[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.0

Ciekawostki o mózgu WH: 04/2014

Czy kawa z masłem rzeczywiście działa? Jak się mają irytujące dźwięki do migren? Co mają wspólnego smartfony i tablety z poziomem hormonów stresu? Oto garść informacji na temat funkcjonowania mózgu.

praca, kariera fot. shutterstock.com

Kawa z masłem – sposób na pobudzenie?

To najnowszy internetowy hit na pobudzenie koncentracji. Przepisów, jak przygotować kawę z masłem, jest mnóstwo, ale naukowych badań i dowodów jej działania brakuje. Choć może być coś na rzeczy.

„Prawdopodobną przyczyną może być to, że kawa z tłuszczem mlecznym zwiększa okres półtrwania kofeiny, co znaczy, że dłużej utrzymuje się ona w krwiobiegu” – mówi dietetyk dr Marek Szołtysik. Można spróbować, ale nie nadużywać – tłuszcz jest kaloryczny i długo zalega w żołądku.

Kawa z magnezem to jeden ze 100 najlepszych produktów dla kobiety  poznaj resztę tej listy. Nie lubisz kawy albo wolisz bardziej naturalne sposoby? Sprawdź, jak mieć więcej energii: 8 naturalnych sposobów.

Patent WH:

Jeśli nie masz czasu na eksperymentowanie, a czeka Cię hard core w pracy, zjedz jogurt naturalny z łyżką guarany. Są dowody, że działa mocniej niż kofeina.

REKLAMA

REKLAMA

dziecko fot. shutterstock.com

Irytujące dźwięki a migrena

Gwizd, pisk dziecka i ten moment, gdy nauczycielce w klasie wypada kreda, a jej paznokieć rysuje tablicę – to jedne z najbardziej irytujących dźwięków dla ludzkiego ucha. Badania opublikowane w „The Journal of Neuroscience” dowodzą, że odpowiedzialna za przetwarzanie emocji część mózgu, zwana ciałem migdałowatym, pod wpływem takich dźwięków staje się bardziej aktywna, wywołując większą wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Według naukowców, ta przesłanka pozwala przypuszczać, że migreny czy szumy w uszach mogą zależeć również od dźwięków z otoczenia.

REKLAMA

telefon, komórka, gps fot. shutterstock.com

Smartfon i tablet a poziom stresu

Relaks nie przychodzi w pakiecie nawet z najbardziej luksusową ofertą wakacyjną. Badania pokazują, że nie rozstając się ze smartfonem i tabletem, wciąż masz podwyższony poziom hormonu stresu. A wystarczy – jak podaje Goldsmith College – na kilka dni rozstać się z urządzeniami, by go obniżyć, a w następnych dniach poprawić kreatywność o 50%.

Wiesz, jakie ćwiczenia dają największą siłę spokoju? Tak, tak, dobrze myślisz – to joga. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat korzyści z uprawiania jogi. Odklejenie się od telefonu i portali społecznościowych sprzyja także tworzeniu udanego związku. Poznaj pozostałe z 10 patentów na udany związek.

WH patent:

22 stopnie Celsjusza to optymalna temperatura powietrza w biurze. Jak sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, takie warunki pozwalają na większą koncentrację w pracy.

WH 04/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij