Ciekawostki o mózgu: WH 02/2013

Dlaczego warto odstawić cukier? Jak trening aerobowy wpływa na umysł? Co dają ćwiczenia na skakance? Jaki wpływ na funkcjonowanie mózgu ma zapach jaśminu? Oto garść ciekawych informacji na temat mózgu.

cukier Nata-Lia / shutterstock.com
fot. Nata-Lia 2015/shutterstock.com

Cukier szkodliwy dla mózgu?

Warto unikać cukru nie tylko ze względu na figurę, ale i mózg. Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez „The Journal of Physiology”, jego nadmiar niekorzystnie wpływa na proces uczenia się i zapamiętywania.

Badania na szczurach, które potrafiły pokonywać labirynt, wykazały, że gryzonie gubiły się znacznie częściej, gdy przez 6 tygodni podawano im wodę z cukrem. Negatywny wpływ fruktozy można jednak zminimalizować, spożywając pokarmy bogate w kwasy omega-3. Dlatego w chwili słabości zamiast po słodycze sięgnij po orzechy.

Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz, dlaczego cukier wpływa negatywnie na pracę mózgu. Na szczęście wcale nie musisz  jeść białych kryształków, żeby poczuć słodki smak. Poznaj 8 najzdrowszych zamienników cukru i przygotuj coś na deser. Polecamy 10 przepisów na dietetyczne słodkości.

Patent WH:

Jeśli już musisz słodzić, to do ostudzonej herbaty dodaj lepiej miodu, który nie tylko dobrze smakuje, ale i zawiera witaminy (A, B1, B12) oraz mikroelementy.
skakanka LanaSweet / shutterstock.com
fot. LanaSweet 2015/shutterstock.com

Ćwiczenia aerobowe a koncentracja

Zgodnie z badaniami naukowców z Oregon State University już 15-minutowy trening poprawia koncentrację. Jeśli poświęcisz ten czas skakance, będziesz przez resztę dnia bardziej skupiona, a Twój metabolizm przyspieszy. Zobacz też nasze porównanie skakanki i trampoliny i wybierz najlepszy fitnessowy gadżet poprawiający kondycję.

Start: pamiętaj o dobrej sylwetce. Cofnij barki, łokcie trzymaj jak najbliżej ciała, a dłonie lekko odsuń od tułowia.

Poziom ekspert: urozmaić ćwiczenia, przeskakując z jednej nogi na drugą albo wykonując dwa podskoki na lewej, po czym dwa na prawej nodze.

Jakie ćwiczenia oprócz tych fizycznych są dobre dla mózgu? Sprawdź nasz trening mózgu: na pamięć, koncentrację i kreatywność lub skorzystaj z rad naszego eksperta, który zdradza 4 wskazówki na poprawę kreatywności.

40 – o tyle procent gorzej zapamiętasz to, co przydarzy Ci się po nieprzespanej nocy.
jaśmin, kwiaty Nataliya Arzamasova / shutterstock.com
fot. Nataliya Arzamasova 2015/shutterstock.com

Zapach jaśminu a hormony szczęścia i efektywność

Wystarczy, że poczujesz zapach jaśminu, a umysłem zawładną hormony szczęścia, które dodadzą Ci energii i zmniejszą niepokój. Tak wynika z najnowszych badań Smell & Taste Treatment and Research Foundation z Chicago.

Poza tym jaśmin poprawia efektywność. W USA grający w baseball wąchają specjalne zapachowe opaski, żeby częściej trafiać w piłkę. Weź z nich przykład i w pracy co jakiś czas sięgnij po jaśminowe perfumy. Efekt gwarantowany!

WH 02/2013

Zobacz również:
REKLAMA