[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Kultura jazdy kierowców: jak być dobrym uczestnikiem ruchu drogowego?

Jazda samochodem to przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również szereg niepisanych reguł. Zebraliśmy kilka z nich. Trzymaj się tych paru prostych zasad, a jazda samochodem stanie się przyjemniejsza i dla Ciebie, i dla innych kierowców.  

kierowca fot. Adam Quest

1. Nie blokuj lewego pasa

Lewy pas służy do wyprzedzania i jest to „pisana zasada”, która jest zawarta w kodeksie drogowym. Jest to również jeden z najrzadziej respektowanych przepisów. W mieście najczęściej oba pasy są zapełnione samochodami, jednak w trasie blokowanie lewego pasa wolną jazdą skutecznie rozjusza innych kierowców. Poirytowani Twoim zachowaniem, będą próbowali wyprzedzić Cię z prawej strony, a jest to zarówno niebezpieczne, jak i niezgodne z przepisami. Staraj się używać lewego pasa jedynie do wyprzedzania, a po zakończonym manewrze wróć na prawą stronę drogi.

2. Jedź na zamek

Zasada „suwaka” jest prosta – kierowcy korzystają ze wszystkich wolnych pasów do końca, a tam, gdzie zaczyna się zwężenie, raz wjeżdża kierowca z lewego pasa, raz z prawego i tak na zmianę. Widząc zwężenie, nie blokuj wolnego pasa. Metoda zamka pozwala skrócić długość korka nawet o połowę. Zastosuj się do niej, a zaoszczędzisz kilka cennych minut i przede wszystkim nerwów.

3. Komunikuj się

Gdy ktoś udostępni Ci włączenie się do ruchu, podziękuj mu „mignięciem” kierunkowskazami (nie światłami awaryjnymi) lub gestem dłoni. W sytuacji gdy inny kierowca chce wjechać przed Ciebie, wpuść go, a do tego zasygnalizuj ręką. Jeżeli dzieli was większa odległość, „mrugnij” światłami drogowymi. Gwarantujemy, że takie zachowania są zaraźliwe – osoba, której pozwolisz wjechać przed siebie, zapewne Ci podziękuje, a najczęściej za chwilę też kogoś wpuści. Nie bój się używać swojego uroku: uśmiechnij się do kierowcy, a wtedy nie będziesz musiała długo czekać na reakcję.

4. Nie oślepiaj

Jeśli jedziesz w nocy pustą drogą, włączasz światła drogowe (tzw. długie). Musisz jednak pamiętać, żeby zawczasu je wyłączyć, aby nie oślepić innych uczestników ruchu – nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu, kolumny pieszych, rowerzysty czy auta, do którego się zbliżasz, jadąc w tym samym kierunku. Pamiętaj również o światłach przeciwmgielnych. Włączaj je tylko wtedy, gdy widoczność jest niewielka (mniej niż 50 m) – świecą na tyle intensywnie, że używane w lepszych warunkach oślepiają kierowcę podróżującego za Tobą.

5. Uważaj na jednoślady

Nie utrudniaj życia „jednośladowcom” i nie blokuj im przejazdu. Rowery, skutery i większość motocykli potrzebuje ok. 1 metra na szerokość, by bezpiecznie ominąć stojące w korku auta. Gdy wyprzedzasz rower albo skuter, też zachowaj przynajmniej 1 m odstępu. Pamiętaj o ustępowaniu rowerzystom jadącym ścieżką prosto, gdy Ty skręcasz w prawo: wymuszenie pierwszeństwa to najczęstsza przyczyna wypadków z udziałem rowerzystów w mieście.  

S

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij