Ciekawostki zdrowotne WH: 05/2015

Dlaczego nie powinnyśmy używać suszarki do rąk? Kiedy najlepiej rzucić palenie papierosów? W jaki sposób możemy zapobiec grzybicy stóp? Co zrobić, aby opryszczka jak najrzadziej atakowała nasze usta? Rzuć okiem na najświeższe ciekawostki dotyczące zdrowia.

zdrowie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Susz ręce z głową

Nie po to myjesz ręce po skorzystaniu z toalety, żeby je natychmiast wsadzić w strumień powietrza, w którym aż roi się od bakterii. A tak właśnie się dzieje , gdy suszysz ręce pod suszarką z nadmuchem.

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że w pobliżu suszarek nawiewowych jest 27 razy więcej bakterii niż na papierowych ręcznikach. Jako że nie zawsze masz wybór, lepiej zawsze miej przy sobie chusteczki, którymi osuszysz dłonie po umyciu. Chusteczka przyda się także do złapania klamki, gdy będziesz wychodzić.

zdrowie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zły okres na rzucanie

Jeśli zamierzasz w końcu rzucić palenie, wybierz właściwy moment. Żeby nie zmniejszać swoich szans już na starcie, nie zaczynaj w trakcie okresu. W tym czasie poziom estrogenu i progesteronu jest najniższy, a objawy odstawienia najbardziej dokuczliwe.

Na pierwszy dzień bez fajek wybierz datę tuż po owulacji – wówczas poziom obu tych hormonów jest najwyższy i łatwiej będzie Ci zwalczyć pokusę zmiany decyzji.

Sprawdź, jak wiele możesz zyskać rzucając palenie.

zdrowie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mniejsze ryzyko grzybicy

O 30% zmniejszysz ryzyko złapania grzybicy stóp, piorąc skarpetki treningowe w temperaturze 60 stopni. Gorąca woda skuteczniej zabija grzyby niż ta, w której zazwyczaj pierzesz (40 ºC, prawda?).   

zdrowie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Z wirusem na ustach

Gdy raz złapiesz wirusa opryszczki, będziesz go już gościć do końca życia. Wyleczyć się tego nie da, ale można nauczyć się z nim żyć tak, żeby atakował jak najrzadziej i żeby nie zarażać innych.

1. Uwaga na plaży

Oparzenie słoneczne osłabia układ odpornościowy, dlatego często gdy zasiedzisz się na plaży, już wieczorem zaczyna Cię swędzieć warga.

2. Reaguj natychmiast

Posmaruj wargę lekiem antywirusowym (np. Zovirax, Hascovir), gdy tylko poczujesz swędzenie. Opryszczkę łatwiej jest zdusić w zarodku.

3. Nie całuj

Wirus opryszczki jest najbardziej zaraźliwy, gdy pojawia się pęcherzyk. Wówczas całuj tylko tych, których naprawdę nie lubisz.

4. Użyj pasty do zębów

Jeśli jesteś z dala od apteki i czujesz pierwsze objawy, posmaruj wykwit pastą do zębów. Nie wyleczy, ale złagodzi objawy.   

Nasz dermatolog doradza, co zrobić, aby wargi były zawsze nawilżone, zdrowe i odporne na przesuszenia.

WH 05/2015

Zobacz również:
REKLAMA