Ciekawostki zdrowotne WH: 02/2013

Czy ryby morskie są bezpieczne dla zdrowia? Dlaczego jabłka wspomagają odchudzanie? Jak uchronić się przed GHB, czyli pigułką gwałtu? Jak sok grejpfrutowy wpływa na leki? Oto parę informacji o zdrowiu.

ryba Eskymaks / shutterstock.com
fot. Eskymaks 2015/shutterstock.com

Ryby morskie – jeść czy nie?

Na pewno słyszałaś, że ryby morskie mogą być skażone rtęcią. Jeżeli powstrzymuje Cię to przed ich jedzeniem, przestań się bać. Wprawdzie podwyższony poziom rtęci może zwiększać ryzyko chorób serca, jednak – jak donosi „American Journal of Clinical Nutrition” – jeśli dodatkowo masz też wyższy niż przeciętnie poziom kwasów omega-3, ryzyko chorób serca spada.

Innymi słowy, korzyści z jedzenia morskich ryb przewyższają potencjalne ryzyko. Tak naprawdę ryby morskie, potencjalnie skażone metalami ciężkimi, są dla Ciebie niebezpieczne jedynie wtedy, gdy jesteś w ciąży lub właśnie staracie się o dziecko. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie ilości ryb są najbezpieczniejsze dla Twojego organizmu, to sprawdź, ile ryb jeść tygodniowo. Pamiętaj też, że ryby i owoce morza to świetne źródła białka – zobacz, dlaczego białko jest niezbędne, gdy ćwiczysz.

jedzenie, dieta, jabłko fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jabłka – skuteczna broń w walce o szczupłą sylwetkę

Chciałabyś jeść, co tylko chcesz, i nie przybierać na wadze? To możliwe, pod warunkiem że zaczniesz od jabłek. Uczeni z University of Iowa odkryli, że kwas ursolowy występujący w skórce jabłka przyspiesza metabolizm, sprawia, że mięśnie budują się szybciej, zwiększa też ilość tzw. brązowego tłuszczu, który przyspiesza spalanie innych tłuszczów.

Na razie te zależności wykryto u myszy, jednak naukowcy mają nadzieję, że na bazie kwasu ursolowego uda się stworzyć suplement, który będzie miał podobne działanie na ludzi.

WH patent:

Nie obieraj jabłek, bo stracą na wartości. Skórka jabłka zawiera 5 razy więcej składników odżywczych niż miąższ. Najkorzystniejsze dla zdrowia są: błonnik, kwas ursolowy i flawonoidy, czyli silne przeciwutleniacze.
/ shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

Rurka ratunkowa – wykrywacz pigułki gwałtu już wkrótce

Skala problemu z tzw. pigułkami gwałtu nie jest znana, bo ofiary nie pamiętają wydarzeń z poprzedniego wieczoru, nie zgłaszają się więc po pomoc. Wiadomo jednak, że kilka lat temu policja zatrzymała handlarzy z 50 000 tabletek GHB.

Dotychczas jedynym sposobem uchronienia się przed GHB było obsesyjne pilnowanie swoich drinków. Ale uwaga! Mamy dobrą wiadomość. W USA są już dostępne plastikowe szklaneczki i rurki Drink-Savvy, które zmieniają kolor w zetknięciu z substancjami, które mogą Cię uczynić bezwolną ofiarą. Wkrótce dotrą też zapewne do Europy.

Niestety kobieta musi umieć się bronić nie tylko przed pigułkami gwałtu. Zobacz nasz krótki kurs samoobrony dla kobiet i naucz się, jak sobie radzić w niebezpiecznych sytuacjach. A może wypróbuj trening bokserski dla kobiet?

/ shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

Sok grejpfrutowy a leki

Według pisma „Canadian Medical Association Journal”, występujące w grejpfrutach furnakumaryny mogą osłabiać działanie niektórych leków, a innych odwrotnie – zwiększyć ich moc nawet o 330%, co może się skończyć problemami z nerkami, sercem, a nawet śmiercią.

Obecnie medycyna zna 85 substancji leczniczych, które wchodzą w niekorzystne interakcje z sokiem z grejpfruta. Wystarczy zjeść jeden owoc, by osiągnąć potencjalnie niebezpieczne stężenie furnakomaryn.

WH 02/2013

Zobacz również:
REKLAMA