Ciekawostki zdrowotne WH: 01/2015

Dlaczego nie powinnaś spać z psem? Czy znamiona zwiększają ryzyko raka piersi? Jak myć zęby prawidłowo? Poznaj też kolejny powód, dla którego warto rzucić palenie papierosów. Oto garść zdrowotnych ciekawostek.

pies fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zdrowotne skutki spania z psem

Pies jest przyjacielem człowieka. Obniża poziom hormonów stresu, zwiększa aktywność fizyczną i obroni przed depresją. Ale nie daje się wyspać. Nie tylko ujadający jamnik sąsiadów może zakłócić Ci sen.

Jak wykazały badania zaprezentowane na konferencji SLEEP 2014, aż 63% ludzi, którzy pozwalają spać w swoim łóżku czworonożnym przyjaciołom (koty też się liczą), nie wysypia się co najmniej przez 4 noce w tygodniu. Treserzy są zgodni: znacznie łatwiej psa nauczyć, że do łóżka nie wolno wchodzić niż go później oduczyć wciskania się w legowisko właściciela.

 

fot. g-stockstudio 2014/womenshealth.com fot. g-stockstudio 2014/womenshealth.com
fot. g-stockstudio 2014/womenshealth.com

Od pieprzyka do raka

Masz dużo znamion na ciele? Taka uroda nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Jak wynika z badań opublikowanych w „PLOS Medicine”, kobiety, które na jednym ramieniu mają więcej niż 15 znamion, są o 35% częściej niż przeciętnie narażone na zachorowanie na raka piersi.

Okazuje się, że kobiety, które mają więcej znamion, mają też wyższy poziom estrogenu, a to właśnie jest jeden z czynników ryzyka w niektórych nowotworach sutka. Raka piersi możesz uniknąć, miedzy innymi zmieniając swoje żywieniowe nawyki. Zmniejsz ryzyko, zwiększ swoje szanse stosując nasze wskazówki.

palenie, papierosy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Palenie vs bóle menstruacyjne

O 60% zwiększa się ryzyko wystąpienia bolesnych miesiączek u kobiet, które zaczęły palić papierosy, gdy miały kilkanaście lat. Jeśli borykasz się z tym problemem, zobacz 6 naturalnych sposobów na bóle menstruacyjne, które mogą z powodzeniem zastąpić tabletki przeciwbólowe.

fot. vita khorzhevska 2014/shutterstock.com fot. vita khorzhevska 2014/shutterstock.com
fot. vita khorzhevska 2014/shutterstock.com

Mycie zębów – instrukcja obsługi w pigułce

Szoruj ruchami kolistymi, wymiataj z góry na dół i z dołu do góry – najpierw trzonowce, później siekacze. Ustaw szczoteczkę pod kątem 450... Którą metodę idealnego szczotkowania wybrać? "Obojętnie – mówi dr Kimberly Harms z American Dental Association. – Najważniejsze, żeby poświęcić na szczotkowanie co najmniej 2 minuty".

Większość ludzi myje zęby o wiele za krótko: często tylko 30 sekund. W tak krótkim czasie nie sposób usunąć wszystkich resztek i tworzącej się w zagłębieniach warstwy osadu, będącego doskonałą pożywką dla bakterii. Marzy Ci się hollywoodzki uśmiech? Co powiesz na wybielanie zębów w domu? Zobacz, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie.

WH 01/2015

REKLAMA