[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Urlop na stoku

Zimowe szaleństwo w Europie czas zacząć. Mamy dla was garść informacji, dzięki którym humoru podczas podboju stoków nie popsuje nawet mandat od drogówki. Sprawdź, gdzie zimowe opony i łańcuchy są obowiązkowe!

Skoda rys. Adam Quest

Austria

W Austrii opony zimowe obowiązują od 1 listopada do 15 kwietnia. Łańcuchy zimowe są obowiązkowe na drogach ze specjalnym oznaczeniem. Zadbaj o to, żeby w aucie znalazła się też apteczka i co najmniej jedna kamizelka odblaskowa.

Francja i Włochy

Francja i Włochy są nieco mniej restrykcyjne. Jazda na oponach zimowych obowiązuje na wybranych obszarach oznaczonych specjalnymi znakami drogowymi i to samo dotyczy łańcuchów śniegowych. Dodatkowo w podróż zabierz ze sobą kamizelkę odblaskową, komplet zapasowych żarówek i alkomat. Pamiętaj też, że za przejazdy autostradami, tunelami i mostami trzeba płacić.

Czechy

U naszych południowych sąsiadów opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 30 kwietnia na drogach oznaczonych znakiem z symbolem płatka śnieżnego i samochodu. Łańcuchy są dozwolone jedynie na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni.

Niemcy

W Niemczech sprawa wygląda nieco prościej. Opony zimowe są obowiązkowe od października do marca na drogach pokrytych śniegiem. Łańcuchy śniegowe zakładaj w regionach górskich, w warunkach zimowych – o konieczności używania łańcuchów informują znaki drogowe. To jedyny kraj, w którym jeszcze nie musimy martwić się o płatne autostrady.

Szwajcaria

W Szwajcarii opony zimowe nie są obowiązkowe, ale kierowca, który utrudnia ruch ze względu na nieprzystosowanie auta do warunków atmosferycznych, karany jest mandatem. Łańcuchy są obowiązkowe w regionach, gdzie umieszczono międzynarodowy znak „łańcuchy obowiązkowe”. Koniecznie pamiętaj też o winiecie (40 euro)!

WH 01/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij