Ciekawostki o mózgu WH: 09/2015

Dlaczego warto uprawiać slow jogging? Jakie są korzyści z jedzenia jagód i o której godzinie najlepiej wypić poranna kawę? Odpowiedzi szukaj wśród najnowszych ciekawostek zebranych przez naszych redaktorów.

bieganie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zwolnij... i myśl szybciej

Bieg, który jest wolniejszy niż spacer, czyli tzw. slow jogging, ma zbawienny wpływ na intelekt – uważa prof. Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu Fukuoka. Naukowiec wiele lat poświęcił badaniom wpływu wysiłku fizycznego na zdrowie i kondycję intelektualną.

Okazało się, że chorzy na Alzheimera w zdecydowanej większości nie uprawiali wcześniej żadnego sportu. U tych zaś, którzy kilka razy w tygodniu uprawiali slow jogging, po paru miesiącach znacząco zwiększyła się liczba tzw. szarych komórek w mózgu. 

jagody MaraZe
fot. MaraZe 2015/shutterstock.com

Jagody na koncentrację

Zamiast szukać specyfików poprawiających koncentrację, zjedz opakowanie jagód. Do tej pory wiadomo było, że zawarte w nich przeciwutleniacze obniżają ryzyko wystąpienia raka i chorób serca.

Badania przeprowadzone przez dr. Jeremy’ego Spencera, dietetyka z University of Reading, pokazały, że obecność flawonoidów w jagodach znacznie zwiększa przepływ krwi w mózgu, co podnosi zdolność koncentracji w ciągu dnia aż o 20%! Poznaj też pozostałe 35 produktów na pamięć i koncentrację.

tenis fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pasja ośmiela

Mamy prawdziwą epidemię nieśmiałości – biją na alarm psychologowie. Wg Robin Abrahams z Harvard Business School, kontakty przez portale społecznościowe sprawiły, że trudniejsze dla ludzi stały się realne relacje. Twórca tzw. Kliniki Nieśmiałości, prof. Philip Zimbardo, radzi: rozwijaj swoje pasje, bądź w czymś ekspertem.

Podziel się z innymi swoją wiedzą, a obdarzą Cię zaufaniem. Wtedy Ty poczujesz się znacznie pewniej. Wiesz wszystko o tenisie? Twoja piłka!

kawa, napoje fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czas na kawę

10 – o tej godzinie – wg.University of Maryland – najlepiej wypić pierwszą kawę. Naukowcy uważają, że najmocniej pobudza kawa wypita 2-3 godziny po przebudzeniu. Tylko nie sięgaj po kawę 3w1, lepiej poznaj 6 sposobów parzenia kawy i wypróbuj jeden z nich.

 

REKLAMA