[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Uwaga, kontrola!

Czy Cię zatrzymają na suszarkę, czy do rutynowej kontroli – wykonując czynności służbowe, policjanci muszą przestrzegać pewnych przepisów. Zobacz, kto i jak Cię może zatrzymać oraz jak powinnaś się zachować w takiej sytuacji.

rys. Adam Quest rys. Adam Quest

Kto cię może zatrzymać?

Umundurowany policjant może zatrzymać auto w każdym miejscu, natomiast nieumundurowany tylko na obszarze zabudowanym. Policjanci powinni rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i podania powodu zatrzymania.

Jak cię mogą zatrzymać?

Funkcjonariusz policji zatrzymujący do kontroli może sygnalizować taki zamiar ręką, tzw. lizakiem, a w przypadku złej widoczności latarką albo tarczą ze światłem odblaskowym. Policjant jadący autem może dawać sygnały z urządzeń sygnalizacyjnych, świetlnych i nagłaśniających.

Gdzie się zatrzymać?

W miejscu, które nie będzie utrudniać ruchu i stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Po zatrzymaniu połóż ręce na kierownicy i czekaj na przyjście policjanta. Ani Ty, ani pasażerowie nie powinniście wysiadać z auta.

Co sprawdzi podczas kontroli?

Policjant skontroluje ważność prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, zwykle za pomocą alkomatu sprawdza też trzeźwość kierującego. Może dodatkowo ocenić stan techniczny pojazdu i w razie stwierdzenia nieprawidłowości zatrzymać dowód rejestracyjny.

Kto cię może zatrzymać poza policją?

Poza policją może zatrzymać Cię np. straż graniczna czy służba celna. Umundurowany funkcjonariusz ma prawo Cię wylegitymować, zbadać trzeźwość i sprawdzić dokumenty pojazdu. Inaczej jest ze strażnikiem miejskim – nie może on przeprowadzić kontroli samemu. Jeśli ma podejrzenie, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, prosi o wsparcie policji. Może zatrzymać auto, jeśli kierowca łamie przepisy dotyczące np. zakazu ruchu.

S

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij