[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ



OCEŃ
5.0

Sposób na „kapcia”

Niejeden kierowca przynajmniej raz w życiu złapał gumę. Radzimy, jak skorzystać z zestawu naprawczego lub sprawnie zmienić koło w aucie i doradzamy, co zabrać w podróż, żeby wyjść z opresji, gdy opona w Twoim aucie odmówi posłuszeństwa.

skoda rys. Adam Quest

Kilka prostych rad i będziesz w stanie sama ruszyć dalej!

1. Bezpieczne miejsce

Nawet jeżeli uszkodziłaś oponę na mało uczęszczanej drodze, koniecznie zjedź na pobocze. Auto ustaw najlepiej w taki sposób, żeby nie zmieniać koła od strony jezdni. Bez powietrza w oponie możesz przejechać z niewielką prędkością kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Załóż kamizelkę i ustaw trójkąt ostrzegawczy od strony nadjeżdżających samochodów.

2. Zestaw naprawczy

Użycie zestawu naprawczego zajmuje kilka chwil. Wykręć zaworek koła („klucz” do tego jest w zestawie). Na tzw. stopkę wentyla załóż rurkę i wprowadź do wnętrza opony całą zawartość środka uszczelniającego. Na koniec zakręć wentyl.

W zestawie znajdziesz również kompresor – uzupełnij ciśnienie w oponie i przejedź autem kilka metrów. To ważne, żeby uszczelniacz równomiernie rozprowadził się po oponie. Dopompuj powietrze do zalecanej wartości i ruszaj dalej w drogę.

3. Koło zapasowe

Wymianę koła zacznij od poluzowania śrub. Jeżeli są zapieczone, pomóż sobie nogą. Zanim podniesiesz auto, zaciągnij hamulec postojowy i wrzuć bieg. Jeżeli stoisz na górce, zablokuj kamieniami koła po przeciwnej stronie. Lewarek ustaw w oznaczonym miejscu (wgłębienie w widocznej lub dolnej części progu Twojego auta).

Zanim założysz koło zapasowe, piastę pokryj smarem. Śruby przykręcaj zawsze metodą na krzyż lub co drugą. Dokręć je po opuszczeniu auta na ziemię. Uzupełnij ciśnienie w kole zapasowym na najbliższej stacji i po wszystkim. Pamiętaj, żeby nie zwlekać z wymianą uszkodzonego koła!

WH 11/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij