Ciekawostki zdrowotne WH: 03/2013

Jaki wpływ na płodność ma zapalenie dziąseł? Czy sok z buraków obniża nadciśnienie tętnicze? Co robi palenie papierosów z pamięcią? Czy kłamstwo wpływa na nasz układ immunologiczny? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

uśmiech, zęby, czerwona szminka PalatovskyStudio / shutterstock.com
fot. PalatovskyStudio 2015/shutterstock.com

Zapalenie dziąseł a płodność

Starasz się o dziecko, jak na razie bez skutku? Odwiedź dentystę. Problemy z dziąsłami mogą wpływać na płodność równie niekorzystnie, jak otyłość. Po zbadaniu 2 tys. kobiet uczeni zauważyli, że te ze stanem zapalnym dziąseł o dwa miesiące dłużej starały się o dziecko niż te ze zdrowymi.

Kłopoty z zajściem w ciążę to zresztą niejedyny problem. „Nadmiar bakterii w jamie ustnej może wywołać stan zapalny w innych tkankach, zwiększając ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu” – wyjaśnia autor badania dr Roger Hart z University of Western Australia. Zanim zdecydujesz się na starania o dziecko, wylecz zęby. W ciąży znieczulenie jest niewskazane, a bez znieczulenia leczenie jest nieprzyjemne.

Stan naszej jamy ustnej może mieć wpływ na ogólną kondycję organizmu. O tym, jak wizyta u dentysty potrafi uratować zdrowie przeczytasz w artykule "Stan zdrowia zapisany w jamie ustnej". Jeśli natomiast zależy Ci na zajściu w ciążę, nie powinnaś ograniczać się wyłącznie do regularnych wizyt u dentysty.  Istotny wpływ na płodność ma także dieta i poziom stresu. Zobacz 8 prostych kroków do zwiększenia płodności.

sok z buraka Marko Poplasen / shutterstock.com
fot. Marko Poplasen 2015/shutterstock.com

Uzdrawiająca moc soku z buraka

Masz nadciśnienie? Spróbuj świeżo wyciskanego soku z buraka. Wg pisma „Hipertension” wypicie szklanki soku z buraków obniża ciśnienie krwi o 10 mmHg już po kilku godzinach.

Sok poprawia też osiągi sportowe u ludzi zdrowych. „Medicine and Science in Sports and Exercise” donosi, że kolarze po soku z buraka poprawiali wyniki o kilka procent .

kobieta, kłamstwo, zdrada Phil McDonald / shutterstock.com
fot. Phil McDonald 2015/shutterstock.com

Kłamstwo osłabia układ immunologiczny?

Człowiek przeciętnie kłamie 11 razy w ciągu tygodnia. Poza tym, że może to mieć ponure konsekwencje dla Twojego związku lub kariery, zanim zdecydujesz się nagiąć prawdę, pomyśl też o swoim zdrowiu.

Badacze z University Notre Dame poprosili grupę ludzi o to, by przez 10 tygodni mówili tylko prawdę i regularnie ich badali. Okazało się, że ci najszczersi najrzadziej narzekali na ból gardła. Badacze przypuszczają, że kłamcy żyją w większym stresie, a stres obniża odporność.

Dlatego następnym razem, gdy spóźnisz się do pracy, bo za długo nie mogłaś się zdecydować, co na siebie włożyć, zamiast wymyślać historię o zakorkowanych ulicach powiedz po prostu: „Przepraszam. To się więcej nie powtórzy”.

papierosy, palenie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Papieros a problemy z pamięcią

O 12% więcej zapamiętują byli palacze w porównaniu z tymi, którzy wciąż jeszcze palą. Należysz do tej drugiej grupy? Zapomnij o fajkach. Zobacz co się dzieje, gdy rzucasz palenie, a z pewnością nie pożałujesz tej decyzji.

WH 03/2014

REKLAMA