Ciekawostki zdrowotne WH: 07/2015

Co jeść, aby mieć piękne, białe zęby? Czy posiadanie zwierzaka wpływa pozytywnie na nasze zdrowie? Jakie czynniki oprócz palenia papierosów najbardziej podwyższają ryzyko śmierci? Co możemy zmierzyć za pomocą siły własnego uścisku? Oto garść najnowszych ciekawostek.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mocny chwyt

Siła Twoich mięśni jest wyznacznikiem zdrowia, a jednym z prostszych testów jest zmierzenie mocy uścisku. Kanadyjscy uczeni przeanalizowali dane 140 tysięcy ludzi i wyliczyli, że ci, którzy mają silniejsze dłonie, żyją dłużej. Zmniejszenie siły uścisku o 5 kg oznacza zaś większe o 16% ryzyko przedwczesnej śmierci z różnych powodów.

Najbardziej rośnie ryzyko zawału i udaru mózgu. Z badań opublikowanych w BMC Research Notes wynika, że przeciętna siła uścisku kobiety w wieku 20-40 lat to około 30 kg. A Ty ile wyciskasz?

obwód w pasie fot. shutterstock.com

Zabójczy obwód

Ten w pasie, rzecz jasna. Jeśli mamy sprawiedliwie potraktować statystyki, to powinniśmy się chyba domagać, by na tzw. śmieciowym jedzeniu pojawiły się takie same komunikaty, jak na paczkach papierosów. Najnowsze badania wykazały bowiem, że w rankingu najczęstszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci otyłość właśnie dogania papierosy.

Wg Centers for Disease Control, w Stanach Zjednoczonych palenie tytoniu przyczynia się do 18,1% zgonów, a otyłość i nadwaga już do 16,6%. Rozwiązanie? Rób karierę. British Medical Journal donosi, że otyłość najczęściej występuje w grupach o niskich dochodach. 

Jeśli wciąż zmagasz się z nieestetyczną oponką, zobacz, jak ćwiczyć, gdy masz figurę jabłka oraz przetestuj nasze ćwiczenia na płaski brzuch w kilka tygodni.

kobieta z psem fot. Karramba Production 2015/shutterstock.com
fot. Karramba Production 2015/shutterstock.com

Zwierzę - najlepszy przyjaciel

87% lekarzy przyznaje, że stan zdrowia psychicznego ich pacjentów poprawił się zauważalnie, gdy w ich życiu pojawił się pies lub inne zwierzę domowe. W badaniach nie wspomniano o rybkach i patyczakach. 

usta, uroda, szminka, zęby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Więcej peha

Nie, nie chodzi o brak szczęścia z błędem. Mowa o skali pH, czyli kwasowości roztworów wodnych. Jeżeli chcesz mieć mocne, śnieżnobiałe zęby, unikaj napojów, których pH spada poniżej 5,5 – przestrzega „Journal of Public Health Dentistry”.

Najgroźniejsze są napoje gazowane (ich pH często spada poniżej 3) oraz soki owocowe. Jako że erozja chemiczna najczęściej dotyka zębów przednich, staraj się pić kwaśne napoje przez słomkę. 

WH 07-08/2015

Zobacz również:
REKLAMA