Ciekawostki o mózgu WH: 01/2015

Czy Wasze wspólne konto bankowe to dobry pomysł? Dlaczego powinnaś wykonywać regularny trening mózgu? W jaki sposób postawa ciała wpływa na nasz nastrój? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nową porcję informacji.

książki, nauka, studia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Codzienny neurobik

Z pamięcią jest jak z mięśniami – nieużywana zanika. W konsekwencji trudno przypomnieć sobie ostatni odcinek ulubionego serialu z tym aktorem, który grał lekarza w tym szpitalu w Nowym Jorku... Ach, „The Knick”! No właśnie, nawet jeśli pracujesz, sporo czytasz i oglądasz, dla Twojego mózgu to za mało. On potrzebuje nowych i większych wyzwań. Zmieniaj więc przyzwyczajenia. Co drugi dzień, wybierz inną drogę do pracy. Lub spróbuj zapamiętać listę zakupów, a karteczkę wyrzuć. Czasem umyj zęby lewą ręką, jeśli piszesz prawą, a najlepiej zacznij się uczyć chińskiego. Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, jak trening mózgu wpływa na pamięć i koncentrację.

 

czy warto dążyc do perfekcji? Shutterstock

Praca pod presją vs choroby serca

O 23% wzrasta ryzyko chorób serca, jeśli pracujesz pod silną presją. Opisane w „The Lancet” badanie pokazało, że ludzie mniej sfrustrowani byli zdrowsi i mieli lepsze wyniki w pracy. Jak sobie radzić z życiem w ciągłym napięciu? Poznaj nasze 3 sposoby radzenia sobie ze stresem.

plecy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Proste plecy dla dobrego samopoczucia

Po tym, w jaki sposób się poruszasz, można rozpoznać Twój nastrój. Gdy jesteś pewna siebie i zadowolona, masz głowę podniesioną wysoko, a plecy zwykle wyprostowane. Gdy czujesz się zmęczona lub przybita, Twoja głowa opada, plecy się zaokrąglają, a chód jest wolniejszy. Badania Canadian Institute for Advanced Research pokazały, że działa to również w drugą stronę – to znaczy, że Twoja postawa i sposób chodzenia mogą poprawiać lub pogarszać Twój nastrój. Jeśli więc wyprostujesz się i podniesiesz wzrok, a do tego przyspieszysz kroku, mózg wkracza w tryb „wszystko jest świetnie”, a Ty zaczynasz odczuwać poprawę samopoczucia. Załóż szpilki – w nich zawsze chodzi się ładniej.

pieniądze, związek, serce fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zaufanie w związku kontra wspólna kasa

Pary, które mają oddzielne konta, lepiej zarządzają domowym budżetem. Wspólna kasa może powodować, że nikt nie chce wziąć za nią pełnej odpowiedzialności. To może prowadzić do rozrzutności i braku kontroli finansów. Co więcej, „Journal of Couple & Relationship Therapy” podaje, że nieuregulowane sprawy finansowe podważają zaufanie w związku, a to już kompletna ruina. Podzielcie się domowymi wydatkami, zostawiając resztę na swoich kontach. Dla związku i budżetu to lepsze niż wrzucanie dwóch pensji do jednego worka. O czym jeszcze należy pamiętać, planując domowe finanse? Sprawdź porady WH, by pieniądze w związku nie stanowiły problemu.

WH 01/2015

REKLAMA