Speed Squad: ambitny projekt adidas Runners Warsaw

Po sukcesie tegorocznego projektu Who Said Girls Can't Race, dzięki któremu siedem kobiet, które dotychczas nie biegały, ukończyło półmaraton, adidas Runners Warsaw postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom ambitnych biegaczy w swojej społeczności, uruchamiając dla nich projekt Speed Squad.

adidas materiały prasowe

Na przełomie kwietnia i maja ogłoszony został konkurs, którego celem było wyłonienie dążących do ustanawiania nowych rekordów biegaczy. Aplikujący musieli opisać swoje dotychczasowe wyniki sportowe oraz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie oni powinni stać się częścią Speed Squad. Kryteria doboru były bardzo szczegółowe, bo regulamin zakładał poniższe progi startowe dla poszukiwanej grupy:

● mężczyźni: 10 km - poniżej 38 minut / półmaraton - poniżej 1h 25 min 
● kobiety: 10 km - poniżej 45 min / półmaraton – poniżej 1h 40 min

W ramach konkursu zostało wyłonionych 13 uczestników projektu Speed Squad.

Trener prowadzi, dietetyk radzi

Podczas spotkania inauguracyjnego, prowadzonego przez opiekuna projektu Izabelę Parszczyńską, każdej z osób został losowo przypisany indywidualny trener adidas Runners Warsaw: Hubert Duklanowski lub Łukasz Oskierko. Obaj mają na koncie wiele sukcesów na polu lekkoatletycznym oraz wieloletnie doświadczenie w trenowaniu biegaczy amatorów.

adidas materiały prasowe

Każdy uczestnik projektu po spotkaniu z trenerem otrzymał swój spersonalizowany plan treningowy. Dodatkowo grupa spotkała się również z dietetyczką Emilią Cesarek.

Finałem projektu będzie start w półmaratonie, zaplanowany na koniec sierpnia, podczas którego uczestnicy będą mogli sprawdzić efekty swoich wielotygodniowych treningów. Wcześniej, bo już 3 sierpnia uczestników projektu czeka start kontrolny na 10 km w ramach adidas Runners City Night w Berlinie - to największe święto społeczności adidas Runners.

Jakie oczekiwania względem przygotowań i wyników mają uczestnicy projektu Speed Squad?

Asia: "Projekt Speed Squad jest dla mnie wielką szansą na zapoznanie się z prawdziwym obliczem biegania. To systematyka, której do tej pory w moim bieganiu brakowało, to wiele wyrzeczeń, bo trzymanie się planu niesie za sobą wyrzeczenia, to wreszcie kształtowanie charakteru i uśmiech na twarzy po treningu, bo kolejny raz udało się przełamać słabości. Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem częścią projektu, który tworzy grupa ludzi, mająca jasno określone cele - pokonanie swoich kolejnych granic - w grupie siła i motywacja!

adidas materiały prasowe

W projekcie niezwykle cenna jest pomoc i wsparcie trenera, bo biegania, jak każdej innej dziedziny, trzeba się nauczyć. Ważne jest też wsparcie dietetyka, dzięki czemu otworzyły mi się oczy na rolę diety w życiu biegacza i inne istotne potrzeby własnego organizmu. Speed Squad to dla mnie wyzwanie i jednocześnie wspaniałe biegowe doświadczenie, które pozwala mi się poczuć jak profesjonalista".

Indywidualnie, ale wspólnie

Trenerzy rozpisują swoim zawodnikom spersonalizowane plany, biorąc pod uwagę ich dotychczasowy poziom sportowy oraz cel. Każdy z uczestników ma też w planie treningi grupowe w adidas Runners Warsaw, podczas których wspólnie mogą wspierać się w realizacji treningu oraz dzięki czemu trenerzy mają z nimi częsty kontakt.

W jaki sposób trenerzy przygotowują uczestników projektu Speed Squad?

Trener Łukasz: „Założenia wobec zawodników projektu Speed Squad mam podobne dla wszystkich - na koniec projektu, podczas planowanego finału na półmaratonie, chcę, aby każdy z nich powalczył o nową życiówkę. Należy pamiętać, że dla biegaczy na pewnym poziomie 3-miesięczny makrocykl treningowy to nie jest dużo i dlatego obie strony muszą się bardzo starać, aby na starcie mieć jak największe szanse powodzenia".

adidas materiały prasowe

Pierwsze postępy, nowe życiówki

Po pierwszym miesiącu treningów jest jeszcze za wcześnie, by mówić o postępach podopiecznych. Wszyscy jednak odczuwają już zmiany w swoim bieganiu (profesjonalna opieka trenera), jak i stylu życia (dieta układana przez dietetyka).

Potwierdza to trener Łukasz: "Przede wszystkim pierwszy miesiąc dla mnie to lepsze poznanie się z moją ekipą i zrozumienie ich specyfiki pracy treningowej, ponieważ każdy jest inny i na każdego działają trochę inne bodźce, a poza tym funkcjonują w innych środowiskach. Trzeba wziąć pod uwagę takie elementy, jak praca, ilość snu, ilość czasu wolnego, żywienie, wiek etc.

Wzmacniając chociażby siłę lub wytrzymałość i podopiecznego, mamy szanse na realny, zauważalny progres. Trzeba przyznać, że niektórzy już zrobili nowe życiówki podczas startów i treningów, lecz nie uważam, aby nasze przygotowania już miały na to wpływ. Z pewnością obecnie robią życiówki treningowe, ponieważ do tej pory nigdy tak dużo nie biegali".

aRW, czyli lepsi pod każdym względem

adidas Runners Warsaw, która organizuje projekt Speed Squad, to nie jest tylko miejsce treningu, to biegowa społeczność łącząca ludzi z różnych środowisk, którzy stawiają przede wszystkim na rozwój osobisty, aniżeli samo poprawianie życiowych rekordów. Biegają ze sobą, a nie przeciwko sobie, motywując i inspirując się do osiągania coraz lepszych wyników.

Każdy członek społeczności wie, że ostatecznym celem nie jest wygrana, lecz systematycznie przekraczanie granic własnych możliwości. adidas Runners Warsaw stosuje podejście holistyczne, które ma pozytywny wpływ na wszystkie aspekty życia – trenują jak profesjonaliści, ale na własnych warunkach.

REKLAMA