Ciekawostki fitnessowe WH: 06/2014

Czy joga może być lekarstwem na depresję? Jak zwiększyć efektywność ćwiczeń? Jakiej porcji węglowodanów potrzebuje organizm? Odchudzanie – jakich korzyści dostarcza trening siłowy? Oto garść informacji, o których powinnaś wiedzieć.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Joga zamiast antydepresantów?

Dopada Cię jesienna chandra? Naukowcy z Duke University potwierdzili tezę, że joga pozwala zwalczać stany depresyjne podobnie jak antydepresanty. Wyginanie ciała na macie powoduje uwalnianie w mózgu substancji chemicznych wpływających na zmianę nastroju na bardziej pozytywny. Zanim na dobre wpadniesz w przygnębienie, spróbuj optymistyczniej spojrzeć na świat, np. z pozycji psa – głową w górę.

Badacze z Boston University School of Medicine wykazali, że godzina jogi podnosi o 27% poziom neuroprzekaźnika poprawiającego nastrój. Co więcej, zyskujemy ładniejsze ciało i jesteśmy mniej zestresowane. Nie pozostaje więc nic innego, jak rozłożyć matę i rozpocząć pracę nad sylwetką. Do dzieła!

Joga wpływa pozytywnie na Twój umysł, ale i sylwetkę. Dowiedz się więcej o zaletach jogi dla umysłu i ciała, a następnie wraz z wybranymi przez nas ćwiczeniami zafunduj sobie sesję jogi.

 

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Moc węglowodanów

Węglowodany (zwłaszcza pod postacią chrupiących ciasteczek i tortu bezowego) uchodzą raczej za źródło przyjemności niż formy. Tymczasem to one dają mięśniom moc do działania na rzecz Twojej sylwetki. Sprawdź, na ile cukrów możesz sobie pozwolić.

1. Aktywność lekka: niska intensywność, mniej niż godzina dziennie.

  • Dzienna porcja*: ok. 238-333 gramów węglowodanów.
  • Kiedy: na krótki i lekki trening nie musisz zabierać ze sobą jedzenia na wynos. Potrzebną porcję węglowodanów rozłóż w posiłkach w ciągu dnia, by nie dopuścić do gwałtownych spadków i wzrostów poziomu cukru we krwi.

2. Aktywność średnia: godzina ciągłego ruchu dziennie.

  • Dzienna porcja*: ok. 288-403 gramów węglowodanów.
  • Kiedy: zjedz posiłek 1-3 godziny przed treningiem. Godzinę przed wysiłkiem unikaj pełnych ziaren, by nie podskakiwały w żołądku razem z Tobą.

3. Aktywność ciężka: średnia lub wysoka intensywność, 1-3 godziny dziennie.

  • Dzienna porcja*: ok. 338-473 gramów węglowodanów.
  • Kiedy: jeżeli będziesz w ruchu ponad 60 minut, przegryź co godzinę 1–1,5 g węglowodanów na kilogram swojej wagi. W ciągu godziny zjedz przekąskę o proporcjach węglowodanów do białek 4:1 (np. ok. 200 ml mleka czekoladowego).

*wg danych IŻŻ dla kobiety o wadze ok. 60 kg

Pamiętaj, że istnieją również węgle, które działają korzystnie na nasze zdrowie. Niektóre możesz jeść bez wyrzutów sumienia. Zdziwiona? Poznaj 4 mity dotyczące węglowodanów.

tenis fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Trening w stylu Marii Szarapowej

Naukowcy dowiedli, że warto budować formę w głośnym stylu Marii Szarapowej. Wg badań, krzyk dodatkowo uruchamia głęboko leżące mięśnie tułowia, co wzmacnia siłę uderzenia o 4%. Mocny wydech zwiększa napięcie mięśni podczas ruchu, poprawiając efektywność treningu. Weź głęboki oddech i ćwicz.

Shutterstock

Postaw na trening siłowy

O 4 kg tłuszczu więcej zrzuciły osoby będące na diecie, które oprócz tego robiły trening siłowy, w porównaniu do badanych, którzy odchudzali się samą dietą. Warto trochę podźwigać, żeby pozbyć się zbędnego balastu. Nie wierz mitom i ruszaj na siłownię! To może być Twoja przepustka do idealnej sylwetki.

WH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA