Ciekawostki urodowe WH: 03/2013

Jakie są zalety olejku różanego? Czy depilacja laserowa jest niebezpieczna? Które rozświetlacze do twarzy warto mieć w kosmetyczce? Jak formaldehyd wpływa na organizm? Przedstawiamy garść faktów na temat pielęgnacji urody.

olej, olejek, uroda, kwiaty, róża, kosmetyki naturalne Olga Miltsova / shutterstock.com
fot. Olga Miltsova 2015/shutterstock.com

Olejek różany lekarstwem na choroby skóry?

Olejek różany jest jednym z najdroższych i najcenniejszych olejków eterycznych na świecie. Ma wszechstronne działanie: uspokaja, leczy stany zapalne, koi ból, regeneruje podrażnienia, wzmacnia naczynia krwionośne.

Okazuje się, że również jest skuteczny w leczeniu zmian trądzikowych, zwłaszcza trądziku różowatego i wszelkich przebarwień skóry. Jak udowodnili w swojej publikacji dr Bertha Pareja i dr Horst Kehlem, kuracja olejkiem różanym pomogła znacząco zmniejszyć blizny popromienne u pacjentek leczonych onkologicznie.

Do wyprodukowania 1 kg olejku potrzeba aż 5 ton róży damasceńskiej, uprawianej w Bułgarii. Zbiory odbywają się raz w roku w godzinach rannych.

Wszelkie zmiany skórne powinny być dla Ciebie znakiem ostrzegawczym – coś złego dzieje się w Twoim organizmie. Nie bagatelizuj tych sygnałów, ponieważ zmiany skórne to barometr Twojego stanu zdrowia.

uroda, depilacja Olinchuk / shutterstock.com
fot. Olinchuk 2015 / shutterstock.com

Uważaj na depilację laserową

Nawet 3000 składników chemicznych (13 z nich jest toksycznych) uwalnia się podczas laserowego usuwania włosów. Upewnij się, że Twój gabinet ma dobrą wentylację.

Depilacja laserowa jest dla Ciebie zbyt ryzykowna? Zawsze możesz wybrać inną metodę usuwania włosków. Dowiedz się więcej na ten temat, wybierz najodpowiedniejszą metodę depilacji i ciesz się skórą gładką jak jedwab.

uroda, rzęsy puhhha / shutterstock.com
fot. puhhha 2015/shutterstock.com

Sztuczne rzęsy a formaldehyd

Kleje do rzęs na ogół zawierają formaldehyd. Substancja ta – konserwująca i utwardzająca – jest dozwolona do stosowania w kosmetykach, ale w ograniczonym stężeniu. Amerykańska Akademia Oftalmologii ostrzega jednak, że niektóre preparaty mogą zawierać wyższe dawki formaldehydu, co może być powodem alergii i podrażnień.

Jeżeli czujesz, że po zabiegu doczepienia rzęs coś dziwnego dzieje się z Twoimi oczami czy powiekami – łzawią, swędzą, puchną – lepiej je usuń. Samo nie przejdzie. Dr Scarmoutzos, prezes CEO of Kollodis BioSciences, uważa, że alternatywą mogą być kleje pozyskiwane z małż, a konkretnie z substancji, którą skorupiaki przytwierdzają się do skał.

uroda, makijaż Sheftsoff Women Girls / shutterstock.com
fot. Sheftsoff Women Girls 2015 / shutterstock.com

Na ratunek zmęczonej cerze: rozświetlacze do twarzy

Idealnie stapiają się ze skórą, nie blokują porów, nie tworzą efektu maski, nadają twarzy równomierny koloryt. Oto nasz wybór rozświetlaczy:

1. Touche Éclat, Ysl

Kultowy produkt, który wiele razy starano się bezskutecznie skopiować, stosowany przez gwiazdy i modelki na całym świecie. Cena: 185 zł

2. Teint Visionnaire, Lancome

Podkład i korektor w jednym. Nie tylko sprawia, że cera wygląda perfekcyjnie, ale rzeczywiście poprawia jakość skóry. Cena: 210 zł

3. Smashbox High Definition Conclearer

Tuszuje niedoskonałości, oznaki zmęczenia, skutecznie likwiduje cienie, opuchnięcia i drobne zmarszczki. Cena: 100 zł

Gdy już nadasz cerze promiennego wyglądu, spraw, aby również Twoje oczy, usta i policzki były pełne blasku. Dowiedz się, jak zrobić makijaż rozświetlający krok po kroku.

WH 03/2013

REKLAMA