Ciekawostki o mózgu WH: 07/2015

W jakiej postaci najlepiej jeść ryby? O czym powinnaś pamiętać robiąc zakupy online? W jaki sposób trening wpływa na stres i dlaczego warto włączyć do diety kakao? Przygotowaliśmy dla Ciebie kolejną garść ciekawostek.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Złów zdrowie

O 14 % wzrastają możliwości poznawcze mózgu, jeśli jesz dodatkowo jedną porcję ryb w tygodniu. Ta korzyść płynie z obecności w rybach kwasów omega-3.

Wg „American Journal of Preventive Medicine”, pieczenie powyżej 180oC niszczy te właściwości, dlatego lepiej gotować na parze lub piec w temp. 150-170oC. 

Jeśli poszukujesz inspiracji, koniecznie wypróbuj nasze smaczne i zdrowe przepisy na dania z ryb i owoców morza.

espresso fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nowe taktyki w sieci

Zakupy w sieci stają się coraz mniej ryzykowne, bo zmieniające się przepisy są przyjazne dla klientów. Nie popłyniesz, jeśli będziesz pamiętać o tych 3 zasadach. 

Co zdradza sprzedawcę

Każdy sklep internetowy musi mieć widoczne dane, które go identyfikują. To adres, telefon oraz numery NIP i REGON. Jeśli kupujesz poza Polską, ale na terenie UE, szukaj numeru Vies UE. W USA to Tax Identification Number.

Który klik jest bezpieczny

Jeśli dokonujesz już zakupów, zawsze zwracaj uwagę, by w oknie widniał protokół „https://” i symbol zamkniętej kłódki. Takie oznaczenie w oknie wyszukiwarki oznacza, że strona jest zaufana i możesz bezpiecznie dokonać transakcji.

Więcej czasu na decyzję

Prawo do zwrotu masz nie tylko wówczas, gdy towar jest niewłaściwy lub uszkodzony. Możesz go zawsze zwrócić, nie podając przyczyny. Od tego roku masz na to więcej czasu – już nie 10, a 14 dni od momentu otrzymania paczki.

fot. studio1901 2014/shutterstock.com fot. studio1901 2014/shutterstock.com
fot. studio1901 2014/shutterstock.com

Wypoć stres

Zmęczona, wyczerpana i zestresowana? To do roboty! Daj się przeczołgać w siłowni.

Badanie Medicine & Science in Sports & Exercise pokazało, że uczestnicy, którzy wzięli udział w wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych (np. na rowerze stacjonarnym), poczuli się znacznie bardziej odprężeni psychicznie nie tylko tuż po zajęciach w siłowni. Hormony stresu utrzymywały się w niskich rejestrach dłużej – jeszcze pół godziny po wysiłku. 

espresso fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ciemna strona mocy

Codzienna dawka kakao zwiększy Twoje IQ. Naukowcy z Columbia University dowiedli, że dieta bogata w kakao nie tylko poprawia pamięć, ale ludziom starszym w dużym stopniu może ją nawet przywrócić.

Taką cudowną moc mają flawonole – związki bioaktywne naturalnie występujące w ziarnach kakaowca. Kilka kostek czekolady (z co najmniej 70% kakao!) możesz jeść bez żadnych wyrzutów. 

WH 07-08/2015

REKLAMA