[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Lustereczko powiedz przecie...

Czyste szyby, sprawne wycieraczki i prawidłowo ustawione lusterka – to podstawa, która pomaga w obserwacji drogi i otoczenia wokół auta. Jak zapanować nad lusterkami?  

1. Ustawienie fotela

Jak prawidłowo ustawić lusterka? Przede wszystkim pamiętaj o kolejności. Lusterka w samochodzie zawsze ustawiamy po dopasowaniu fotela do jazdy. Każda następna zmiana ustawień fotela powinna spowodować sprawdzenie ustawień lusterek i ich ewentualne poprawki.

To istotne, bo uważna obserwacja drogi i otoczenia wokół samochodu to podstawowa zasada bezpiecznego podróżowania.

2. Lusterko wewnętrzne

Rozpoczynając ustawienie lusterek, zwróć uwagę na to, aby w lusterku wewnętrznym widzieć całą tylną szybę auta. Dzięki temu będziesz widziała wszystko to, co dzieje się za samochodem. Korzystając z lusterka wewnętrznego, pamiętaj, że dzięki swojej budowie daje nam ono możliwość komfortowego korzystania z niego również w nocy.

Wystarczy w starszych modelach aut „kliknąć” i przestawić pozycję lusterka w tryb nocny. Na rynku dostępne są również lusterka fotochromatyczne, które automatycznie przyciemniają lusterko, gdy ilość światła jest zbyt duża. Pamiętaj, że jeśli już musisz poprawić oko, rób to tylko na postoju i ustaw lusterko z powrotem na właściwą pozycję.

3. Lusterka zewnętrzne

Lusterka zewnętrzne powinnaś ustawić tak, aby widzieć bok samochodu, lecz nie powinien on zajmować więcej niż 1 cm powierzchni lusterka. Takie ich ustawienie pozwoli kierowcy na ocenę odległości między jego pojazdem a pojazdem obserwowanym czy inną przeszkodą.

Zwróć również uwagę na fakt, że pojazdy i przedmioty odbite w lusterkach nie zawsze odpowiadają ich faktycznym rozmiarom, co wpływa na ocenę odległości przy wykonywaniu manewrów.  

S

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij