać się ich również tam, gdzie ich nie ma.

kawa zmniejsza mózg Newsroom 24 lipca 2021, 23:26

Od kawy kurczy się mózg

Wielokrotnie odczarowywałyśmy już kawę. Przytaczałyśmy badania wskazujące jej korzystny wpływ na zdrowie i pisałyśmy, że to nieprawda, że kawa szkodzi na serce. Jednak – jak to zwykle bywa – również z kawą sprawdza się przysłowie, że co za dużo, to niezdrowo.

ile kosztuje wychowanie dziecka Lekcja życia 23 lipca 2021, 00:53

Drogie dzieci - ile kosztuje wychowanie dziecka

Często można usłyszeć, że musimy mieć więcej dzieci, bo nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury. To fakt, ale zanim zdecydujesz się na dziecko z tak egoistycznych powodów, dobrze byłoby wiedzieć, że odchowanie potomka kosztuje sporo pieniędzy. A więc, ile kosztuje wychowanie dziecka?

Ząb mądrości i smak Zdrowie 18 lipca 2021, 13:41

Usunięcie zębów mądrości pozwala zachować zmysł smaku na dłużej

Do niedawna można było usłyszeć, że ekstrakcja ósemek ma negatywny wpływ na zmysł smaku. Uczeni z Penn State University twierdzą, że jest dokładnie odwrotnie.