[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Przygotuj się do zimy

Czas już przygotować samochód do zimy, żeby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. O czym musisz pamiętać? Sprawdź, zanim wyruszysz w trasę.

Skoda rys. Adam Quest

1. Akumulator

Koniecznie przed zimą sprawdź stan akumulatora swojego auta. Jego pojemność spada na mrozie nawet o połowę! Każdy warsztat montujący akumulatory sprawdzi jego odporność na obciążenie i prąd ładowania alternatora. Jeśli wszystko gra, nie musisz obawiać się mrozów.

2. Uszczelki i zamki w drzwiach

Woda, która pojawia się na uszczelkach, potrafi skutecznie przykleić je do karoserii, utrudniając dostęp do wnętrza samochodu. Rozprawi się z nią preparat natłuszczający, a nawet wazelina. Mimo że współczesne zamki otwierają się zdalnie, nadal jest w nich sporo „żelastwa”, które do prawidłowego działania wymaga smarowania i czyszczenia. Jeśli automatyka zawiedzie, przyda się odmrażacz.

3. Wycieraczki

Komplet nowych wycieraczek kosztuje nawet 100 zł. Zamiast narażać je na uszkodzenia, odrywając od zamarzniętej szyby, po zakończonej jeździe odciągnij je od szyby, żeby nie przymarzły. Łatwiej też odśnieżysz auto. Postaraj się na noc przetrzeć je suchą ściereczką, żeby rano uniknąć niemiłej niespodzianki.

4. Spryskiwacze i odmrażacz

Wypryskaj całkowicie płyn letni ze zbiorniczka. Następnie wlej płyn zimowy i przepłucz nim przewody. Rano nie trać czasu na skrobanie i użyj odmrażacza. To najskuteczniejsza, najszybsza i najmniej inwazyjna metoda na pozbycie się lodu z szyb. Jeżeli już musisz skrobać, to dla ułatwienia np. w nowej Skodzie Fabii skrobaczkę masz ukrytą w pokrywie wlewu paliwa.

5. Płyn chłodniczy i hamulcowy

Sprawdź w warsztacie temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego. Taka usługa zazwyczaj jest bezpłatna, a kontrola pozwoli uniknąć uszkodzeń chłodnicy. Płyn wymieniaj co 6 lat. Płyn hamulcowy, mimo że znajduje się w szczelnym układzie, chłonie wodę. Zimą jej nadmiar może spowodować zamarznięcie przewodów. Wymieniaj go co 2 lata. Przygotowań nie ograniczaj do zmiany opon na zimowe. Sprawdź poziom płynów w aucie czy stan akumulatora.

Pamiętaj, że odśnieżanie to czynność obowiązkowa!

WH 12/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij