Ciekawostki o mózgu WH: 02/2015

Czy o skłonności do ryzyka decyduje nasz mózg? Jak w prosty sposób obniżyć poziom stresu? Dowiedz się, w czym pomaga kaligrafia i poznaj zdrowotne korzyści płynące z picia wody kokosowej.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pióro czy klawiatura?

Choć trudno dziś wyobrazić sobie życie bez smartfonów, elektronicznych organizerów i notatników, to nie warto dla nich rezygnować z odręcznego pisania. Jak pokazały bowiem badania naukowców z Princeton University i University of California, kaligrafia bardziej niż stukanie w klawiaturę pobudza mózg do intensywnej pracy.

Pisząc piórem, uruchamiasz te jego obszary, które odpowiedzialne są za koncentrację i zapamiętywanie. Szybciej zbierasz dane i rozwiązujesz problemy.

Testy, w których wzięli udział studenci, pokazały, że pisząc ręcznie, mieli oni mniej czasu na zrobienie notatek, co zmuszało ich do szybszego analizowania, selekcjonowania informacji, czyli przetwarzania danych. To co? Mniej stukamy, a więcej myślimy!

Skutecznym sposobem na poprawę pamięci jest także właściwe odżywianie. Rzuć okiem na nasza dietę mózgu na pamięć i koncentrację.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ryzyko jest w mózgu

Jak to jest, że Ty wybierasz ciepłą posadkę, a przyjaciółka potrafi rzucić korporację dla własnego bloga? Badania na Yale University pokazały, że ryzykanci mają inaczej skonstruowane mózgi.

Zanim jednak brak inicjatywy zrzucisz na wredną matkę naturę, postaw czasem na zakrytą kartę. Uczeni nie wykluczyli bowiem, że to właśnie ryzykowne czyny mogą zmieniać mózg.

woda kokosowa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pij i zarabiaj kokosy

Ból głowy zabija koncentrację i kradnie cenne minuty w pracy. Zamiast brać kolejne przeciwbólowe pigułki, sięgnij po wodę kokosową. Badania National Institute of Health and Care Excellence pokazały, że jeśli bierzesz tabletki zbyt często, ból może się nasilać.

Woda kokosowa ma więcej elektrolitów i witamin niż napoje izotoniczne, dlatego pomaga szybko ujarzmić ból i wrócić do formy.

Woda kokosowa to elektrolitowa i witaminowa bomba. Zawiera duże stężenie potasu i magnezu, dlatego polecana jest osobom pracującym w stresie. Poznaj też koniecznie zalety soku aloesowego, którego właściwości zostały docenione przez amatorki zdrowego odżywiania.

komputer, laptop, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Odstresuj się, nie sprawdzaj wiadomości

Jeśli przez 5 dni będziesz trzymać się z dala od firmowej skrzynki mejlowej, to wg University of California masz szansę znacząco obniżyć poziom stresu. A jeśli nie możesz sobie pozwolić na tak długą przerwę w dostępie do maila, poznaj 3 sposoby radzenia sobie ze stresem.

WH 02/2015

REKLAMA