Ciekawostki zdrowotne WH: 05/2014

Jak bardzo stres utrudnia zajście w ciążę? Czy warto brać multiwitaminy? Jak palenie niszczy zdrowie i urodę? Po co warto mierzyć swój obwód w pasie? Oto garść świeżych wiadomości zdrowotnych zebranych przez naszych redaktorów.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zrelaksuj się – szybciej zajdziesz w ciążę

Starasz się o dziecko? Nie spinaj się za mocno, bo z Twoich planów wyjdą nici. Jak donosi pismo „Human Reproduction”, kobiety, które miały w ślinie najwięcej alfa amylazy (enzymu świadczącego o poziomie stresu), miały też o 29% mniejsze szanse na zajście w ciążę niż te mniej zestresowane.

„Napięcie psychiczne może wpływać negatywnie na zdolność jajeczka do pokonania jajowodu, może też zmniejszać jego zdolność do zagnieżdżania się w ściance macicy” – wyjaśnia autorka, dr Courtney Lynch.

Aby zwiększyć szanse na spłodzenie dziecka, w dni płodne wyrwijcie się z codziennych obowiązków i zaszyjcie się gdzieś, gdzie telefony nie mają zasięgu. Więcej wskazówek, jak ułatwić sobie zajście w ciążę, znajdziesz w artykule "8 prostych kroków do zwiększenia płodności".

 

marchewki, warzywa Donatella Tandelli / shutterstock.com
fot. Donatella Tandelli 2015/shutterstock.com

Czy multiwitaminy są skuteczne?

Pamiętasz powiedzonko, że co jest do wszystkiego, jest też do niczego? Tak właśnie może być z multiwitaminami. Jak donosi pismo „Annals of Internal Medicine”, nie ma wiarygodnych badań potwierdzających skuteczność takich preparatów. Co więcej, nadmiar dostarczanego w tabletkach beta-karotenu, witaminy E i A może być wręcz szkodliwy. Lepiej więc uzupełnij witaminy naturalnie. Ich źródła znajdziesz obok.

Żeby zapewnić sobie rekomendowaną dzienną dawkę tych witamin, wystarczy pójść do warzywniaka, kupić sobie poniższe produkty i je zjeść:

  • Witamina A: 100 g surowej marchewki = 107% RDA
  • Witamina C: 120 g truskawek = 100% RDA
  • Witamina E: 150 g surowego szpinaku = 103% RDA
palenie, papierosy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Palenie papierosów – wróg zdrowia i urody

Myślałaś, że papierosy to „tylko” kwestia raka płuc, śmierdzącego oddechu i żółtych zębów? Jest jeszcze gorzej. Palaczki o 100% częściej cierpią na przewlekłe bóle, o 100% częściej zdradzają objawy depresji, o 300% częściej mają trądzik, o 25% częściej łamią kości z powodu ich zmniejszonej gęstości, a także są o 40% bardziej narażone na śmierć w ciągu miesiąca po operacji chirurgicznej.

Wszystkie Twoje dotychczasowe próby rzucenia palenia spełzły na niczym? Przeczytaj historie trzech uzależnionych od papierosów kobiet, by zrozumieć, jak wygrać z uzależnieniem od nikotyny, poznaj 6 wskazówek, jak rzucić palenie i nie przytyć i sprawdź, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy rzucasz palenie.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Miara zdrowia – obwód w pasie

Ledwie przyzwyczaiłyśmy się do liczenia BMI, a tu zmiana. Okazuje się, że wcale nie potrzebujesz kalkulatora, żeby za pomocą zwykłej miarki krawieckiej sprawdzić, czy grozi Ci cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory. Wystarczy, że zmierzysz swój obwód w pasie. Badania wykazały, że ten prosty pomiar jest lepszym wskaźnikiem podwyższonego ryzyka zachorowania niż popularny BMI. Kiedy powinnaś zacząć się martwić? Gdy Twój obwód w pasie przekroczy 35 cali, czyli 89 cm.

WH patent:

Według American Association of Neurological Surgeons w aż 90% przypadków dokuczliwych bólów pleców można wrócić do pionu dzięki terapii manualnej i zmianie trybu życia.

WH 05/2014

REKLAMA