Ciekawostki o mózgu WH: 02/2014

Czy wiesz, jaki jest najprostszy sposób na lepszą pamięć? W jaki sposób zaplanować przerwę w pracy, by wypocząć i zregenerować siły i jak wpływa na nasz nastrój i koncentrację muzyka? WH dostarcza Ci garść najnowszych ciekawostek dotyczących pracy mózgu.

kobieta, muzyka shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Eksplozja myśli?

W sieci pojawiły się pliki audio spreparowane w ten sposób, że do każdego ucha dostarczają dźwięki o różnej częstotliwości. Rzekomo pobudzają one fale alfa, poprawiając w ten sposób nastrój, kreatywność i pamięć.

Neurolog, dr Tadeusz Kruzel, jest sceptyczny: „Manipulacja elektryką mózgu jest ryzykowna”. Summa summarum, zamiast eksplozją pomysłów, może skończyć się intelektualną destrukcją. Zamiast ściągać pliki rzekomo dostrajające fale mózgowe, lepiej posłuchać ulubionego dynamicznego kawałka. Włącz sobie „Bad girls” Jamiroquai. To energetyczna bomba.

 

fot. Peter Bernik 2014/shutterstock.com fot. Peter Bernik 2014/shutterstock.com
fot. Peter Bernik 2014/shutterstock.com

Przerwa w pracy

Nie tylko długość przerwy w pracy oraz to, w jaki sposób odreagowujesz, wpływa na jakość wypoczynku. Istotne jest również to, kiedy robisz sobie przerwę. Jeśli zaplanujesz relaks, szybciej zregenerujesz siły. Skoro zegar biologiczny podpowiada Ci najwyższą i najniższą aktywność, wykorzystaj ten czas, planując 10-minutowe przerwy.

Pierwszą zrób ok. godz. 9, skoro między 10 a 11 Twój mózg pracuje na pełnych obrotach. Kolejną zaplanuj na godz. 13. To powinna być dłuższa przerwa, bo to najmniej kreatywny czas. Ostatnia wypada przed kolejnym wyżem, czyli ok. godz. 16.

Wolną chwilę możesz wykorzystać na lekturę naszego artykułu, w którym pokażemy Ci, jak pobudzić kreatywność. Warto też sięgnąć po odpowiednie składniki diety, które wspomagają lepszą pracę mózgu i koncentrację. Poznaj 35 produktów, które utrzymają Twój mózg w formie.

WH patent:

Trzy i pół słowa na sekundę to idealne tempo mówienia. Włącz stoper i powiedz swoje imię, nazwisko i miasto. Takie tempo dowodzi pewności siebie, szybsze – stresu.
rower shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Najlepszy sposób na lepszą pamięć

Nie możesz przypomnieć sobie hasła do Twittera? A może zaklejasz swoją lodówkę kolorowymi karteczkami, których nigdy potem oczywiście nie czytasz? Pora wsiąść na rower! Według naukowców z Univeristy of California, wystarczy 6 minut intensywnego kręcenia, by poprawić pamięć.

Prawdopodobnie dzięki noradrenalinie – neuroprzekaźnikowi, który wspomaga pamięć. Mówi się o niej, że to naturalny dopalacz. Wydziela się w dwóch sytuacjach: stresu i wysiłku fizycznego. Skoro pogoda za oknem, zamień rower treningowy na rekreacyjny. Porcja tlenu dodatkowo Cię pobudzi. Poznaj tez pozostałe zalety jazdy na rowerze.

WH 02/2014

Zobacz również:
REKLAMA