[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Sposób na „kapcia”

Niejeden kierowca przynajmniej raz w życiu złapał gumę. Radzimy, jak skorzystać z zestawu naprawczego lub sprawnie zmienić koło w aucie i doradzamy, co zabrać w podróż, żeby wyjść z opresji, gdy opona w Twoim aucie odmówi posłuszeństwa.

skoda rys. Adam Quest

Kilka prostych rad i będziesz w stanie sama ruszyć dalej!

1. Bezpieczne miejsce

Nawet jeżeli uszkodziłaś oponę na mało uczęszczanej drodze, koniecznie zjedź na pobocze. Auto ustaw najlepiej w taki sposób, żeby nie zmieniać koła od strony jezdni. Bez powietrza w oponie możesz przejechać z niewielką prędkością kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Załóż kamizelkę i ustaw trójkąt ostrzegawczy od strony nadjeżdżających samochodów.

2. Zestaw naprawczy

Użycie zestawu naprawczego zajmuje kilka chwil. Wykręć zaworek koła („klucz” do tego jest w zestawie). Na tzw. stopkę wentyla załóż rurkę i wprowadź do wnętrza opony całą zawartość środka uszczelniającego. Na koniec zakręć wentyl.

W zestawie znajdziesz również kompresor – uzupełnij ciśnienie w oponie i przejedź autem kilka metrów. To ważne, żeby uszczelniacz równomiernie rozprowadził się po oponie. Dopompuj powietrze do zalecanej wartości i ruszaj dalej w drogę.

3. Koło zapasowe

Wymianę koła zacznij od poluzowania śrub. Jeżeli są zapieczone, pomóż sobie nogą. Zanim podniesiesz auto, zaciągnij hamulec postojowy i wrzuć bieg. Jeżeli stoisz na górce, zablokuj kamieniami koła po przeciwnej stronie. Lewarek ustaw w oznaczonym miejscu (wgłębienie w widocznej lub dolnej części progu Twojego auta).

Zanim założysz koło zapasowe, piastę pokryj smarem. Śruby przykręcaj zawsze metodą na krzyż lub co drugą. Dokręć je po opuszczeniu auta na ziemię. Uzupełnij ciśnienie w kole zapasowym na najbliższej stacji i po wszystkim. Pamiętaj, żeby nie zwlekać z wymianą uszkodzonego koła!

WH 11/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij