„Kobiety w męskich oczach” – kalendarz z plakatami Andrzeja Pągowskiego

Borys Szyc, Piotr Fronczewski, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos, Jerzy Bralczyk – to między innymi ich wypowiedzi stały się inspiracją dla Andrzeja Pągowskiego do stworzenia 12 wyjątkowych plakatów. Na bazie tej serii grafik powstała 9. edycja Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter, zatytułowana „Kobiety w męskich oczach”.

Materiały promocyjne

„Kobiety w męskich oczach” to kolejna edycja projektu artystycznego realizowanego przez Gedeon Richter. Podobnie jak w poprzednim roku, autorem wszystkich grafik jest Andrzej Pągowski, wybitny artysta, specjalizujący się w plakacie. Jest on także dyrektorem artystycznym projektu – od jego pierwszej edycji w 2012 roku.

Zeszłoroczna edycja Kalendarza okazała się wielkim sukcesem. Na zaproszenie Andrzeja Pągowskiego, na kartach wydawnictwa głos zabrało 12 silnych pań ze świata kultury i sztuki m.in. Krystyna Janda, Magdalena Cielecka i Katarzyna Grochola, a ich wypowiedzi zilustrował sam artysta. W tym roku, z inicjatywy Gedeon Richter, postanowiono kontynuować ten koncept – tym razem, jednak, prezentując męski punkt widzenia na kobiety.

Motywem przewodnim naszego Kalendarza są oczywiście kobiety, ponieważ to właśnie je Gedeon Richter stawia w centrum swojego zainteresowania. Od lat naszymi działaniami kieruje troska o zdrowie kobiet i ich rodzin, a także dążenie do poprawy jakości ich życia. Tym razem jednak postawiliśmy na pokazanie kobiety – męskimi oczami. Spojrzenie na sprawy kobiet z perspektywy mężczyzny dało bardzo interesujący rezultat: zarówno z artystycznego jak i społecznego punktu widzenia" - Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy Gedeon Richter Polska

12 męskich spojrzeń na kobiety

W tym roku Andrzej Pągowski zaprosił do współpracy znanych mężczyzn z szeroko pojętego świata kultury i sztuki: prof. Jerzego Bralczyka, Andrzeja Chyrę, Andrzeja Fogtta, Piotra Fronczewskiego, Janusza Gajosa, Pawła Małaszyńskiego, Tomasza Organka, Dawida Podsiadło, Andrzeja Saramonowicza, Andrzeja Seweryna, Borysa Szyca, Krzysztofa Zanussiego.

Materiały promocyjne

W tegorocznej, dziewiątej edycji, zwróciłem się do 12 wybitnych, mądrych i wrażliwych mężczyzn. Opowiedzieli oni o tym, jak postrzegają kobiety, jaką rolę im przypisują, jakie znaczenie ma ich obecność. Ich nietuzinkowe - jak oni sami - wypowiedzi posłużyły mi za inspiracje do tworzenia nowych ilustracji. Mam nadzieję, że połączenie słów moich przyjaciół z moją wizją plastyczną będzie z kolei inspiracją dla każdego w całym 2020 roku. Jestem przekonany, że z naszej wspólnej pracy wyłonił się obraz współczesnej kobiety – mądrej, odważnej i wyjątkowej" - Andrzej Pągowski.

Wypowiedzi, które stanowiły inspirację do powstania projektu, stanowią osobistą interpretację kobiecości każdego z panów, na którą wpływ miały doświadczenia życiowe, własna wrażliwość i indywidualny sposób odbierania świata. Można jednak zaobserwować pewne powtarzające się elementy, dzięki którym mamy możliwość zbudowania obrazu współczesnej kobiety – z męskiej perspektywy.

Materiały promocyjne

Kobieta. Napędza mnie do działania tu i teraz. Mobilizuje mnie, kiedy dopada mnie słabość i zwątpienie. To ona ma tę siłę, by mnie podnieść, i to dzięki niej potrafię odbić się od najgłębszego dna. Siłą lwa jest jego lwica, która w zetknięciu z trudnymi okolicznościami zawsze przedkłada dobro osób, które kocha, nad własne" - Paweł Małaszyński.

Materiały promocyjne

Na siłę kobiet i ich ukształtowane już poczucie własnej wartości społecznej zwraca natomiast uwagę Tomasz Organek:

Dzisiejsze kobiety zyskały świadomość i kolektywną siłę. Policzyły siebie i policzyły, ile warta jest ich praca: ta sformalizowana oraz ta nieformalna, w domach pełnych dzieci. I chcą za tę pracę zapłaty. Równej płacy, równego traktowania, parytetów i szacunku. One już nie chcą czekać. One sobie po prostu biorą to, co im się należy. I wszystko jest come il faut" - Tomasz Organek.

Kobiecość – ciepło, którego nie doświadczysz bez niej

Wśród wypowiedzi nie zabrakło także nawiązania do klasycznego „kobiecego ciepła”. W piękne słowa ubrał to malarz Andrzej Foggt:

„Kobieta to czułość i ciepło serca i duszy. Uśmiech dziecka, intuicja proroka i ciało anioła. Reszta to tylko opakowanie, im większe, tym zawartość skromniejsza. Klasa kobiety ogranicza się do minimalnych środków zewnętrznych. Jedyny przepych to zabawa, zwana maskaradą" - Andrzej Foggt.

Kobieta – budzi romantyzm

Temat kobiet obudził też w wielu panach skojarzenie romantyczne. Płeć piękna jawi się tutaj jako długo poszukiwana „druga połowa”, osoba, która daje wytchnienie i pomaga odnaleźć sens życia.

Kobieta jest długo poszukiwaną częścią mnie samego. Zjawiła się niespodziewanie, kiedy poszukiwania uznałem już za pracę Syzyfa" - Janusz Gajos.

Bycie z kimś, kto rozumie jednocześnie i mnie, i świat, i kogo ja mogę, też rozumiejąc, podziwiać, daje rzadki, jak sądzę, poziom poczucia sensu i radości z życia. Za tę cenę warto godzić się na wiele samoograniczeń, tym bardziej, że zawsze okazują się potrzebne, a zwykle wręcz konieczne. A jeśli ten ktoś jest do tego kobietą, i to taką, jaką każda kobieta powinna chcieć być… Wtedy można sobie pozwolić na bycie mężczyzną" - Jerzy Bralczyk.

Wszystkie wypowiedzi przedstawił w zwięzłej formie plakatu Andrzej Pągowski. W każdym projekcie zauważalny jest charakterystyczny dla artysty styl: mocna kreska, prosta forma, dynamika, detale, które sprawiają, że przekaz jest zrozumiały dla każdego odbiorcy. Z grafik bije autentyczność i zaangażowanie.

Wszystkie pracy przygotowane w ramach Kalendarza można zobaczyć na stronie wydawcy, Gedeon Richter Polska: www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny

Wernisaż kalendarza „Kobiety w męskich oczach” planowany jest na początek lutego 2020 roku.

REKLAMA