[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Buty do biegania dla początkujących - jak wybrać?

Bieganie to piękny sport, najbardziej pierwotna dla człowieka forma ruchu. Warto zadbać o swoje stopy, aby cieszyć się biegiem bez przykrych niespodzianek. Dobrze dobrane buty biegowe zapewnią Ci mnóstwo frajdy i wiele niezapomnianych chwil.

fot. Puma fot. Puma

Jeśli zaczęliśmy biegać lub przymierzamy się do biegania, musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Najważniejszym jego elementem są niewątpliwie buty. To one gwarantują bezpieczeństwo i komfort podczas treningu, chronią nasze stopy i sprawiają, że zadajemy szyku.

Wybór odpowiednich butów biegowych jest znacznie trudniejszy od wyboru zwyczajnych butów, których jedynym zadaniem jest ładny wygląd. W przypadku butów biegowych kwestie estetyczne powinny być na dalszym miejscu. Buty mają zapewniać biegaczowi stabilizację, ochronę stopy i komfort. Wszystkie buty PUMA FAAS posiadają wkładki antybakteryjne ecoOrthoLite wykonane z ekologicznych materiałów, które dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu doskonale dopasowują się do stopy.

Biegówki powinny być wygodne, stopa powinna czuć się w nich dobrze już od pierwszych chwil, nie można liczyć na rozchodzenie się butów. Powinny też być nieco większe od tych, które nosimy na co dzień. Między paluchem a piętą powinno być od 5 do 10 milimetrów zapasu, wystarczy pół numeru więcej. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas biegu stopa przemieszcza się w bucie, a po pokonaniu dłuższego dystansu nieco puchnie. Biegając w za małym obuwiu, możemy nabawić się obrzęków, a wtedy bieg przestaje być przyjemnością.

Ważną sprawą jest układanie się stopy podczas biegania. Buty powinny być dobrane do sposobu wysklepienia naszej podeszwy. Wyróżniamy trzy rodzaje stopy: supinator, pronator i stopa neutralna. Podeszwa buta dla stopy pronującej jest wyprofilowana zupełnie inaczej niż w bucie przystosowanym do stopy supinującej i neutralnej. Łuk stopy jest obniżony, a odcisk obszerniejszy po wewnętrznej stronie stopy. To niezwykle ważne dla zachowania stabilności, a co za tym idzie bezpieczeństwa.

fot. Puma fot. Puma

Warto również mieć świadomość, czym różnią się buty damskie od męskich. Oczywiste jest to, że wersja damska występuje często w kolorach preferowanych przez kobiety. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie buta do kształtu kobiecej stopy. Nie chodzi tu jedynie o rozmiarówkę. To, że kobiety mają stopy mniejsze od męskich, jest oczywiste, ale nie wszyscy wiedzą, że damska stopa ma inny kształt niż męska. Przód damskiego buta biegowego jest nieco szerszy, a pięta węższa, dodatkowo cholewka zapewnia większą sprężystość.

Poszczególne modele różni też budowa cholewki oraz materiał z jakiego została wykonana. Materiały przeznaczone do treningów w wysokich temperaturach będą bardziej przewiewne od tych dostosowanych do biegania przy aurze jesiennej czy zimowej. Przekrój materiałów jest duży - od lekkiej przewiewnej siateczki do goreteksu.

Jak zatem wybrać buty odpowiednie dla siebie?

Podczas wyboru butów należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z najważniejszych jest poziom amortyzacji. Musi on być dopasowany do wagi biegacza, pokonywanych dystansów, częstotliwości treningów, a także techniki biegu. Początkujący biegacze, słabsi technicznie, a także osoby nieco cięższe powinny wybrać buty zapewniające większą amortyzację.

Za amortyzację buta odpowiada podeszwa i materiał z jakiego została wykonana. Wszystkie buty PUMA FAAS mają podeszwę wykonaną z jednego kawałka lekkiej i sprężystej pianki Faas Foam+, co sprawia, że but jest solidny i lekki. To właśnie opatentowana przez PUMĘ pianka odpowiedzialna jest za amortyzację - im więcej pianki, tym grubsza podeszwa i większy poziom amortyzacji.

Kolejnym ważnym aspektem jest poziom stabilizacji, jaki zapewniają buty. Należy ją dobrać do indywidualnych preferencji oraz do techniki biegu. Wszystkie buty PUMA FAAS o zwiększonej stabilizacji oznaczone są symbolem S.

Istotna jest też nawierzchnia po jakiej biegamy. Buty przystosowane do nawierzchni asfaltowej mają zupełnie inną podeszwę niż te przeznaczone do poruszania się w terenie. Asfaltowe wersje butów PUMA FAAS wyposażone są w podeszwę dodatkowo wzmocnioną odporną na ścieranie mieszanką gumy i węgla EverTrack. To dokładnie tak jak z oponami samochodowymi, te szybkie i przyczepne na asfalcie nie sprawdzą się w terenie. W przypadku linii PUMA FAAS buty terenowe, zwane potocznie trialowymi, oznaczone są symbolem TR. Wersje trialowe wyposażone są w podeszwę EverGrip zapewniającą doskonałą przyczepność w terenie. Wbudowana w podeszwę płytka RockShield chroni stopy przed kamieniami, korzeniami i innymi twardymi przedmiotami na trasie.

Wybór butów, które będą odpowiednie dla nas i które będą nam dobrze służyły jest trudny i łatwo o pomyłkę, co może skutkować niezadowoleniem z treningu, a nawet kontuzją. W konsekwencji może to nas całkowicie zniechęcić do biegania. Aby uniknąć takich problemów powinniśmy kupować buty biegowe w sklepach specjalistycznych, gdzie sprzedawcami są eksperci, którzy pomogą nam wybrać odpowiedni model.

Buty biegowe PUMA: przegląd modeli FAAS

W przypadku butów biegowych PUMA FAAS z pomocą przychodzi nam prosta i klarowna skala amortyzacji buta - FAAS.

Zaczynając od najmniejszego poziomu amortyzacji: PUMA FAAS 100 to typowe buty startowe. Są bardzo lekkie i bardzo szybkie. Tu priorytetem są wyniki, ponieważ jest to model skonstruowany do startów. To właśnie dynamika była najważniejszym wskaźnikiem podczas projektowania tego buta.

Następnie model FAAS 300, zapewniający nieco większą amortyzację. Został stworzony z myślą o szybkich treningach oraz startach. Są to lekkie i bardzo dynamiczne buty z dropem na poziomie 8 mm (Heel-to-toe Drop) oraz bardzo przewiewną cholewką.

PUMA FAAS 300 PUMA FAAS 300

PUMA FAAS 500 to buty zapewniające dobrą amortyzację. Posiadają niski drop (Heel-to-toe Drop) na poziomie 4 mm, co ułatwia bieganie ze śródstopia. Projektując ten model udało się maksymalnie zredukować masę przy zachowaniu dużej amortyzacji i solidnej budowy buta. To świetne buty do intensywnych treningów i startów na dłuższych dystansach.

PUMA FAAS 600 są bardzo komfortowe, doskonale stabilizują stopę i zapewniają dużą amortyzację. Sprawdzą się podczas pokonywania długich dystansów oraz na nogach początkujących biegaczy.

PUMA FAAS 600 PUMA FAAS 600

I wreszcie PUMA FAAS 1000 zapewniające największy dostępny poziom amortyzacji. To propozycja dla tradycyjnych biegaczy potrzebujących dużego wsparcia i solidnej amortyzacji. Najważniejszą cechą tego modelu jest stabilizacja i pewność.

Wszystkie modele PUMA FAAS dostępne są w wersji męskiej oraz damskiej. Są wyposażone w elementy odblaskowe gwarantujące dobrą widoczność, nawet przy słabym oświetleniu i pod osłoną nocy. Większość modeli została wykonana również w wersji S i TR. Niektóre dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych.

źrodło: materiały prasowe producenta

P

Produkty z kategorii: buty do biegania znajdziesz w sekcji WH Zakupy: buty do biegania damskie po asfalcie

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij