Ciekawostki o mózgu WH: 03/2015

W jaki sposób gra w szachy wpływa na poziom IQ? Które odmiany orzechów szczególnie skutecznie poprawiają pamięć i koncentrację? Co może z powodzeniem pomóc Ci w otrzymaniu awansu? Poznaj odpowiedzi i przetestuj nasze ćwiczenie obniżające stres w pracy.

IQ fot. Olivier Le Moal 2015/shutterstock.com
fot. Olivier Le Moal 2015/shutterstock.com

Poziom IQ a gra w szachy

Judith Polgar, zwana również szachową księżniczką, z IQ 170 jest jednym z wielu dowodów na to, że szachy i inteligencja po prostu muszą iść w parze. Pozornie mogłoby się wydawać, że jest to po prostu dyscyplina zarezerwowana dla wyjątkowo bystrych.

Tymczasem badania na University of Rochester potwierdziły również odwrotną prawidłowość: grając w gry strategiczne, znacząco zwiększasz zdolność uczenia się, również długo po zakończeniu gry. Masz jutro wystąpienie? Zamiast je wałkować, rozegraj partyjkę. Kiedyś sądzono, że mózg człowieka rozwija się tylko w dzieciństwie. Dziś wiadomo, że przez całe życie może tworzyć nowe neurony.

orzechy Alik Mulikov
fot. Alik Mulikov 2015/shutterstock.com

Najzdrowsze orzechy

Wiadomo to od dawna: chcesz mieć bystry umysł – jedz orzechy! Jednak całkiem niedawno dowiedziono, że są dwa rodzaje orzechów, które szczególnie dobrze robią naszej głowie. Jedne z nich to orzechy brazylijskie, które zawierają przepotężną dawkę selenu, a ten składnik odżywczy bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu: wzmacnia koncentrację i uwagę.

Całkiem sporo zawierają go również orzechy macadamia, zwane orzechami australijskimi. Te jednak są najbogatszym źródłem kwasu oleinowego, który sprawia, że głowa od zewnątrz, a ściślej włosy, są po prostu do pozazdroszczenia. No co? Nieważne?

kariera, praca fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Chcesz awans? Wstań!

Ledwie zamknęłaś kolejny projekt, a szef właśnie zlecił Ci następną robotę? Zamiast się nakręcać i frustrować, wstań i popracuj na stojąco. Dziwne? Tylko w pierwszej chwili. Jak opublikowała jedna z agencji rządu federalnego USA – Centers for Disease Control and Prevention – pozycja stojąca jest dobra nie tylko dla ciała, ale również dla mózgu.

Wystarczy każdego dnia, mniej więcej na godzinę, porzucić krzesło, by w znaczący sposób obniżyć poziom stresu, a jednocześnie poprawić nastrój, uwagę, produktywność i dodać sobie energii. Sposób ten chętnie wykorzystują specjaliści od wizerunku, ucząc np., jak udzielać wywiadów lub robić prezentacje. To nie przypadek, że politycy odpowiadają na pytania dziennikarzy zazwyczaj na stojąco. Zwróć też uwagę, że autorzy prezentacji nigdy nie siedzą, i nie jest to tylko kwestia lepszego kontraktu z publiką.

Podejmij także inne kroki, które pomogą Ci otrzymać awans.

4 sposoby na stres w pracy shutterstock.com
shutterstock.com

Sposób na stres w pracy

10 sekund wytrzymaj bez oddechu, nabierając wcześniej dużo powietrza w płuca. Potem powoli wypuść powietrze i powtórz to 5 razy. Praca w stresie może spłycać oddech i prowadzić do odczucia duszności. Jak pokazują badania, takie ćwiczenie obniża napięcie i pozwala szybko wyregulować oddech. Poznaj również pozostałe sposoby radzenia sobie ze stresem.

WH 03/2015

REKLAMA