Ciekawostki zdrowotne WH: 03/2014

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma beta-karoten? Dlaczego jest niebezpieczny dla palaczy? Co ma wspólnego antybiotyk z bólem krzyża? Czy można pić wodę z kranu? Oto najświeższe informacje o zdrowiu.

marchewki, warzywa Donatella Tandelli / shutterstock.com
fot. Donatella Tandelli 2015/shutterstock.com

Beta-karoten a zdrowie

Dzięki niemu Twoja skóra będzie zdrowa i bezpieczna, ponieważ chroni ją przed promieniowaniem UV i słonecznymi oparzeniami. Przed wyjściem na plażę, jak znalazł, ale uwaga, jeżeli popalasz papierosy.

Lekarze z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku wykazali, że beta-karoten może prowokować powstawanie raka płuc u palaczy, nie zaś – jak przypuszczano – hamować jego rozwój. Sama wybierz: piękna opalenizna czy papieros.

Z badania Physicians' Health wynika, że regularne dostawy beta-karotenu poprawiają nie tylko opaleniznę, ale i pamięć, więc nie zapomnisz wyjść na plażę.

Nie wiesz, jak dostarczyć sobie tego związku? Polecamy 4 pomysły na kanapki z indykiem – w tym na kanapkę z dodatkiem hummusu z batatów, który jest pełen beta-karotenu.

szpilki, buty, zakupy, moda, styl fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Za ciasne buty?

Wg „Arthritis Care & Research”, 30% kobiet cierpi z powodu bólu stóp. Za często wciskamy stopy w zbyt małe buty. Numeracja określa bowiem jedynie długość wkładki, jednak nie mówi nic o szerokości. A zbyt wąski but jest równie szkodliwy dla stopy, jak ten o numer za mały.

Szczególnie dotyczy to szpilek, w których przednia część stopy jest najbardziej obciążona. Jeśli kupisz zbyt wąskie, licząc, że się „rozchodzą”, ból masz gwarantowany. A to nie wszystko, czym grozi Ci chodzenie w tych butach. Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, gdy chodzisz w szpilkach.

WH patent:

Buty kupuj zawsze po południu. Po kilku godzinach na nogach stopa jest już trochę spuchnięta i dopiero wtedy przymierzanie ma sens.
ból pleców fot. shutterstock.com
Zgarbione plecy to bolące plecy.

Ból krzyża a antybiotyk

Cierpisz na przewlekłe bóle pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym? Mamy dobrą wiadomość. Być może już niedługo uda się wyleczyć tę dolegliwość za pomocą antybiotyku. Uczeni z University of Southern Denmark we współpracy z naukowcami z University of Birmingham opublikowali niedawno wyniki badań, z których wynika, że w 40% przypadków chronicznych bólów pleców terapia antybiotykowa może przynieść ulgę skuteczniej niż operacja.

Jak to możliwe? Okazuje się, że bakterie zasiedlają okolice wysuniętego dysku i to one powodują stan zapalny, czyli są bezpośrednią przyczyną bólu. Na razie metoda nie jest jeszcze zatwierdzona, ale warto poczekać.

Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle, uważaj na tabletki przeciwbólowe. Sprawdź, czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla zdrowia. Jeśli cierpisz na bóle głowy, to polecamy sposoby na ból głowy bez tabletek. Wypróbuj także nasze proste sposoby na powracające bóle.

woda z kranu fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ból głowy a picie wody z kranu

Gdy jesteś odwodniona, spada Twoja wydolność, jesteś rozkojarzona i bardziej podatna na stres. Odwodnienie może też powodować ból głowy. Dlatego, jeśli masz stresującą pracę i często miewasz migreny, pij więcej wody. Nie musisz wcale kupować tej butelkowanej. Wg sanepidu, w Polsce woda z kranu jest bezpieczna i można ją pić bez gotowania.

Sądzisz, że butelkowana jest smaczniejsza? Sprawdź, prosząc kogoś, by nalał do dwóch szklanek taką i taką. Wypij. Czujesz różnicę? Nie? Nie Ty jedna. Aż połowa badanych nie potrafiła wskazać kranówki w takiej ślepej próbie.

Patent WH:

21 – według badań lekarzy z Hospital Bichat w Paryżu, o tyle procent możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, jeśli będziesz wypijała codziennie dodatkowy litr wody.

WH 03/2014

Zobacz również:
REKLAMA