Ciekawostki zdrowotne WH: 09/20115

Odczuwasz ból podczas stosunku? Od lat męczy Cię problem z opryszczką? Zastanawiasz się, jakie właściwości kryje w sobie kapusta? Nie wiesz, jak rozpoznać pierwsze objawy zawału serca? Redaktorzy WH znają odpowiedzi na te pytania.

tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bez poślizgu

Jeśli podczas stosunku odczuwasz ból, może to być skutek zbyt słabego nawilżenia pochwy. Zdarza się to najczęściej po menopauzie, jednak około 15-20% młodych kobiet również od czasu do czasu miewa takie kłopoty.

Zamiast uciekać się do lubrykantów stosowanych doraźnie, przy najbliższej wizycie powiedz o tym swojemu ginekologowi – przyczyną suchości pochwy mogą być źle dobrane pigułki antykoncepcyjne. Suchość pochwy może być spowodowana również przez niektóre leki przeciwalergiczne. One wysuszają śluzówkę nie tylko w nosie.

pamięć, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Głupia opryszczka

Gdy jesteś młoda, największym problemem z opryszczką jest to, że uaktywnia się zawsze w najmniej odpowiedniej chwili, np. gdy wybierasz się na pierwszą randkę. Niestety, później jest jeszcze gorzej.

Jak donosi pismo „Neurology”, nosiciele wirusa herpes simplex na starość wypadają gorzej w testach na inteligencję. Po przebadaniu 1600 emerytów okazało się, że Ci, którzy zarazili się niegdyś opryszczką, o 25% częściej niż przeciętnie osiągali w testach najniższe wyniki.

Masz opryszczkę i nie chcesz zgłupieć na starość? Autorzy badania z Columbia University Medical Center przypominają, że aktywność fizyczna zmniejsza szkody spowodowane przez wirusa i chroni pamięć.

Sprawdź również nasze patenty na zdrowe i piękne usta.

kapusta, warzywa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Listek kapusty

Jagody akai, nasiona chia, kurkuma... Szukamy pomocy w egzotycznych roślinach, a zapominamy, że w pobliskim warzywniaku mamy prawdziwą bombę zdrowia – kapustę.

To niedoceniane warzywo jest tak napakowane witaminami i mikroelementami, że pomoże Ci nie tylko pokonać przeziębienie, ale również ułatwi trawienie i zneutralizuje skutki palenia papierosów.

Dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego jest także świetne na kaca – najskuteczniejsza jest kapusta zblanszowana.

zawał, ból, klatka piersiowa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pierwsze objawy zawału

30-o tyle % rzadziej młode kobiety mają zawał bez najbardziej charakterystycznego objawu, jakim jest ból w klatce piersiowej.

Uwaga: zwróć uwagę na nagłą duszność, mdłości, ból ramienia lub żuchwy oraz dowiedz się, jak dbać o serce, by pracowało sprawnie i długo.

REKLAMA