Ciekawostki o mózgu WH: 06/2014

Chaos i kreatywność: co je łączy? Czy smartfon pobudza lepiej niż kawa? Bluszcz, aloes, paprotka... dlaczego warto mieć kwiaty w pracy? Czy pracoholizm jest źródłem depresji? Zobacz garść świeżych informacji.

kobieta, szafa, ubrania, sprzątanie, porządki fot. shutterstock.com

Bałagan oznaką kreatywności?

Pedanci spędzają 36% czasu w pracy na porządkowaniu rzeczy – pokazują badania amerykańskich naukowców A. Sellen i R. Harper. Jednocześnie dowodzą oni, że bałagan na biurku jest przedłużeniem procesu myślowego bałaganiarza. Jeśli właśnie Ci ulżyło, bo jesteś w tej grupie, nie zapominaj, że Twój szef wcale nie musi dać wiary tym argumentom. Lepiej sięgaj po biurowe rozwiązania: półki, segregatory, szufladki – niech kontrolują chaos za Ciebie.

Nawet jeśli to chaos uwalnia Twoją kreatywność, nie lekceważ słabych punktów. Jeśli zapominasz o spotkaniach, ustaw przypomnienie w smartfonie.

Zła organizacja miejsca pracy może być także przeszkodą w drodze do awansu. I to nie jedyną. Wyeliminuj błędy, które popełniasz w biurze i zagraj o lepszy fotel.

 

Bakterie i wirusy na komórce fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Smartfon skuteczniejszy niż kofeina?

Poranna prasówka w Twoim smartfonie nie tylko wzbogaci wiedzę o aktualne wydarzenia, ale pobudzi Cię lepiej niż kawa. Szwedzkie badania pokazały, że ludzie, którzy przez godzinę byli wystawieni na działanie niebieskiego światła (emitowanego przez smartfony i tablety), w zadaniach na czas byli dużo szybsi od tych, którzy wspierali się dawką kofeiny, odpowiadającą trzem kawom. Najwyraźniej niebieskie światło pobudza te ośrodki mózgu, które odpowiadają za czujność.

biuro, biurko, kwiaty, komputer fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Postaw na rośliny doniczkowe

1/3 dnia spędzasz w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche, a przez obecność komputerów najonizowane dodatnio. Odpowiedni kwiatek rozwiąże problem.

Bluszcz: tego kwiatka możesz trzymać w każdym pomieszczeniu, również gdy Twoje biuro jest mało nasłonecznione. Bluszcz oczyszcza powietrze z toksycznego formaldehydu, który znajduje się m.in. w kleju do mebli.

Aloes: to kolejna roślina, którą nie za bardzo musisz sobie zawracać głowy. Nie wymaga szczególnej uprawy, za to korzystnie wpływa na cerę, bo ma działanie nawilżające i bakteriobójcze.

Paprotka: urządzenia elektroniczne wprowadzają do powietrza niekorzystne dla zdrowia jony dodatnie. Przez nie częściej boli Cię w pracy głowa. Badania NASA pokazały, że rośliny korzystnie jonizują powietrze.

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pracoholizm a ryzyko depresji

Aż o 243% wzrasta ryzyko depresji, jeśli pracujesz więcej niż 11 godzin dziennie – donosi amerykański portal Plos One. Bezpieczny czas to 7-8 godzin.

Już dzisiaj spróbuj skrócić godziny spędzone w biurze. W jaki sposób? Grunt to dobry plan. Pracuj krócej, ale mądrzej i zapomnij o nadgodzinach!

gry, tetris fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gry logiczne zmniejszają głód?

Holenderscy badacze z uniwersytetu w Leiden informują, że wymagające skupienia gry, zwłaszcza komputerowe, pomagają pokonać pragnienie podjadania. Według dr Lotte van Dillen, intelektualne wyzwania mogą absorbować tak mocno, że tłumią odczuwanie ochoty na przekąski. W czasie badania naukowcy korzystali z gry Tetris, ale jesteśmy pewne, że np. partyjka scrabbli przyniesie podobny efekt.

A co jeśli już najdzie Cię ochota na kaloryczną przekąskę? Zobacz, jak oprzeć się pokusie podjadania.

kobieta, muzyka shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Queen i Bee Gees vs. tabletki na sen

Cierpisz na bezsenność? Zanim sięgniesz po pigułki, spróbuj mniej radykalnych sposobów. Badania na Case Western University w USA wykazały, że słuchanie muzyki w wolnym tempie (od 60 do 80 BPM) poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie aż o 35%.

Na przykład „Bohemian Rapsody” Queenów i „How Can You Mend a Broken Heart” Bee Geesów mają tempo 70 BPM. Więcej utworów uporządkowanych pod względem tempa znajdziesz na stronie www.jog.fm.

 WH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA