[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Zen w aucie

Jak pokazują badania, 33% wypadków w ostatnich latach było spowodowanych rozproszeniem uwagi. Zobacz, na co musisz uważać, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Przygotuj wszystko przed podróżą i ciesz się widokami.

rys. Adam Quest rys. Adam Quest

Telefon

Odbierając telefon, odrywasz wzrok od drogi, a jedną rękę wyłączasz z kierowania samochodem, co utrudnia m.in. zmianę biegów. Gdy skupiasz się na rozmowie, masz obniżoną zdolność obserwacji i wyłapywania potencjalnych zagrożeń: zerkasz na drogę wyrywkowo, przez co możesz popełnić błąd w ocenie sytuacji. Uwaga! Za rozmawianie przez telefon bez zestawu grozi mandat 200 zł oraz 5 punktów karnych – lepiej kupić za to nową szminkę.

Jedzenie

Nie grozi Ci za to mandat, a wyposażanie aut np. w uchwyty do kubków zachęca do jedzenia posiłków w drodze, jednak popijając kawę, znowu „pozbawiasz się” jednej z rąk. W trasy nie wyruszaj z pustym żołądkiem, a w podróży rób postoje.

Pasażerowie

Brytyjski instytut zajmujący się bezpieczeństwem na drogach (IAM) sprawdził, że w 35% uwagę kierowców odwracają pasażerowie. Angażujące rozmowy skutecznie obniżają koncentrację. Najbardziej absorbujące są dzieci. Przygotuj malucha przed podróżą. Więcej o podróżowaniu z dzieckiem znajdziesz na www.skoda.pl/dzieckowpodrozy.

Radio i nawigacja

Te same badania mówią, że w 27% dekoncentruje nas ustawianie radia i nawigacji. Muzyka zmusza mózg do cięższej pracy. Przygotuj utwory wcześniej; staraj się wybierać energetyczne kawałki, na spokojną muzykę uważaj zwłaszcza nocą – może działać usypiająco. Nawigację ustaw, zanim wyruszysz, dzięki temu skupisz się na drodze, a nie na wyświetlaczu.

Przechodnie

Co ciekawe, według badań przeprowadzonych przez IAM w 14% dekoncentrują nas przechodnie. Nietypowe sytuacje, które dzieją się na chodniku, też mogą Cię rozproszyć. Przystojni mężczyźni zwracają naszą uwagę i przyciągają wzrok – na to, niestety, nie mamy rady.

S

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij