[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Kultura jazdy kierowców: jak być dobrym uczestnikiem ruchu drogowego?

Jazda samochodem to przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również szereg niepisanych reguł. Zebraliśmy kilka z nich. Trzymaj się tych paru prostych zasad, a jazda samochodem stanie się przyjemniejsza i dla Ciebie, i dla innych kierowców.  

kierowca fot. Adam Quest

1. Nie blokuj lewego pasa

Lewy pas służy do wyprzedzania i jest to „pisana zasada”, która jest zawarta w kodeksie drogowym. Jest to również jeden z najrzadziej respektowanych przepisów. W mieście najczęściej oba pasy są zapełnione samochodami, jednak w trasie blokowanie lewego pasa wolną jazdą skutecznie rozjusza innych kierowców. Poirytowani Twoim zachowaniem, będą próbowali wyprzedzić Cię z prawej strony, a jest to zarówno niebezpieczne, jak i niezgodne z przepisami. Staraj się używać lewego pasa jedynie do wyprzedzania, a po zakończonym manewrze wróć na prawą stronę drogi.

2. Jedź na zamek

Zasada „suwaka” jest prosta – kierowcy korzystają ze wszystkich wolnych pasów do końca, a tam, gdzie zaczyna się zwężenie, raz wjeżdża kierowca z lewego pasa, raz z prawego i tak na zmianę. Widząc zwężenie, nie blokuj wolnego pasa. Metoda zamka pozwala skrócić długość korka nawet o połowę. Zastosuj się do niej, a zaoszczędzisz kilka cennych minut i przede wszystkim nerwów.

3. Komunikuj się

Gdy ktoś udostępni Ci włączenie się do ruchu, podziękuj mu „mignięciem” kierunkowskazami (nie światłami awaryjnymi) lub gestem dłoni. W sytuacji gdy inny kierowca chce wjechać przed Ciebie, wpuść go, a do tego zasygnalizuj ręką. Jeżeli dzieli was większa odległość, „mrugnij” światłami drogowymi. Gwarantujemy, że takie zachowania są zaraźliwe – osoba, której pozwolisz wjechać przed siebie, zapewne Ci podziękuje, a najczęściej za chwilę też kogoś wpuści. Nie bój się używać swojego uroku: uśmiechnij się do kierowcy, a wtedy nie będziesz musiała długo czekać na reakcję.

4. Nie oślepiaj

Jeśli jedziesz w nocy pustą drogą, włączasz światła drogowe (tzw. długie). Musisz jednak pamiętać, żeby zawczasu je wyłączyć, aby nie oślepić innych uczestników ruchu – nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu, kolumny pieszych, rowerzysty czy auta, do którego się zbliżasz, jadąc w tym samym kierunku. Pamiętaj również o światłach przeciwmgielnych. Włączaj je tylko wtedy, gdy widoczność jest niewielka (mniej niż 50 m) – świecą na tyle intensywnie, że używane w lepszych warunkach oślepiają kierowcę podróżującego za Tobą.

5. Uważaj na jednoślady

Nie utrudniaj życia „jednośladowcom” i nie blokuj im przejazdu. Rowery, skutery i większość motocykli potrzebuje ok. 1 metra na szerokość, by bezpiecznie ominąć stojące w korku auta. Gdy wyprzedzasz rower albo skuter, też zachowaj przynajmniej 1 m odstępu. Pamiętaj o ustępowaniu rowerzystom jadącym ścieżką prosto, gdy Ty skręcasz w prawo: wymuszenie pierwszeństwa to najczęstsza przyczyna wypadków z udziałem rowerzystów w mieście.  

S

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij