Ciekawostki zdrowotne WH: 01/2014

Dlaczego nadużywanie antybiotyków jest niebezpieczne dla zdrowia? Jak uchronić się przed bakteriami ze smartfona? Jak korzystanie z tabletu wpływa na bezsenność? Przed Wami kilka nowych, przydatnych informacji na temat zdrowia.

tabletki, suplementy shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wpływ nadużywania antybiotyków na zdrowie

Sezon grypy rozpoczęty, co oznacza, że coraz więcej osób będzie się zgłaszać do lekarzy z gorączką, katarem i bólem głowy. Lekarze zaś, by nie dopuścić do tzw. nadkażenia bakteriami osłabionego wirusem organizmu, wypiszą tysiące recept na antybiotyki.

Jednak nadużywanie antybiotyków może być niebezpieczne. I to nie tylko dlatego, że ich powszechność spowodowała już powstanie superbakterii, której nie jest w stanie pokonać żaden ze znanych leków. Również dlatego, że nadmiar antybiotyków może zniszczyć dobrą florę bakteryjną w Twoich jelitach, zwiększyć wydzielanie hormonu głodu i sprawić, że będziesz jeść więcej, niż powinnaś. Jeśli więc lekarz zaleci Ci antybiotyk, zapytaj, czy rzeczywiście jest on niezbędny.

Wg zaleceń epidemiologów tylko 15% dorosłych z zakażeniami górnych dróg oddechowych powinno dostać antybiotyki, tymczasem otrzymuje je aż 70%. Nie tylko antybiotyki są często nadużywane. Podobny problem jest z pigułkami przeciwbólowymi. Sprawdź, czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla zdrowia.

30 – według „Journal of the American Medical Association”, o tyle procent częściej niż mężczyźni młode kobiety poniżej 45. roku życia mają tzw. niemy zawał serca. Niemy, to znaczy bez charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Inne objawy zawału to: trudności z oddychaniem, nudności i ból pleców lub szczęki.
shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dlaczego nie warto korzystać z tabletu przed snem?

Lubisz przed snem poprzeglądać Facebooka na tablecie? Być może dlatego później nie możesz zasnąć. Badanie opublikowane w piśmie „Applied Ergonomics” wykazało, że dwie godziny spędzone przed ekranem tabletu obniżają wydzielanie melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności) o 23%. Jeśli czytasz w łóżku e-booki, ustaw sobie biały tekst na czarnym tle, a nie odwrotnie.

Zobacz też 7 innych rzeczy, które rujnują Twój sen i dowiedz się, co zrobić, gdy dokucza Ci bezsenność. Sprawdź też sposoby na zdrowy sen.

kot Alena Ozerova / shutterstock.com
fot. Alena Ozerova 2015/shutterstock.com

Oglądanie zdjęć słodkich zwierzątek a logiczne myślenie

Koleżanka co chwilę podsyła Ci linki do zdjęć słodkich szczeniaczków? Nie zawsze się wzbraniaj. Jak donosi pismo „PLoS One”, przeglądanie zdjęć słodziaków pozwala się lepiej skupić.

Badanie wykazało, że wystarczy przez 90 sekund przeglądać wzruszające obrazki, żeby poprawić swoje wyniki w wymagającej logicznego myślenia grze aż o 44%. Pamiętaj jednak, że wystarczą mniej niż dwie minuty. Pół godziny z kotkami to już strata czasu nie do odzyskania zwiększoną wydajnością.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Smartfony a bakterie – 3 porady

Uczeni zbadali setki telefonów i odkryli, że co szósty nosi ślady po wizycie w toalecie, a bakteria E.coli potrafi być naprawdę niebezpieczna. Brytyjskie badania były bardziej szokujące. Uczeni pobrali próbki z 390 telefonów i odkryli niebezpieczne bakterie w 92% przypadków, choć większość użytkowników zarzekała się, że myje ręce mydłem po skorzystaniu z toalety. Zobacz, jak utrzymać swój smartfon w stanie klinicznej czystości.

1. Zabij bakterie

Raz w tygodniu dokładnie wyczyść swój telefon ściereczką antybakteryjną. Broń Boże nie używaj chusteczek z alkoholem, bo może zetrzeć powłoki ochronne z ekranu. Na koniec wytrzyj ekran do sucha miękką, bawełnianą tkaniną.

2. Brudne klawisze

Klawisze czyść sprężonym powietrzem. Płatki kosmetyczne i bagietki do uszu nie nadają się do tego, bo drobne włókna mogą się dostać do środka i spowodować problemy, jeśli np. zawilgotnieją i zrobią zwarcie.

3. Tłuste odciski

Żeby usunąć tłuste odciski palców z ekranu (bakterie chętnie się do tej warstewki tłuszczu „kleją”), noś przy sobie specjalną ściereczkę z mikrofibry. Producenci często dodają ją do telefonu, a jeśli ją zgubisz, kupisz taką samą za grosze w sklepie fotograficznym.

WH 01/2014

REKLAMA