„Kobiety w męskich oczach” to kolejna edycja projektu artystycznego realizowanego przez Gedeon Richter. Podobnie jak w poprzednim roku, autorem wszystkich grafik jest Andrzej Pągowski, wybitny artysta, specjalizujący się w plakacie. Jest on także dyrektorem artystycznym projektu – od jego pierwszej edycji w 2012 roku.
Zeszłoroczna edycja Kalendarza okazała się wielkim sukcesem. Na zaproszenie Andrzeja Pągowskiego, na kartach wydawnictwa głos zabrało 12 silnych pań ze świata kultury i sztuki m.in. Krystyna Janda, Magdalena Cielecka i Katarzyna Grochola, a ich wypowiedzi zilustrował sam artysta. W tym roku, z inicjatywy Gedeon Richter, postanowiono kontynuować ten koncept – tym razem, jednak, prezentując męski punkt widzenia na kobiety.
„Motywem przewodnim naszego Kalendarza są oczywiście kobiety, ponieważ to właśnie je Gedeon Richter stawia w centrum swojego zainteresowania. Od lat naszymi działaniami kieruje troska o zdrowie kobiet i ich rodzin, a także dążenie do poprawy jakości ich życia. Tym razem jednak postawiliśmy na pokazanie kobiety – męskimi oczami. Spojrzenie na sprawy kobiet z perspektywy mężczyzny dało bardzo interesujący rezultat: zarówno z artystycznego jak i społecznego punktu widzenia" - Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy Gedeon Richter Polska
12 męskich spojrzeń na kobiety
W tym roku Andrzej Pągowski zaprosił do współpracy znanych mężczyzn z szeroko pojętego świata kultury i sztuki: prof. Jerzego Bralczyka, Andrzeja Chyrę, Andrzeja Fogtta, Piotra Fronczewskiego, Janusza Gajosa, Pawła Małaszyńskiego, Tomasza Organka, Dawida Podsiadło, Andrzeja Saramonowicza, Andrzeja Seweryna, Borysa Szyca, Krzysztofa Zanussiego.

„W tegorocznej, dziewiątej edycji, zwróciłem się do 12 wybitnych, mądrych i wrażliwych mężczyzn. Opowiedzieli oni o tym, jak postrzegają kobiety, jaką rolę im przypisują, jakie znaczenie ma ich obecność. Ich nietuzinkowe - jak oni sami - wypowiedzi posłużyły mi za inspiracje do tworzenia nowych ilustracji. Mam nadzieję, że połączenie słów moich przyjaciół z moją wizją plastyczną będzie z kolei inspiracją dla każdego w całym 2020 roku. Jestem przekonany, że z naszej wspólnej pracy wyłonił się obraz współczesnej kobiety – mądrej, odważnej i wyjątkowej" - Andrzej Pągowski.
Wypowiedzi, które stanowiły inspirację do powstania projektu, stanowią osobistą interpretację kobiecości każdego z panów, na którą wpływ miały doświadczenia życiowe, własna wrażliwość i indywidualny sposób odbierania świata. Można jednak zaobserwować pewne powtarzające się elementy, dzięki którym mamy możliwość zbudowania obrazu współczesnej kobiety – z męskiej perspektywy.

„Kobieta. Napędza mnie do działania tu i teraz. Mobilizuje mnie, kiedy dopada mnie słabość i zwątpienie. To ona ma tę siłę, by mnie podnieść, i to dzięki niej potrafię odbić się od najgłębszego dna. Siłą lwa jest jego lwica, która w zetknięciu z trudnymi okolicznościami zawsze przedkłada dobro osób, które kocha, nad własne" - Paweł Małaszyński.

Na siłę kobiet i ich ukształtowane już poczucie własnej wartości społecznej zwraca natomiast uwagę Tomasz Organek:
„Dzisiejsze kobiety zyskały świadomość i kolektywną siłę. Policzyły siebie i policzyły, ile warta jest ich praca: ta sformalizowana oraz ta nieformalna, w domach pełnych dzieci. I chcą za tę pracę zapłaty. Równej płacy, równego traktowania, parytetów i szacunku. One już nie chcą czekać. One sobie po prostu biorą to, co im się należy. I wszystko jest come il faut" - Tomasz Organek.
Kobiecość – ciepło, którego nie doświadczysz bez niej
Wśród wypowiedzi nie zabrakło także nawiązania do klasycznego „kobiecego ciepła”. W piękne słowa ubrał to malarz Andrzej Foggt:
„Kobieta to czułość i ciepło serca i duszy. Uśmiech dziecka, intuicja proroka i ciało anioła. Reszta to tylko opakowanie, im większe, tym zawartość skromniejsza. Klasa kobiety ogranicza się do minimalnych środków zewnętrznych. Jedyny przepych to zabawa, zwana maskaradą" - Andrzej Foggt.
Kobieta – budzi romantyzm
Temat kobiet obudził też w wielu panach skojarzenie romantyczne. Płeć piękna jawi się tutaj jako długo poszukiwana „druga połowa”, osoba, która daje wytchnienie i pomaga odnaleźć sens życia.
„Kobieta jest długo poszukiwaną częścią mnie samego. Zjawiła się niespodziewanie, kiedy poszukiwania uznałem już za pracę Syzyfa" - Janusz Gajos.
„Bycie z kimś, kto rozumie jednocześnie i mnie, i świat, i kogo ja mogę, też rozumiejąc, podziwiać, daje rzadki, jak sądzę, poziom poczucia sensu i radości z życia. Za tę cenę warto godzić się na wiele samoograniczeń, tym bardziej, że zawsze okazują się potrzebne, a zwykle wręcz konieczne. A jeśli ten ktoś jest do tego kobietą, i to taką, jaką każda kobieta powinna chcieć być… Wtedy można sobie pozwolić na bycie mężczyzną" - Jerzy Bralczyk.
Wszystkie wypowiedzi przedstawił w zwięzłej formie plakatu Andrzej Pągowski. W każdym projekcie zauważalny jest charakterystyczny dla artysty styl: mocna kreska, prosta forma, dynamika, detale, które sprawiają, że przekaz jest zrozumiały dla każdego odbiorcy. Z grafik bije autentyczność i zaangażowanie.
Wszystkie pracy przygotowane w ramach Kalendarza można zobaczyć na stronie wydawcy, Gedeon Richter Polska: www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny
Wernisaż kalendarza „Kobiety w męskich oczach” planowany jest na początek lutego 2020 roku.